• საპატრულო პოლიციის დეპარტამენტი საგზაო უსაფრთხოების უზრუნველყოფის მიზნით შესაბამ...
საპატრულო პოლიციის დეპარტამენტი საგზაო უსაფრთხოების უზრუნველყოფის მიზნით შესაბამის ღონისძიებებს ახორციელებს
შინაგან საქმეთა სამინისტროს საპატრულო პოლიციის დეპარტამენტი, საგზაო დეპარტამენტის მოთხოვნის საფუძველზე, მთელი ქვეყნის მასშტაბით, კონკრეტულ მონაკვეთებზე, მსუბუქი და სატვირთო ავტომობილების გადაადგილებას ზღუდავს. გარდა ამისა, საგზაო უსაფრთხოების დაცვის მიზნით, საპატრულო პოლიციის ეკიპაჟები, როგორც თბილისში, ასევე, მთელი ქვეყნის მასშტაბით, ავტოტრანსპორტის გადაადგილებას არეგულირებენ.
ინტენსიური თოვის და ლიპყინულის გამო, აკრძალულია მოძრაობა:
• თბილისი–სენაკი–ლესელიძის (რუსეთის ფედერაციის საზღვარი) საერთაშორისო მნიშვნელობის საავტომობილო გზის 138-ე კმ–158-ე კმ-ის (ჩუმათელეთი-ხუნევი) მონაკვეთზე, მისაბმელიანი და ნახევრადმისაბმელიანი ავტოტრანსპორტისთვის;
• ფონიჭალა-მარნეული-გუგუთის (სომხეთის რესპუბლიკის საზღვარი) საერთაშორისო მნიშვნელობის საავტომობილო გზის 65-ე კმ–98-ე კმ მონაკვეთზე, მისაბმელიანი და ნახევრადმისაბმელიანი ავტოტრანსპორტისთვის;
• საერთაშორისო მნიშვნელობის თბილისის შემოსავლელ საავტომობილო გზაზე, მისაბმელიანი და ნახევრადმისაბმელიანი ავტოტრანსპორტისთვის;
• გომი-საჩხერე-ჭიათურა-ზესტაფონის შიდასახელმწიფოებრივი მნიშვნელობის საავტომობილო გზაზე, მისაბმელიანი და ნახევრადმისაბმელიანი ავტოტრანსპორტისთვის;
• მცხეთა-სტეფანწმინდა-ლარსის (რუსეთის ფედერაციის საზღვარი) საერთაშორისო მნიშვნელობის საავტომობილო გზის მლეთა-კობის მონაკვეთზე, ინტენსიური თოვისა და დაბალი ტემპერატურის გამო, ზვავსაშიშროების საფრთხის დონე მაღალია, ამიტომ აღნიშნულ მონაკვეთზე ყველა სახის ავტოტრანსპორტის გადაადგილება აკრძალულია.
• დაბალი ხილვადობის გამო, ვაზიანი-გომბორი-თელავის შიდასახელმწიფოებრივი მნიშვნელობის საავტომობილო გზის 1-ლი კმ-62-ე კმ მონაკვეთზე, დასაშვებია მხოლოდ მაღალი გამავლობის (ორი და მეტი წამყვანი ხიდის მქონე) ავტოტრანსპორტის მოძრაობა, ხოლო დანარჩენი სახის ავტოტრანსპორტის მოძრაობა აკრძალულია.

The Patrol Police Department of the Ministry of Internal Affairs, at the request of the Traffic Department, restricts the movement of vehicles and trucks on specific road sections of the country. In addition, in order to protect road safety, patrol police crews regulate the movement of vehicles both in Tbilisi and throughout the country.
Due to heavy snow and ice-slick the movement is prohibited:
• for trailers and semi-trailers on the 138th-158th km (Chumateleti-Khunevi) section of the international road of Tbilisi-Senaki-Leselidze (border of the Russian Federation);
• For trailers and semi-trailers on the 65th km-98th section of the international importance road of Ponichala-Marneuli-Guguti (border of the Republic of Armenia);
• For trailers and semi-trailers on international importance road leading to Tbilisi;
• For trailers and semi-trailers on Gomi-Sachkhere-Chiatura-Zestaponi road of national importance;
• For trailers and semi-trailers on the 1st-52nd km section of Gomi-Sachkhere-Chiatura-Zestaponi highway of national importance.
• On Mleta-Kobi section of Mtskheta-Stepantsminda-Lars (border of the Russian Federation) highway of international importance - due to heavy snow and low temperature - the level of avalanche danger is high, therefore, the movement of all type of vehicles is prohibited on this section.
• Due to low visibility, on the 1st -62nd km section of Vaziani-Gombori-Telavi highway of national importance, only the movement of off-road traffic (vehicles with two or more leading bridges) is allowed, the movement of other type of traffic is prohibited.