• სანაპირო დაცვის ფოთის ბაზას აშშ-ის ელჩი ესტუმრა
შინაგან საქმეთა სამინისტროს სასაზღვრო პოლიციის სანაპირო დაცვის ფოთის ბაზას საქართველოში ამერიკის შეერთებული შტატების ელჩი, კელი დეგნანი აშშ-ის დელეგაციასთან ერთად ეწვია. სტუმრებს სასაზღვრო პოლიციის უფროსმა, თემურ კეკელიძემ უმასპინძლა.
შეხვედრაზე სანაპირო დაცვის დეპარტამენტის დირექტორმა, I რანგის კაპიტანმა, რამაზ პაპიძემ აშშ-ის ელჩს სანაპირო დაცვის ამოცანები და შესაძლებლობები გააცნო. სანაპირო დაცვის ოპერატიული მართვის სამსახურის უფროსმა, II რანგის კაპიტანმა, ნინო კალანდარიშვილმა კი მართვის ცენტრში გეგმიური ბრიფინგი ჩაატარა.
კელი დეგნანი პირადად შეხვდა ოპერაციათა კონცეფციის შესაძლებლობების (OCC) პროცესში ჩართულ აბორდაჟის ჯგუფის წევრებს და მათი აღჭურვილობა დაათვალიერა. დელეგაციის წევრებმა ამერიკული მხარის მიერ გადმოცემული, "აილენდის" კლასის სადარაჯო ხომალდი "ოჩამჩირეც" მოინახულეს. ხომალდის მეთაურმა სტუმრებს გემის ტექნიკური მახასიათებლები და ოპერაციული შესაძლებლობები გააცნო.
აშშ-ის საელჩო საქართველოს სანაპირო დაცვის ფლოტისა და საზღვაო ინფრასტრუქტურის გაძლიერების, ასევე, გემთსარემონტო შესაძლებლობების განვითარების კუთხით არაერთ მნიშვნელოვან პროექტს ახორციელებს.

• Ambassador Kelly C. Degnan paid visit to the Coast Guard Poti Base
Mr. Kekelidze, Head of the MIA Border Police of Georgia hosted US Ambassador Kelly C. Degnan with the US Delegation at the Poti Base of the MIA Border Police Coast Guard Department.
While in Poti, the US Ambassador met with the Director of the Coast Guard Department, CAPT Ramaz Papidze and was briefed about the capabilities and objectives of the Georgian Coast Guard. Head of the Operative Service, CDR Nino Kalandarishvili held an operative meeting at the Command Centre.
Kelly Degnan personally met with the tactical team involved in the Operation Capability Concept Evaluation and Feedback program (OCC) and got familiarized with their equipment. The US Delegation also went aboard the Coast Guard patrol boat “Ochamchire” that US had handed over to the Georgian side. The Captain briefed the visitors on the operational capabilities and technical features of the vessel.
The US Embassy has been implementing a number of important projects to strengthen the Georgian Coast Guard Fleet and Infrastructure, as well as to develop its shipbuilding capabilities.