• სამეგრელოს პოლიციამ ოჯახის წევრის მიმართ დამამძიმებელ გარემოებაში ჩადენილ განზრ...
სამეგრელოს პოლიციამ ოჯახის წევრის მიმართ დამამძიმებელ გარემოებაში ჩადენილ განზრახ მკვლელობის ბრალდებით 1 პირი დააკავა
შინაგან საქმეთა სამინისტროს სამეგრელო ზემო-სვანეთის პოლიციის დეპარტამენტის დეტექტივების სამმართველოს თანამშრომლებმა, ცხელ კვალზე ჩატარებული ოპერატიული და საგამოძიებო ღონისძიებების შედეგად, 1998 წელს დაბადებული მ.ა. ოჯახის წევრის მიმართ დამამძიმებელ გარემოებაში ჩადენილ განზრახ მკვლელობის ბრალდებით დააკავეს.
გამოძიებით დადგინდა, რომ ბრალდებულმა ფოთში, საცხოვრებელ სახლში, თავის არეში ბლაგვი საგნით დაზიანება მიაყენა ბებიას - 1953 წელს დაბადებულ ნ.ჯ.-ს, რის შედეგადაც იგი გარდაიცვალა.

• Samegrelo Police Detained One Person for the premeditated murder of a family mem...
Samegrelo Police Detained One Person for the premeditated murder of a family member committed under aggravating circumstances
The officers of the Detectives Division of Samegrelo-Zemo Svaneti Police Department of the Ministry of Internal Affairs detained M.A. (DoB 1998) as a result of immediate operative and investigative activities for the premeditated murder of a family member committed under aggravating circumstances.
The investigation established that the accused person inflicted injury in the head area with a blunt object to his grandmother - N.J. (DoB 1953), in the house located in Poti, as a result of which the victim died.
The investigation is in progress on the fact of the premeditated murder of a family member committed under aggravating circumstances, article 119, Part II, Subparagraph "F" of the Criminal Code of Georgia.