• საგანგებო სიტუაციების მართვის სამსახურმა და ეროვნულმა გვარდიამ ერთობლივი ფართომა...
საგანგებო სიტუაციების მართვის სამსახურმა და ეროვნულმა გვარდიამ ერთობლივი ფართომასშტაბიანი სწავლება “სამოქალაქო უსაფრთხოება 2021” ჩაატარეს
შინაგან საქმეთა სამინისტროს საგანგებო სიტუაციების მართვის სამსახურის და თავდაცვის სამინისტროს თავდაცვის ძალების ეროვნულ გვარდიის ერთობლივი ორგანიზებით საგარეჯოს მუნიციპალიტეტის სოფელ გორანას ტყეში ფართომასშტაბიანი სახანძრო-სამაშველო სწავლება გაიმართა.
სწავლებას შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილე, იოსებ ჭელიძე, საქართველოს თავდაცვის მინისტრის მოადგილე გრიგოლ გიორგაძე, საგანგებო სიტუაციების მართვის სამსახურის უფროსი, თეიმურაზ მღებრიშვილი და ეროვნული გვარდიის სარდალი, ბრიგადის გენერალი რომან ჯოხაძე დაესწრნენ. სწავლებაზე მიწვეულ სტუმრებს შორის საქართველოში აკრედიტებული დიპლომატიური კორპუსისა და ადგილობრივი თვითმმართველობის წარმომადგენლები, ასევე სხვა მაღალი რანგის პირები დაესწრნენ.
საველე წვრთნის მიზანს საგანგებო სიტუაციების დროს მხარეებს შორის კოორდინირებული მუშაობისას არსებული ძლიერი მხარეების და გამოწვევების დეტალური ანალიზი წარმოადგენდა.
საგანგებო სიტუაციების მართვის სამსახურის და ეროვნული გვარდიის თანამშრომლებს, წინასწარ მომზადებული სცენარის მიხედვით, ტყის ხანძართან დაკავშირებულ ყველა პრობლემასთან მოუწიათ გამკლავება. ლეგენდის მიხედვით, მასშტაბური ტყის ხანძრები საქართველოს რამდენიმე რეგიონში ერთდროულად იყო გავრცელებული, რის გამოც, გვიან ღამით, სოფელ გორანას სიახლოვეს გაჩენილი კიდევ ერთი ხანძრის ჩასაქრობად, საგანგებო სიტუაციების მართვის სამსახურმა ეროვნული გვარდიის დახმარება ითხოვა. სცენარის მიხედვით ძლიერი ქარის გათვალისწინებით, არსებობდა ხანძრის დასახლებულ ტერიტორიაზე გავრცელების საფრთხეც და საჭირო იყო ოპერატიული რეაგირება.
წვრთნაში ჩართული იყო შინაგან საქმეთა სამინისტროს სასაზღვრო პოლიციის ვერტმფრენი, რომელმაც დაშავებულთა ევაკუაციისა და ტყის ხანძრის ქრობის ამოცანები შეასრულა.
სწავლებაში სულ 180-მდე მეხანძრე-მაშველი და 150-მდე სამხედრო მოსამსახურე მონაწილეობდა. პირადი შემადგენლობის გარდა პროცესში ჩართული იყო ორივე სამსახურის სპეციალური ტექნიკა.
სწავლების დროს საგანგებო სიტუაციების მართვის სამსახურის პირდაპირი მოვალეობა რამდენიმე კერაზე ხანძრის ქრობა, ხოლო ეროვნული გვარდიის ფუნქცია ხანძრის შესაკავებლად სპეციალური ზოლის გაჭრა, საევაკუაციო ღონისძიებები, კულტურული მემკვიდრეობის ძეგლის დაცვა და სხვა დამხმარე ღონისძიებების ჩატარება იყო. ხანძრის ქრობის სამუშაოების მონიტორინგი სპეციალური საველე შტაბიდან ხორციელდებოდა.
საგანგებო სიტუაციების მართვის სამსახურის ინსტრუქტორების მიერ, საჭირო უნარ-ჩვევების გამომუშავების მიზნით, მოხდება ეროვნული გვარდიის თანამშრომელთა და რეზერვისტთა მომზადება, რათა საჭიროების შემთხვევაში, მოხდეს საგანგებო სიტუაციების დროს ერთობლივი ძალების მობილიზება.
სწავლება ორ უწყებას შორის ხელმოწერილი ურთიერთანამშრომლობის მემორანდუმის ფარგლებში გაიმართა. აღნიშნული მემორანდუმი სამხედრო-სამოქალაქო თანამშრომლობის კუთხით ერთობლივ ღონისძიებებს გულისხმობს, რაც ნატო-საქართველოს არსებითი პაკეტით არის გათვალიწინებული.
საგანგებო სიტუაციების მართვის სამსახურსა და ეროვნულ გვარდიას შორის სამხედრო-სამოქალაქო თანამშრომლობის კუთხით სხვადასხვა სახის ღონისძიებების გამართვა მომავალშიც იგეგმება.

• Emergency Situations Management Service and the National Guard conducted a joint...
Emergency Situations Management Service of the Ministry of Internal Affairs and the National Guard of the Ministry of Defense jointly conducted a large-scale fire-rescue exercise in the forest of the village of Gorana, Sagarejo Municipality.
The exercise was attended by Ioseb Chelidze- Deputy Minister of Internal Affairs Grigol Giorgadze- Deputy Minister of Defense of Georgia, Teimuraz Mghebrishvili- Head of the Emergency Situations Management Service, Commander of the National Guard, Brigadier General - Roman Jokhadze. The exercise was also attended by the representatives of the diplomatic corps and local self-governments, as well as other high-ranking officials.
The purpose of the field exercise was to provide a detailed analysis of the strong sides and challenges of coordinated work between the parties during emergencies.
According to the pre-elaborated scenario, employees of the Emergency Situations Management Service and the National Guard had to deal with all the challenges related to forest fires. According to the legend, a large-scale forest fires were spreading in several regions of Georgia at the same time, due to which, the Emergency Situations Management Service addressed the National Guard for the assistance in extinguishing another fire near the village of Gorana late at night. Due to the strong wind there was a danger of the fire spreading to the populated area which required prompt response.
The exercise involved a Border Police helicopter of the Ministry of Internal Affairs, which performed the tasks of evacuating the injured and fire extinguishing activities.
A total of 180 firefighters and 150 military servicemen participated in the exercise. In addition to the presented personnel, special equipment of both services was involved in the process.
During the training, the primary task of the Emergency Situations Management Service was to extinguish fires in several areas, while the function of the National Guard was to cut special fire-fighting lines, implement evacuation measures, protect the cultural heritage monuments and other additional measures. Fire extinguishing works were monitored by a special field headquarters.
Instructors from the Emergency Situations Management Agency will train National Guard personnel and reserve troops to develop the necessary skills for mobilizing joint forces in case of an emergency.
The exercise was held within the framework of a memorandum of cooperation signed between the two agencies. The memorandum envisages joint measures in the field of civil-military cooperation envisaged by the substantial NATO-Georgia package.
Various events in the field of civil-military cooperation between the Emergency Situations Management Service and the National Guard are planned in the future.