• ქვემო ქართლის პოლიციამ ჯგუფურად ჩადენილი გამოძალვის, გამოძალვაში დახმარებისა ...
ქვემო ქართლის პოლიციამ ჯგუფურად ჩადენილი გამოძალვის, გამოძალვაში დახმარებისა და სხვისი ნივთის დაზიანების ბრალდებით 2 პირი დააკავა
შინაგან საქმეთა სამინისტროს ქვემო ქართლის პოლიციის დეპარტამენტის თანამშრომლებმა, კომპლექსური ოპერატიული ღონისძიებებისა და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, 2002 წელს დაბადებული ზ.ი. და ამავე წელს დაბადებული რ.ბ. დიდი ოდენობით ქონების მიღების მიზნით, ჯგუფურად ჩადენილი გამოძალვის, გამოძალვაში დახმარების, ასევე, სხვისი ნივთის ჯგუფურად დაზიანების ბრალდებით დააკავეს.
გამოძიებით დადგინდა, რომ ბრალდებულები სხვადასხვა დროს, საზღვარგარეთ მცხოვრები კრიმინალური ავტორიტეტის დავალებით მოქალაქეებს დაუკავშირდნენ და მათ სიცოცხლის მოსპობის, ასევე, ქონების განადგურების მუქარით, დიდი ოდენობით თანხები მოსთხოვეს, ხოლო უარის მიღების შემდეგ მოქალაქეებს სხვადასხვა სახის ქონება დაუზიანეს.
ინტენსიურ რეჟიმში ჩატარებული გამოძიებით, მათ შორის მოსამართლის განჩინების საფუძველზე განხორციელებული ფარული საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, სამართალდამცველებმა ზ.ი. და რ.ბ. ბრალდებულების სახით დააკავეს.
სამართალდამცველებმა ნივთმტკიცებად ამოიღეს მობილური ტელეფონები და სიმ ბარათები, რომელთა საშუალებითაც ბრალდებულები მოქალაქეებს თანხის გამოძალვის მიზნით უკავშირდებოდნენ.
მომხდარ ფაქტებზე გამოძიება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 181-ე , 25 - 181-ე და 187-ე მუხლებით მიმდინარეობს.

• Kvemo Kartli police arrested 2 persons for extortion in group, aiding in extorti...
Kvemo Kartli police arrested 2 persons for extortion in group, aiding in extortion and damage to other’s property
The employees of Kvemo Kartli Police Department of the Ministry of Internal Affairs, as a result of complex operative measures and investigative actions, detained Z.I. (DoB 2002) and R.B. (DoB 2002). They were arrested on charges of extortion committed in group, assisting in extortion, and group damage to other’s property per personal financial gain.
Committed crime envisions up to 7 years of imprisonment.
The investigation established that the defendants contacted the citizens at different times, based on the instructions of the criminal authorities living abroad, and demanded a large amount of money, threatening with liquidation, as well as destroy the property, and after rejection, damaged various types of property of the citizens.
As a result of an intensive investigation, including secret investigative actions based on the judge's ruling, law enforcement officers detained Z.I. and R.B.
As evidence, the law enforcement officers seized mobile phones and SIM cards, through which the defendants used to contact citizens to extort money.
The incident is being investigated under Articles 181, 25 - 181 and 187 of the Criminal Code of Georgia.