• ქვემო ქართლის პოლიციამ „ქურდულ სამყაროსთან“ კავშირისთვის ძებნილი 2 პირი დააკავა
შინაგან საქმეთა სამინისტროს ქვემო ქართლის პოლიციის დეპარტამენტის თანამშრომლებმა, ჩატარებული ოპერატიულ-სამძებრო და საგამოძიებო ღონისძიებების შედეგად, მიმდინარე წლის 11 ივლისიდან ძებნილი ორი პირი - 1987 წელს დაბადებული ი.გ. და 1992 წელს დაბადებული თ.ჭ. თბილისში მოსამართლის განჩინების საფუძველზე დააკავეს.
ი.გ. „ქურდული სამყაროს“ წევრობის, ხოლო თ.ჭ. „ქურდული სამყაროს“ წევრობისა და „ქურდულ შეკრებაში“ მონაწილეობის ბრალდებით იძებნებოდნენ.
გამოძიებით დადგინდა, რომ ორივე ბრალდებული აღიარებდა „ქურდულ სამყაროს“ და აქტიური კავშირი ჰქონდა „ქურდული სამყაროს“ სხვა წევრებთან. ასევე დადგენილია, რომ თ.ჭ. და ი.გ. აქტიურად მონაწილეობდნენ ე.წ. ქურდული სამყაროს საქმიანობაში იმ პირებთან ერთად, რომლებიც ქვემო ქართლის პოლიციის დეპარტამენტისა და რუსთავის რაიონული პროკურატურის თანამშრომლების მიერ ერთობლივად ჩატარებული ექვსთვიანი კომპლექსური ოპერატიული და საგამოძიებო ღონისძიებების შედეგად, მიმდინარე წლის 8 ივლისს იქნენ დაკავებული. თ.ჭ., „ქურდულ სამყაროში“ დადგენილი სპეციალური წესების შესაბამისად, აგრეთვე მონაწილეობდა „ქურდულ გარჩევებში“.
ი.გ. სამართალდამცველების მიერ საქართველოს სსკ-ის 223-ე პრიმა მუხლის პირველი ნაწილით გათვალისწინებული დანაშაულის ჩადენისათვის იძებნებოდა, რაც „ქურდული სამყაროს“ წევრობას გულისხმობს, ხოლო თ.ჭ. სსკ-ის 223-ე პრიმა მუხლის პირველი ნაწილითა და 223-ე პრიმა-2 მუხლით გათვალისწინებული დანაშაულისთვის იყო ძებნილი, რაც „ქურდული სამყაროს“ წევრობასა და „ქურდულ შეკრებაში“ მონაწილეობას გულისხმობს. ორივე მათგანს ბრალი დაუსწრებლად წარედგინა და სასამართლოს მიერ პატიმრობა შეეფარდა.
დაკავებულები ამჟამად პენიტენციურ დაწესებულებაში არიან მოთავსებული.
ქვემო ქართლის პოლიციის დეპარტამენტისა და რუსთავის რაიონული პროკურატურის თანამშრომლების მიერ ერთობლივად ჩატარებული ექვსთვიანი კომპლექსური ოპერატიული და საგამოძიებო ღონისძიებების შედეგად, პასუხისგებაში მიეცა „ქურდულ სამყაროსთან“ კავშირში მყოფი 31 პირი - მათ შორის 25 სამართალდამცველებმა მიმდინარე წლის 8 ივლისს დააკავეს, 4 პირს სასჯელაღსრულების დაწესებულებებში წარედგინა ბრალი, ხოლო 2 პირი - ი.გ. და თ.ჭ. ამავე საქმეზე, სამართალდამცველების მიერ მოპოვებული მტკიცებულებების საფუძველზე იძებნებოდნენ.

• Kvemo Kartli police detained two people wanted for connections with the ”Thieves...
The officers of Kvemo Kartli Police Department of the Ministry of Internal Affairs, as a result of operative-search and investigative activities, detained two persons wanted since July 11 of the current year - I.G. (DoB1987), and T.Ch. (DoB 1992) in Tbilisi on the basis of the relevant court decision.
I.G. was wanted for membership of the "thieves' world", while T.Ch. - for the membership in the "thieves 'world" and participation in the so-called “criminal gathering”.
The investigation established that both detainees recognized the "thieves 'world" and had active connections with other members of the "thieves' world". It was also established that T.Ch. And I.G. actively participated in the activities of the “thieves world” along with the individuals who were arrested on July 8 of the current year as a result of complex operative and investigative activities that lasted for six month, in cooperation with Rustavi District Prosecutor's Office. T.Ch. also participated in “criminal skirmishes” and acted in accordance with rules established by the “thieves world”.
I.G. was wanted by the law enforcers for crime envisaged under the first part of Article 223(1) of the Criminal Code of Georgia, which stipulates membership of the "thieves' world", while T.Ch. was wanted for the crime under the first part of Article 223(1) and Article 223(2) of the Criminal Code of Georgia, which includes membership of the "thieves 'world" and participation in “criminal gatherings”. Both were charged in absentia and sentenced to custody by the court.
The detainees are currently being held in a penitentiary facility.
As a result of a six-month complex operative and investigative activities jointly carried out by Kvemo Kartli Police Department and the Rustavi District Prosecutor's Office, 31 persons connected with the "thieves' world" were detained - including 25 citizens, detained by the law enforcers on July 8, 4 individuals who were charged in penitentiary facility, and 2 Persons, namely -I.G. and T.Ch. who were wanted on the basis of evidences obtained by law enforcers.