• ქობულეთში სახანძრო-სამაშველო სამსახურის განახლებული შენობა გაიხსნა
შსს-ს საგანგებო სიტუაციების მართვის სააგენტომ ქობულეთში სახანძრო-სამაშველო სამსახურის განახლებული შენობა გახსნა.
ღონისძიებას შს მინისტრის მოადგილე მერაბ მალანია, საგანგებო სიტუაციების მართვის სააგენტოს დირექტორი ზვიად ქაწაშვილი, სააგენტოს სხვადასხვა დანაყოფის ხელმძღვანელები, აჭარის მთავრობის თავმჯდომარე არჩილ ხაბაძე და აჭარის უმაღლესი საბჭოს თავმჯდომარე ავთანდილ ბერიძე დაესწრნენ. სტუმრებმა გარემონტებული შენობა, სახანძრო-სამაშველო ტექნიკა და სრული აღჭურვილობა დაათვალიერეს.
მეხანძრე-მაშველებმა დამსწრეთათვის სიმულაციური ჩვენება გამართეს. მათ „დაზარალებული“ სპეციალური საკაცით სიმაღლიდან ჩამოიყვანეს და სწრაფი დაშვება განახორციელეს.
ახლადგარემონტებული, ორსართულიანი შენობა უახლესი ტექნიკითა და ინვენტარით არის აღჭურვილი. შენობაში 47 მეხანძრე-მაშველი და 6 თანამშრომელი იმუშავებს. ქობულეთს 6 სახანძრო და 2 სამაშველო ავტომანქანა მოემსახურება.

• Renovated building of Firefighting and Rescue Service in Kobuleti
The Emergency Situations Management Agency of the MIA opened a renovated building of the Firefighting and Rescue Service in Kobuleti.
The above mentioned event was attended by Mr. Merab Malania, the Deputy Minister of Internal Affairs, Mr. Zviad Katsashvili, the Director of the Emergency Situations Management Agency, officials of different units of the Agency, Mr. Archil Khabadze, the Chairman of the Government of Adjara and Mr. Avtandil Beridze, the Chairman of Adjara Supreme Council. The guests saw round the renovated building, firefighting and rescue hardware and equipment.
The firefighters and rescuers presented the simulative demonstration for the guests, in particular, they got down a “victim” from the height by a special stretcher and performed quick landing.
The newly renovated, two-storied building is equipped with the newest technique and equipment. 47 firefighters and rescuers as well as 6 employees shall work in the new building. Kobuleti shall be served by 6 firefighting and 2 rescue vehicles.