• ქბრბ საფრთხეების წინააღმდეგ ბრძოლის უწყებათშორისი საკოორდინაციო საბჭოს ბიოლოგიურ...
ქბრბ საფრთხეების წინააღმდეგ ბრძოლის უწყებათშორისი საკოორდინაციო საბჭოს ბიოლოგიური სამუშაო ჯგუფის შეხვედრა გაიმართა
ბათუმში, სასტუმრო „რედისონში“, საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს და აშშ-ის თავდაცვის საფრთხის შემცირების სააგენტოს (DTRA) ორგანიზებით, ქიმიური, ბიოლოგიური, რადიაციული და ბირთვული (ქბრბ) საფრთხეების წინააღმდეგ ბრძოლის უწყებათშორისი საკოორდინაციო საბჭოს ბიოლოგიური სამუშაო ჯგუფის შეხვედრა გაიმართა.
შეხვედრა საქართველოს შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილემ, ქიმიური, ბიოლოგიური, რადიაციული და ბირთვული (ქბრბ) საფრთხეების წინააღმდეგ ბრძოლის უწყებათშორისი საკოორდინაციო საბჭოს თავმჯდომარე ლევან იზორიამ გახსნა. მონაწილეებს მისასალმებელი სიტყვით მიმართეს აშშ-ის თავდაცვის საფრთხის შემცირების სააგენტოს (DTRA) წარმომადგენლებმაც.
შეხვედრაზე მხარეებმა განიხილეს ქბრბ საფრთხეების შემცირების ეროვნული სტრატეგიის სამოქმედო გეგმის ბიოლოგიური ნაწილი, DTRA-ს მიერ საქართველოში ბიოუსაფრთხოების სფეროში შემუშავებული დოკუმენტები და ქართულ მხარესთან აღნიშნული ორგანიზაციის სამომავლო თანამშრომლობის პერსპექტივები.
ქბრბ უსაფრთხოების სფეროში განსაკუთრებული ადგილი უკავია ბიოლოგიურ კომპონენტს. ბათუმში გამართული შეხვედრის მიზანი იყო ბიოლოგიურ სფეროში სახელმწიფოს ქბრბ შესაძლებლობების გაძლიერების ხელშეწყობა და ქბრბ საფრთხეების შემცირების ეროვნული სტრატეგიის სამოქმედო გეგმის შემუშავება, სადაც აღნიშნულ სფეროში აუცილებელი ყველა ღონისძიება გაიწერება.

• Working group meeting of Interagency Coordinating Board for the fight against Ch...
Working group meeting of Interagency Coordinating Board for the fight against Chemical, Biological, Radiation and Nuclear hazards was held at Batumi “Radisson” hotel
Under the organization of the Ministry of Internal Affairs and Us Defense Threat Reduction Agency (DTRA) are holding biological working group meeting of Interagency Coordinating Board for the fight against Chemical, Biological, Radiation and Nuclear hazards at Batumi “Radisson” hotel.
The meeting was opened by the Deputy Minister and chairman of Interagency Coordinating Board for the fight against CBRN hazards –Levan Izoria. Guests also listened to speeches delivered by the representatives of Us Defense Threat Reduction Agency.
At the meeting sides discussed biological part of national strategy for reduction of CBRN hazards, documents elaborated by DTRA in the field of biological security of Georgia and prospects for future cooperation with the Georgian side.
Biological safety component is one of the major points of in the sphere of CBRN security. Aim of the meeting was to support CBRN capacities of the country, elaboration of action plan for reduction of CBRN hazards, where all activities held in this direction will be defined.