საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს საგანგებო სიტუაციების მართვის სამსახურს, თურქეთის საელჩოსა და თურქეთის თანამშრომლობისა და კოორდინაციის სააგენტოს ხელშეწყობით, ცეცხლგამძლე სახანძრო-სამაშველო ფორმები გადაეცა.
სპეციალური ფორმების გადაცემის ცერემონია საგანგებო სიტუაციების მართვის სამსახურის ტერიტორიაზე გაიმართა. ღონისძიებას შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილე - იოსებ ჭელიძე, საგანგებო სიტუაციების მართვის სამსახურის უფროსი - თეიმურაზ მღებრიშვილი, თურქეთის რესპუბლიკის საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩი საქართველოში - ალი ქაან ორბაი დაესწრნენ. სტუმრებმა სპეციალური აღჭურვილობა დაათვალიერეს და მის მახასიათებლებს პირადად გაეცნენ.
ცერემონიის შემდეგ, შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილის, საგანგებო სიტუაციების მართვის სამსახურის უფროსისა და თურქეთის ელჩის შეხვედრა გაიმართა. მხარეებმა ურთიერთთანამშრომლობის საკითხები განიხილეს. შეხვედრაზე საუბარი ასევე შეეხო თურქეთის პრეზიდენტის მიერ ქართული სამაშველო ჯგუფის ხელმძღვანელისთვის სპეციალური ჯილდოს - „უმაღლესი თავდადების ორდენის“ გადაცემას. თურქეთის ელჩმა საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს კიდევ ერთხელ გადაუხადა მადლობა თურქეთში განხორციელებული სამაშველო მისიისთვის.
შინაგან საქმეთა სამინისტროს საგანგებო სიტუაციების მართვის სამსახურსა და თურქეთის რესპუბლიკის შინაგან საქმეთა სამინისტროს კატასტროფებისა და საგანგებო სიტუაციების მართვის სამსახურს (AFAD) შორის 2018 წელს გაფორმდა ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმი, რომელიც მიზნად ისახავს კატასტროფების რისკის მართვის სფეროში თანამშრომლობის ხელშეწყობას. მას შემდეგ ორი ქვეყნის სახანძრო-სამაშველო სამსახურები აქტიურად თანამშრომლობენ, როგორც საგანგებო სიტუაციების დროს, ასევე ქართველი მაშველების გადამზადების მიმართულებით. აღნიშნული თანამშრომლობის ფარგლებში, საქართველოსა და თურქეთში არაერთი სწავლება და ქართველი მაშველების გადამზადების პროგრამა განხორციელდა.

Emergency Situations Management Service under the Ministry of Internal Affairs of Georgia, with the support of the Turkish Embassy and the Turkish Cooperation and Coordination Agency (TIKA), was handed over fire-resistant and fire-rescue uniforms.
The ceremony of handover was held on the territory of the Emergency Situations Management Service. Deputy Minister of Internal Affairs - Ioseb Chelidze, Head of Emergency Situations Management Service - Teimuraz Mgebrishvili, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Turkey to Georgia - Ali Kaan Orbai attended the event. The guests viewed the special equipment and got familiarized with its characteristics personally.
After the ceremony, a meeting was held between the Deputy Minister of Internal Affairs, the Head of the Emergency Situations Management Service and the Turkish Ambassador. The parties discussed issues of mutual cooperation. The parties also emphasized the presentation of a special award - "Order of the Highest Dedication" by the President of Turkey to the head of the Georgian rescue team. The Turkish ambassador once again thanked the Ministry of Internal Affairs of Georgia for the rescue mission in Turkey.
In 2018, a memorandum of cooperation was signed between the Emergency Situations Management Service of the Ministry of Internal Affairs and the Disaster and Emergency Management Service (AFAD) of the Ministry of Interior of the Republic of Turkey, which aims at promoting cooperation in the field of disaster risk management. Since then, the fire-rescue services of the two countries actively cooperate both during emergency situations and in the direction of training of Georgian rescuers. Within the framework of the mentioned cooperation, a number of exercises and re-training programs for Georgian rescuers were carried out in Georgia and Turkey.