• ქალაქ ბათუმის შესასვლელსა და გასასვლელებში პოლიციის სპეციალური საკონტროლო პუნქტე...
საქართველოს მთავრობის უწყებათშორისი საკოორდინაციო საბჭოს მიერ მიღებული გადაწყვეტილების შესაბამისად, COVID-19-ის გავრცელების პრევენციისა და მოქალაქეთა აქტიური მონიტორინგის მიზნით, ბათუმის შესასვლელსა და გამოსასვლელებში შინაგან საქმეთა სამინისტროს დანაყოფების ორგანიზებით პოლიციის სპეციალური ინფრასტრუქტურა მოეწყო და საკონტროლო პუნქტები ამოქმედდა.
შინაგან საქმეთა სამინისტროს საგანგებო სიტუაციების მართვის სამსახურის თანამშრომლებმა ქალაქის გასასვლელთან და შესასვლელთან საველე კარვები ააწყვეს. აჭარაში კორონავირუსის გავრცელების პრევენციული ღონისძიებების მონიტორინგი პოლიციამ პუნქტებში უწყვეტ რეჟიმში უკვე დაიწყო.
უწყებათშორისი საკოორდინაციო საბჭოს გადაწყვეტილებით, ბათუმში შემსვლელ და გამომსვლელ ყველა მოქალაქეს ადგილზე უტარდება თერმოსკრინინგი, ხოლო ტემპერატურის დაფიქსირების შემთხვევაში ასევე ტარდება ტესტირება.
პოლიცია, პრევენციულ ღონისძიებებს საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან დევნილთა, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროს თანამშრომლებთან ერთად ატარებს.
აღსანიშნავია, რომ ბათუმსა და აჭარის ა/რ-ის სხვა მუნიციპალიტეტებს შორის მოქალაქეთა შესვლა-გამოსვლა არ იზღუდება და არ წესდება სხვა მკაცრი საკარანტინო შეზღუდვები.
სამართალდამცველები ადგილობრივ მოსახლეობას ვირუსის გავრცელების აღმოსაფხვრელად მიმდინარე პრევენციული ღონისძიებების შესახებ ინფორმაციას აწვდიან და საჭიროების შემთხვევაში ეხმარებიან.

• Special police checkpoints arranged at the entrance and exit ways of Batumi
In accordance with the decision of the Interagency Coordination Council of the Government of Georgia, in order to prevent the spread of COVID-19 disease and to actively monitor the citizens, special police infrastructure was organized and checkpoints arranged at the entrances and exit ways of Batumi by the sub-units of the Ministry of Internal Affairs.
Employees of the Emergency Situation Management Service of the Ministry of Internal Affairs arranged field tents at the entrance and exit ways of the city. The police has already started monitoring the preventive measures imposed against the spread of coronavirus in Adjara region.
According to the decision of the Interagency Coordination Council, all citizens entering and leaving Batumi are subjected to thermo-screening on the spot, and in case of fever, they will also be tested.
The police forces are carrying out preventive measures along with the employees of the Ministry of Internally Displaced Persons from the Occupied Territories, Labor, Health and Social Affairs of Georgia.
It is notable that entering or leaving Batumi and Adjara municipalities is not restricted and no other strict quarantine restrictions imposed.
Law enforcers provide local population with comprehensive information on the ongoing preventive measures to eliminate the spread of the virus and render assistance in case of necessity.