შინაგან საქმეთა სამინისტროს თბილისის პოლიციის დეპარტამენტის ვაკე-საბურთალოს მთავარი სამმართველოს თანამშრომლებმა, ჩატარებული ოპერატიულ-სამძებრო და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, 1975 წელს დაბადებული ორი პირი - ა.ხ. და ა.კ. ქრთამის მიცემის, მუქარისა და იძულების ბრალდებით, თბილისში დააკავეს.
გამოძიებით დადგინდა, რომ 2020 წლის 6 ნოემბერს, ბრალდებულები ისნის N5 საოლქო საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარეს - თედორე გობეჯიშვილს შეხვდნენ და შესთავაზეს, ერთ-ერთი პოლიტიკური პარტიის სახელით, 50 000 აშშ დოლარის სანაცვლოდ, პრესის თანდასწრებით, დემონსტრაციულად დაეტოვებინა თანამდებობა და გაეკეთებინა განცხადება, თითქოსდა არჩევნები გაყალბდა. აღნიშნული განცხადების გაკეთების შემთხვევაში კიდევ უფრო მეტი სარგებლის მიღებას დაჰპირდნენ.
მას შემდეგ, რაც თედორე გობეჯიშვილისგან უარი მიიღეს, ბრალდებულები ისნის N5 საოლქო საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარეს დაემუქრნენ ანგარიშსწორებით და აიძულებდნენ დასთანხმებოდა შემოთავაზებულ წინადადებას.
ბრალდებულებთან შეხვედრის მეორე დღეს -2020 წლის 7 ნოემბერს 1977 წელს დაბადებული თედორე გობეჯიშვილი საკუთარ საცხოვრებელ ბინაში გარდაიცვალა.
გამოძიება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 339-ე მუხლის პირველი ნაწილით, 151-ე მუხლის მეორე ნაწილის “ა” ქვეპუნქტით და 150-ე მუხლის მეორე ნაწილის “ბ” ქვეპუნქტით მიმდინარეობს, რაც ქრთამის შეთავაზებას, ჯგუფურად ჩადენილ იძულებას და ჯგუფურად ჩადენილ მუქარას გულისხმობს.

• Police detained two persons in Tbilisi for offering bribe, threat and coercion c...
The officers of Vake-Saburtalo Police Division under Tbilisi Police Department of the Ministry of Internal Affairs, as a result of operative-search and investigative activities, detained two persons both born in 1975 - A.Kh. and A.K. for offering a bribe, threat and coercion.
Investigation established that on November 6 of the current year, detainees met with Theodore Gobejishvili - the chairperson of Isani District Election Commission N5 and offered to resign in presence of the press in exchange for $ 50,000 favoring one of the political parties and make a statement as if the elections had been rigged. They promised to give him even more benefits in case of making the mentioned statement.
After being rejected by Thedore Gobejishvili, the detainees threatened the chairman of the Isani N5 District Election Commission with retaliation and coerced him to agree to the proposal.
On the second day of the meeting with the detainees, Thedoree Gobejishvili, (DoB 1977), died in his apartment on November 7, 2020.
The investigation is in progress on the fact of bribing, threat and coercion committed in the group, article 339, I part, article 151, II part, sub-paragraph “A” and article 150, II part, sub-paragraph “B” of the Criminal Code of Georgia.