შინაგან საქმეთა სამინისტროს თბილისის პოლიციის დეპარტამენტის თანამშრომლებმა, ჩატარებული ოპერატიულ-სამძებრო ღონისძიებებისა და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, 1989 წელს დაბადებული ტ.ძ. განზრახ მკვლელობის ბრალდებით დააკავეს.
გამოძიებით დადგინდა, რომ ბრალდებულმა, ურთიერთშელაპარაკების ნიადაგზე, ცივი იარაღის გამოყენებით სხეულზე რამდენიმე ჭრილობა მიაყენა ნაცნობს -1996 წელს დაბადებულ თ.ხ.-ს, რომელიც შემთხვევის ადგილზევე გარდაიცვალა.
სამართალდამცველებმა, ცხელ კვალზე ჩატარებული ოპერატიულ-სამძებრო ღონისძიებებისა და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, ტ.ძ. მომხდარიდან მალევე, თბილისში დააკავეს.

• The police solved the murder case in Tbilisi as a result of immediate activities...
The police solved the murder case in Tbilisi as a result of immediate activities - one person arrested
The employees of Tbilisi Police Department of the Ministry of Internal Affairs, as a result of the operational-search measures and investigative actions, detained T.Dz. (DoB 1989) for premeditated murder.
The investigation established that the accused person, on the basis an argument, inflicted several wounds with a cold steel to his acquaintance - T.K. (DoB 1996) who died at the place of the incident.
The law enforcement officers, as a result of immediate operative-search measures and investigative activities detained T.Dz. shortly after the incident, in Tbilisi.
The police seized the weapon of crime - a knife - as evidence.
The investigation into the fact of premeditated murder is in progress under Article 108 of the Civil Code of Georgia.