შინაგან საქმეთა სამინისტროს თბილისის პოლიციის დეპარტამენტის თანამშრომლებმა, ჩატარებული ოპერატიული და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, 1966 წელს დაბადებული ზ.თ. განზრახ მკვლელობის ბრალდებით, თბილისში დააკავეს.
გამოძიებით დადგინდა, რომ ალკოჰოლის ზემოქმედების ქვეშ მყოფმა ბრალდებულმა, ურთიერთშელაპარაკების ნიადაგზე, ცივი იარაღით სხეულზე ჭრილობები მიაყენა ნაცნობს - 1957 წელს დაბადებულ დ.შ.-ს, რომელიც ადგილზე გარდაიცვალა. ზ.თ.-მ, კვალის დაფარვის მიზნით, გარდაცვლილის ცხედარი დანაშაულის ჩადენის ადგილიდან მოშორებით გადაიტანა და ერთ-ერთ ქუჩაზე დატოვა.
სამართალდამცველებმა, ჩატარებული ოპერატიული და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, დანაშაულის სავარაუდო ჩამდენი პირი მომხდარიდან მალევე დააკავეს.

• Police solved the case of murder in Tbilisi as a result of immediate activities ...
Police solved the case of murder in Tbilisi as a result of immediate activities - one person arrested
The employees of Tbilisi Police Department of the Ministry of Internal Affairs, as a result of operational and investigative activities, detained Z.T. (DoB 1966) in Tbilisi for premeditated murder.
The crime envisions up to 15 years of imprisonment.
The investigation established that the defendant, who was under the influence of alcohol, inflicted body injuries with a cold weapon to D.S. (DoB 1957) on the basis of argument, who died on the spot. In order to conceal the traces of the crime, Z.T. moved the body of the deceased away from the crime scene and left it on one of the streets.
Law enforcement officers, as a result of operational and investigative activities, arrested the alleged perpetrator of the crime shortly after the incident.