• პოლიციამ თბილისში მომხდარი დაჭრის ფაქტი ცხელ კვალზე გახსნა - დაკავებულია 2 პირი
შინაგან საქმეთა სამინისტროს თბილისის პოლიციის დეპარტამენტის ძველი თბილისის სამმართველოსა და იმერეთის, რაჭა-ლეჩხუმისა და ქვემო სვანეთის პოლიციის დეპარტამენტის საუბნო სამმართველოს თანამშრომლებმა, ერთობლივად ჩატარებული ოპერატიულ-სამძებრო და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, წარსულში ნასამართლევი ორი პირი - 1989 წელს დაბადებული ი.გ. და 1989 წელს დაბადებული ი.ქ. ქუთაისში დააკავეს.
ი.გ.-ს ბრალად ედება განზრახ მკვლელობის მცდელობა და ცეცხლსასროლი იარაღის მართლსაწინააღმდეგო შეძენა-შენახვა-ტარება, ხოლო ი.ქ.-ს კი განსაკუთრებით მძიმე დანაშაულის შეუტყობინებლობა.
დანაშაულები 7-დან 15 წლამდე და 3-დან 7 წლამდე ვადით თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს.
გამოძიებით დადგინდა, რომ ი.გ.-მ თბილისში, კარლო ჩხეიძის ქუჩის მიმდებარე ტერიტორიაზე, სიტყვიერი შელაპარაკების ნიადაგზე, 1998 წელს დაბადებულ დ.ნ.-ს ცეცხლსასროლი იარაღიდან გასროლით რამდენიმე ჭრილობა მიაყენა და შემთხვევის ადგილიდან თანმხლებ პირთან - ი.ქ.-სთან ერთად მიიმალა.
დაჭრილი მამაკაცი საავადმყოფოში გადაიყვანეს, სადაც მას გადაუდებელი სამედიცინო დახმარება გაეწია. დ.ნ.-ს ჯანმრთელობის მდგომარეობა დამაკმაყოფილებელია და მის სიცოცხლეს საფრთხე არ ემუქრება.
დ.ნ. შინაგან საქმეთა სამინისტროს საპატრულო პოლიციის დეპარტამენტის თანამშრომელია, თუმცა ინციდენტის დროს არ ასრულებდა სამსახურებრივ მოვალეობას.
სამართალდამცველებმა, ცხელ კვალზე ჩატარებული სამძებრო-საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, ორივე ბრალდებული ქუთაისში, მომხდარიდან რამდენიმე საათში დააკავეს.
გამოძიება ი.გ.-ს მიმართ განზრახ მკვლელობის მცდელობისა და ცეცხლსასროლი იარაღის მართლსაწინააღმდეგო შეძენა-შენახვა-ტარების ფაქტზე, საქართველოს სსკ-ის 19-108 მუხლის 1-ლი ნაწილით და 236-ე მუხლის მე-3 და მე-4 ნაწილებით, ხოლო ი.ქ.-ს მიმართ - განსაკუთრებით მძიმე დანაშაულის შეუტყობინებლობის ფაქტზე, საქართველოს სსკ-ის 376-ე მუხლის მე-3 ნაწილით მიმდინარეობს.

• Case of wounding solved by police as a result of immediate activities –two perso...
The officers of Old Tbilisi police division under Tbilisi Police Department of the Ministry of Internal Affairs along with Imereti, Racha-Lrchkhumi and Kvemo Svaneti Police Department, as a result of jointly held operative-search and investigative activities, detained two persons with previous convictions- I.G. (DoB 1989) and I.Q. (DoB 1989).
I.G. is accused of the attempted premeditated murder and illegal purchase, keeping and carrying of firearm, while I.Q. was charged with non-reporting of the grave crime.
Committed crimes envisage from 7 to 15 and from 3 to 7 years of imprisonment respectively.
Investigation established that on the basis of conflict, I.G. inflicted multiple injuries with a firearm to D.N. (DoB 1998) on Karlo Chkheidze Street, Tbilisi and fled from the crime scene along with his accompanying person- I.Q.
The wounded person was transferred to the hospital where he underwent an immediate surgery. At this moment, his condition is normal and his life is no longer in danger.
D.N. is the employee of the Patrol Police Department, however, during the conflict he was not on duty.
As a result of immediate search and investigative activities police managed to detain both of the offenders several hours later in Kutaisi.
Investigation against I.G. is in progress on the fact of the attempted premeditated murder and illegal purchase, keeping and carrying of firearm, articles 19-108, I part and 236, III part, IV sub-paragraph, while investigation against I.Q. is in progress for non-reporting of the grave crime, article 376, III part envisaged by the criminal Code of Georgia.