• პოლიციამ თბილისში მომხდარი დაჭრის ფაქტი გახსნა - დაკავებულია ორი პირი, ერთს კი ბ...
პოლიციამ თბილისში მომხდარი დაჭრის ფაქტი გახსნა - დაკავებულია ორი პირი, ერთს კი ბრალი დაუსწრებლად წარედგინა
შინაგან საქმეთა სამინისტროს თბილისის პოლიციის დეპარტამენტის ძველი თბილისის მთავარი სამმართველოს თანამშრომლებმა, ჩატარებული ოპერატიულ-სამძებრო ღონისძიებებისა და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, წარსულში ნასამართლევი 2 პირი - 1995 წელს დაბადებული ე.ნ. და 1995 წელს დაბადებული თ.ხ. ჯგუფურად ჩადენილი ხულიგნობის ბრალდებით დააკავეს, ხოლო 1995 წელს დაბადებულ, წარსულში ნასამართლევ მ.ფ.-ს ბრალი ჯანმრთელობის განზრახ მძიმე დაზიანებისთვის დაუსწრებლად წარედგინა.
გამოძიებით დადგინდა, რომ მიმდინარე წლის 11 ივნისს, თბილისში, დავით აღმაშენებლის გამზირზე, ე.წ. „ახალ აღმაშენებელზე“ მდებარე ერთ-ერთ ბარში რამდენიმე პირს შორის დაწყებული ურთიერთშელაპარაკება ფიზიკურ დაპირისპირებაში გადაიზარდა და ბარის მიმდებარე ტერიტორიაზე გაგრძელდა. აღნიშნული დაპირისპირების დროს, ბრალდებულმა მ.ფ.-მ ინციდენტში მონაწილე ერთ-ერთი პირი - 1989 წელს დაბადებული ჯ.უ. ცივი იარაღის გამოყენებით დაჭრა და შემთხვევის ადგილიდან მიიმალა. დაჭრილი მამაკაცი საავადმყოფოში გადაიყვანეს, სადაც შესაბამისი მკურნალობა ჩაუტარდა.
მომხდარი ფიზიკური დაპირისპირების დროს, სხვადასხვა სახის დაზიანებები მიიღო ჩხუბში მონაწილე კიდევ სამმა პირმა - 1998 წელს დაბადებულმა მ.ც.-მ, 1995 წელს დაბადებულმა ა.მ.-მ და 1990 წელს დაბადებულმა რ.დ.-მ. მათ შესაბამისი პირველადი სამედიცინო დახმარება კლინიკაში გაეწია. ოთხივე დაშავებული მამაკაცი ამჟამად მკურნალობას სახლში განაგრძობს.
სამართალდამცველებმა, ჩატარებული ოპერატიული ღონისძიებებისა და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, ბრალდებული პირების იდენტიფიცირება ცხელ კვალზე, მომხდარიდან მალევე მოახდინეს, მოგვიანებით კი 2 პირი თბილისში დააკავეს, ხოლო ერთს ბრალი დაუსწრებლად წარედგინა. ნივთმტკიცებად ამოღებულია ხმოვანი პისტოლეტი.
ინციდენტში მონაწილე ყველა პირის დადგენისა და შესაბამისი სამართლებრივი პასუხისმგებლობის დაკისრების მიზნით, ინტენსიურ რეჟიმში გრძელდება ოპერატიულ-სამძებრო ღონისძიებები და საგამოძიებო მოქმედებები.
ჯგუფურად ჩადენილ ხულიგნობის, ჯანმრთელობის განზრახ მძიმე დაზიანების და ორი ან მეტი პირის მიმართ ჯგუფურად განხორციელებულ ძალადობის ფაქტებზე გამოძიება მიმდინარეობს საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 239-ე მუხლის მე-2 ნაწილის „ა“ ქვეპუნქტით და მე-3 ნაწილით, 117-ე მუხლის 1-ელი ნაწილით, ასევე, 126-ე მუხლის 1-ელი პრიმა ნაწილის „ბ“ და „გ“ ქვეპუნქტებით.

• Police solved the fact of wounding in Tbilisi - two persons detained, one charge...
The officers of Old Tbilisi Police Main Division of Tbilisi Police Department under the Ministry of Internal Affairs, as a result of operative-search measures and investigative activities, arrested 2 persons convicted in past - E.N. (DoB1995) and T.H. (DoB 1995) for hooliganism committed in group, while previously convicted M.F. (DoB 1995) was charged with inflicting severe health damage on purpose in absentia.
The investigation established that on June 11 of the current year, the argument, which started in one of the bars on Davit Agmashenebeli Avenue, Tbilisi, evolved into the physical confrontation. The conflict later continued outside the facility. During the confrontation, M.F. wounded one of the persons involved in the incident - J.U. (DoB 1989) with a cold steel and fled the crime scene. The wounded man was taken to hospital for relevant treatment.
During the physical confrontation, three other persons involved in the conflict received various injuries, namely: M.C. (DoB 1998), A.M. (DoB 1995) and R.D. (DoB 1990). They received appropriate first aid at the clinic. All four injured men are currently receiving treatment at home.
As a result of operative measures and investigative activities, the law enforcers identified the accused persons as a result of immediate police activities shortly after the incident, and later arrested 2 persons in Tbilisi, and one of them was charged in absentia. A sound pistol was removed as evidence.
In order to identify all persons involved in the incident and to impose the relevant legal liability, operative-search measures and investigative activities are being carried out at the moment.
Investigation into the facts of hooliganism committed by a group, inflicting severe health damage on purpose and violence against two or more persons are being investigated under Article 239, Part II, Subparagraph “A” and Part III, Article 117, Part I, as well as Article 126, part I, Subparagraphs "B" and "C" of the Criminal Code of Georgia.