პოლიციამ თბილისსა და რეგიონებში უკანონო ცეცხლსასროლი იარაღები და საბრძოლო მასალა ამოიღო, დაკავებულია 9 პირი
შინაგან საქმეთა სამინისტროს თანამშრომლებმა, ბოლო პერიოდში ჩატარებული ოპერატიულ-სამძებრო ღონისძიებებისა და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, თბილისსა და რეგიონებში უკანონო ცეცხლსასროლი იარაღები და საბრძოლო მასალა ამოიღეს - დაკავებულია 9 პირი.
ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტის ორგანიზებულ დანაშაულთან ბრძოლის მთავარი სამმართველოს თანამშრომლებმა, 1987 წელს დაბადებული, წარსულში სხვადასხვა დანაშაულისთვის ნასამართლევი, ვ.მ. ცეცხლსასროლი იარაღის და საბრძოლო მასალის მართლსაწინააღმდეგო შეძენა-შენახვა-ტარების ბრალდებით დააკავეს. სამართალდამცველებმა ბრალდებულის მართვის ქვეშ არსებული ავტომობილიდან მაკაროვის სისტემის ცეცხლსასროლი პისტოლეტი, მჭიდი და 8 ვაზნა ნივთმტკიცებად ამოიღეს.
საპატრულო პოლიციის დეპარტამენტის თანამშრომლებმა ამავე ბრალდებით 1996 წელს დაბადებული, წარსულში ნასამართლევი გ.ბ. თბილისში დააკავეს. საპატრულო პოლიციის ეკიპაჟის დანახვისას ბრალდებულმა ცეცხლსასროლი იარაღი, თავიდან მოშორების მიზნით, ავტომობილის ფანჯრიდან გადააგდო. სამართალდამცველებმა აღნიშნული ცეცხლსასროლი იარაღი ნივთმტკიცებად ამოიღეს.
თბილისის პოლიციის დეპარტამენტის ვაკე-საბურთალოს მთავარი სამმართველოს თანამშრომლებმა 1975 წელს დაბადებული, წარსულში ნასამართლევი ლ.ხ. ცეცხლსასროლი იარაღის უკანონო შეძენა-შენახვისა და ტარების ბრალდებით დააკავეს. პოლიციამ, დაკავებულის საცხოვრებელი ბინის ჩხრეკის შედეგად, პისტოლეტი, მჭიდი და ვაზნები ნივთმტკიცებად ამოიღო.
კახეთის პოლიციის დეპარტამენტის გურჯაანის და ახმეტის რაიონული სამმართველოების თანამშრომლებმა წარსულში ნასამართლევი ორი პირი: 1984 წელს დაბადებული გ.ა. და 1986 წელს დაბადებული კ.ჭ. ცეცხლსასროლი იარაღის, ასევე, „მარიხუანის“ უკანონო შეძენა-შენახვის ბრალდებით დააკავეს. პოლიციამ გ.ა.-ს საცხოვრებელი სახლის ჩხრეკისას ნივთმტკიცების სახით ამოიღო: გადაჭრილი სანადირო თოფი, 2 ვაზნა და ნარკოტიკული ნივთიერება "მარიხუანა", ხოლო კ.ჭ.-ის საცხოვრებელი სახლის და ეზოში არსებული სათავსოს ჩხრეკის შედეგად, სამართალდამცველებმა ნივთმტკიცების სახით ამოიღეს ცეცხლსასროლი იარაღი და გამომშრალი „მარიხუანა“.
ამავე დეპარტამენტის ლაგოდეხის რაიონული სამმართველოს თანამშრომლებმა, სასაზღვრო პოლიციის სახმელეთო საზღვრის დაცვის დეპარტამენტსა და ლაგოდეხის დაცული ტერიტორიების ადმინისტრაციასთან ერთად ჩატარებული ღონისძიების შედეგად, 1981 წელს დაბადებული, წარსულში ნასამართლევი დ. ჯ. ცეცხლსასროლი იარაღის და საბრძოლო მასალის მართლსაწინააღმდეგო შეძენა-შენახვა-ტარების, ასევე, სახელმწიფო ნაკრძალში უკანონო ნადირობის ბრალდებით დააკავეს. პოლიციამ ნივთმტკიცებად ამოიღო არარეგისტრირებული ავტომატური ცეცხლსასროლი იარაღი, მჭიდი, 45 ვაზნა, სანადირო თოფი, აგრეთვე, ბრალდებულის მიერ ნანადირევი იშვიათი ჯიშის კავკასიური ჯიხვი.
სამეგრელო-ზემო სვანეთის პოლიციის დეპარტამენტის მარტვილის რაიონული სამმართველოს თანამშრომლებმა, ცეცხლსასროლი იარაღისა და საბრძოლო მასალის უკანონო შეძენა-შენახვის ბრალდებით, 1969 წელს დაბადებული, წარსულში ნასამართლევი ზ.თ. დააკავეს. სამართალდამცველებმა ბრალდებულის საცხოვრებელი სახლის ჩხრეკის შედეგად, ნივთმტკიცებად ამოიღეს ცეცხლსასროლი პისტოლეტი და 1 ვაზნა.
იმერეთის, რაჭა-ლეჩხუმისა და ქვემო სვანეთის პოლიციის დეპარტამენტის თანამშრომლებმა კი 1978 წელს დაბადებული მ.დ. ასევე ცეცხლსასროლი იარაღის და საბრძოლო მასალის მართლსაწინააღმდეგო შეძენა-შენახვის ბრალდებით დააკავეს. პოლიციამ, ბრალდებულის საცხოვრებელი სახლის ჩხრეკის შედეგად, ნივთმტკიცებად ამოიღო ცეცხლსასროლი პისტოლეტი, 2 მჭიდი და 66 ვაზნა.
რაც შეეხება 1969 წელს დაბადებულ რ.ი.-ს, იგი აჭარის პოლიციის დეპარტამენტის თანამშრომლებმა ცეცხლსასროლი იარაღისა და საბრძოლო მასალების მართლსაწინააღმდეგო შეძენა-შენახვის ბრალდებით, ბათუმში დააკავეს. სამართალდამცველებმა ნივთმტკიცების სახით ამოიღეს რ.ი.-ს მიერ უკანონოდ შენახული ცეცხლსასროლი იარაღი და 8 ვაზნა.

Police seized illegal firearms and ammunition in Tbilisi and regions of the country, 9 people arrested
Employees of the Ministry of Internal Affairs, as a result of recently held operative-search measures and investigative actions seized illegal firearms and ammunition in Tbilisi and regions of the country - 9 persons were arrested.
The employees of the main division of the Central Criminal Police Department for the fight against organized crime, detained previously convicted V.M. (DoB 1987) for illegal purchase, storage and carrying of firearms and ammunition. The law enforcement officers seized the Makarov pistol, a magazine and 8 cartridges as evidence from the vehicle of the accused person.
The employees of the patrol police department detained previously convicted G.B (DoB 1996) in Tbilisi. Seeing the patrol crew, the accused person threw the firearm out of the vehicle window in order to get rid of it. Law enforcement officers seized the firearm as evidence.
Employees of Vake-Saburtalo police main division of Tbilisi Police Department, detained previously convicted L. Kh. (DoB 1975) for illegal acquisition and possession of firearms. The police, as a result of the search of the apartment of the detainee, seized a pistol, magazine and cartridges as evidence.
The employees of Gurjaani and Akhmeta regional divisions under Kakheti Police Department detained previously convicted two persons: G.A. (DoB 1984) and K. Ch. (DoB 1986). They were arrested on charges of illegal purchase and possession of firearms and "marijuana". During the search of G.A.'s residential house, the police seized a cutgun, 2 cartridges and "Marijuana". As a result of the search of K.Ch.'s place of residence and the storage facility located in the yard, the law enforcement officers recovered a firearm as evidence and Dried "marijuana".
The employees of Lagodekhi police division of the same department, as a result of special measures conducted together with the Land Border Protection Department of the Border Police and the Administration of the Protected Areas of Lagodekhi, detained previously convicted D. J. (DoB 1981) for illegal purchase, storage and carrying of firearms and ammunition, as well as illegal hunting in the protected area. As evidence, the police seized an unregistered automatic firearm, a magazine, 45 cartridges, a hunting rifle, as well as a rare species of Caucasian deer hunted by the defendant.
The employees of Martvil Police division of Samegrelo-Zemo Svaneti police department detained previously convicted Z.T. (DoB 1969). As a result of the search activities held in detainee’s house, law enforcement officers seized a fire pistol and 1 cartridge as evidence.
The employees of Imereti, Racha-Lechkhumi and Kvemo Svaneti Police Department detained M.D. (DoB 1978) for illegal purchase and storage of firearms and ammunition. As a result of the search of the defendant's house, the police seized a pistol, 2 magazines and 66 cartridges as evidence.
As for R.I. (DoB 1969), he was arrested in Batumi by the officers of the Adjara Police Department on charges of illegal acquisition and storage of firearms and ammunition. The law enforcement officers seized the firearm and 8 cartridges illegally stored by R.I. as evidence.
The investigation is being conducted under Articles 236, 273 and 301 of the Criminal Code of Georgia.