პოლიციამ თბილისსა და რეგიონებში უკანონო ცეცხლსასროლი იარაღები ამოიღო - დაკავებულია 20 პირი
შინაგან საქმეთა სამინისტროს თანამშრომლებმა, ბოლო პერიოდში ჩატარებული ოპერატიულ-სამძებრო ღონისძიებებისა და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, თბილისსა და რეგიონებში ცეცხლსასროლი იარაღისა და საბრძოლო მასალის უკანონო შეძენა-შენახვა-ტარების ბრალდებით 20 პირი დააკავეს.
თბილისის პოლიციის დეპარტამენტის საგამოძიებო მთავარი სამმართველოს და დეტექტივების (ოპერატიული) მთავარი სამმართველოს თანამშრომლებმა, სხვადასხვა დროს ერთობლივად ჩატარებული ღონისძიებების შედეგად, ცეცხლსასროლი იარაღის და საბრძოლო მასალის უკანონო შეძენა-შენახვისა და ტარების ბრალდებით 3 პირი - 1972 წელს დაბადებული ჯ.მ., 1981 წელს დაბადებული ლ.ა. და 1984 წელს დაბადებული ზ.მ. დააკავეს.
სამართალდამცველებმა ბრალდებულების პირადი და საცხოვრებელი სახლების ჩხრეკის შედეგად სხვადასხვა სახის იარაღი და ვაზნები ნივთმტკიცებად ამოიღეს.
თბილისის პოლიციის დეპარტამენტის ვაკე-საბურთალოს მთავარი სამმართველოს თანამშრომლებმა, 1998 წელს დაბადებული ა.ა. და 1993 წელს დაბადებული, წარსულში ნასამართლევი, გ.ა. დააკავეს. სამართალდამცველებმა ბრალდებულების პირადი და ავტომობილის ჩხრეკის შედეგად, ნივთმტკიცებად ამოიღეს 2 ცეცხლსასროლი იარაღი, 3 მჭიდი და 35 ვაზნა.
ამავე სამმართველოს თანამშრომლებმა, სხვადასხვა დროს ჩატარებული ოპერატიული ღონისძიებებისა და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, 2 პირი - წარსულში ნასამართლევი, 1999 წელს დაბადებული დ.ხ. და 1968 წელს დაბადებული წარსულში ნასამართლევი გ.ჩ. დააკავეს. პოლიციამ ცეცხლსასროლი იარაღი, პისტოლეტი, 2 მჭიდი, 18 ვაზნა და ცივი იარაღი ნივთმტკიცებად ამოიღო.
თბილისის პოლიციის დეპარტამენტის დიდუბე-ჩუღურეთის მთავარი სამმართველოს თანამშრომლებმა, 1990 წელს დაბადებული ც.გ. და 1989 წელს დაბადებული ვ.ჩ სხვადასხვა დროს დააკავეს. სამართალდამცველებმა, ბრალდებულების საცხოვრებელი სახლების ჩხრეკის შედეგად, 2 პისტოლეტი, 2 მჭიდი და 6 ვაზნა ნივთმტკიცებად ამოიღეს.
იმერეთის პოლიციის დეპარტამენტის ხარაგაულისა და თერჯოლის რაიონული სამმართველოს თანამშრომლებმა, სხვადასხვა დროს ჩატარებული ოპერატიული ღონისძიებებისა და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, 2 პირი - 1981 წელს დაბადებული ვ.ს. და 1980 წელს დაბადებული, წარსულში ნასამართლევი კ.კ. დააკავეს. პოლიციამ ბრალდებულების საცხოვრებელი სახლების და დამხმარე სათავსოს ჩხრეკის შედეგად ცეცხლსასროლი პისტოლეტი, ავტომატური ცეცხლსასროლი იარაღი და მჭიდი ნივთმტკიცებად ამოიღეს.
ამავე პოლიციის დეპარტამენტის თანამშრომლებმა, შიდა ქართლის პოლიციის დეპარტამენტის თანამშრომლებთან ერთად, წარსულში ნასამართლევი, 1982 წელს დაბადებული დ.ც. დააკავეს. ბრალდებულის საცხოვრებელი სახლის ჩხრეკის შედეგად, ცეცხლსასროლი პისტოლეტი, 4 მჭიდი და 78 ვაზნა ნივთმტკიცებად ამოიღეს.
სამეგრელო-ზემო სვანეთის პოლიციის დეპარტამენტის მესტიის, სენაკის, წალენჯიხის და მარტვილის რაიონული სამმართველოების თანამშრომლებმა, სხვადასხვა დროს ჩატარებული ოპერატიული ღონისძიებებისა და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, 4 პირი - წარსულში ნასამართლევი 1993 წელს დაბადებული ჯ.დ., 1992 წელს დაბადებული ა.თ., 1981 წელს დაბადებული ნ.ვ. და 1977 წელს დაბადებული კ.ძ. დააკავეს.
პოლიციამ ბრალდებულების პირადი, საცხოვრებელი სახლების და ავტომობილის ჩხრეკის შედეგად ნივთმტკიცებად ამოიღო 4 ავტომატური ცეცხლსასროლი იარაღი, 3 პისტოლეტი, 2 სანადირო თოფი, 4 მჭიდი, 51 ვაზნა და მცირეკალიბრიანი შაშხანა.
კახეთის პოლიციის დეპარტამენტის საგამოძიებო სამმართველოს და ამავე დეპარტამენტის ახმეტის რაიონული სამმართველოს თანამშრომლებმა, სხვადასხვა დროს ჩატარებული ოპერატიული ღონისძიებებისა და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, 2 პირი - 1990 წელს დაბადებული პ.კ. და 1988 წელს დაბადებული ლ.ა. დააკავეს. სამართალდამცველებმა ბრალდებულების პირადი და საცხოვრებელი სახლის ჩხრეკის შედეგად 2 ცეცხლსასროლი პისტოლეტი 25 ვაზნა და მჭიდი ნივთმტკიცებად ამოიღეს.
რაჭა-ლეჩხუმისა და ქვემო სვანეთის პოლიციის დეპარტამენტის ონის რაიონული სამმართველოს თანამშრომლებმა, 1982 წელს დაბადებული ვ.გ. დააკავეს. საცხოვრებელი სახლის ჩხრეკის შედეგად ნივთმტკიცებად ამოღებულია: გადაჭრილი სანადირო თოფი ე.წ ,,აბრეზი" და 24 ვაზნა.
მცხეთა-მთიანეთის პოლიციის დეპარტამენტის დუშეთის რაიონული სამმართველოს თანამშრომლებმა, 1972 წელს დაბადებული ო.წ. დააკავეს. სამართალდამცავებმა ბრალდებულის საცხოვრებელი სახლის ჩხრეკის შედეგად, ნივთმტკიცებად ავტომატური ცეცხლსასროლი იარაღი, ტყვიამფრქვევი, 8 მჭიდი და 400 ვაზნა ამოიღეს.

• Police seized illegal firearms in Tbilisi and regions of the country - 20 people...
The employees of the Ministry of Internal Affairs, as a result of recently carried out operative-search measures and investigative activities, arrested 20 people in Tbilisi and the regions of the country for illegal purchase, storage and carrying of firearms and ammunition.
The committed envisions imprisonment from 3 to 7 years.
The employees of Tbilisi Police Department's Main Investigative Division and Detectives’ Division as a result of jointly conducted at different times, detained 3 persons - J.M. (DoB 1972), L. A. (DoB 1981) and Z.M. (DoB 1984 for illegal purchase, storage and carrying of firearms and ammunition.
As a result of personal search and search activities of residential houses of the accused persons, the law enforcement officers seized various types of weapons and cartridges as evidence.
Employees of the Vake-Saburtalo police main division of Tbilisi Police Department, detained A.A. (DoB 1998). and previously convicted G.A. (DoB1993). As a result of the personal search and search activities held in their vehicles, law enforcement officers seized 2 firearms, 3 magazines and 35 cartridges as evidence.
The employees of the same division, as a result of operational measures and investigative actions conducted at different times, detained 2 persons, convicted in the past, D.Kh (DoB 1999) and G. Ch. (DoB 1968). Police seized a firearm, a pistol, 2 magazines, 18 cartridges and a cold weapon as evidence.
Employees of Didube-Chugureti police Main Division of Tbilisi Police Department, detained T.G. (DoB 1990) and V.C. (DoB 1989) at different times. Law enforcement officers, as a result of the search of the residential places of the defendants, seized 2 pistols, 2 magazines and 6 cartridges as evidence.
As a result of operational measures and investigative activities carried out at different times, the employees of the Kharagauli and Terjola district police divisions under Imereti Police Department arrested 2 persons - V.S. (DoB 1981) and previously convicted K.K. (DoB 1980). As a result of the search of the residential places of the defendants and the auxiliary storage, the police seized a fire pistol, an automatic fire weapon and a magazine as evidence.
The employees of the same police department, together with the employees of Shida Kartli police department, detained previously convicted D.Ts. (DoB 1982). As a result of the search of the house of the accused person, a fire pistol, 4 magazines and 78 cartridges were seized as evidence.
The employees of Mestia, Senaki, Tsalenjikha and Martvili district police divisions under Samegrelo-Zemo Svaneti Police Department, as a result of operational measures and investigative actions carried out at different times detained 4 persons – previously convicted J.D. (DoB 1993), A.T. (DoB 1992), N.V. (DoB 1981) and K.Dz. (DoB 1977).
As a result of the search of personal search and search activities held in detainees’ residential houses and vehicles, police seized 4 automatic firearms, 3 pistols, 2 hunting rifles, 4 magazines, 51 cartridges and a small-caliber rifle as evidence.
The employees of investigative division of Kakheti Police Department and Akhmeta regional police division of the same department, as a result of operational measures and investigative actions conducted at different times detained 2 persons - P.K. (DoB 1990). and L.A. (DoB 1988). As a result of the personal search and search activities held in residential houses of the accused persons, the law enforcement officers removed 2 fire pistols with 25 cartridges and a magazine as evidence.
The employees of Oni district police division of Racha-Lechkhumi and Kvemo Svaneti Police Department detained V.G. (DoB 1982). As a result of the search of the residential house, the following ammunition was seized as evidence: the so-called cut gun and 24 cartridges.
The employees of Dusheti District Police Division of Mtskheta-Mtianeti Police Department, detained O.Ts. (DoB 1972). As a result of the search of the house of the accused person, the law enforcement officers seized an automatic firearm, a machine gun, 8 magazines and 400 cartridges as evidence.
The investigation into the fact of illegal purchase, storage and carrying of firearms and ammunition is being conducted under Article 236, III and IV parts of the Criminal Code of Georgia.