შინაგან საქმეთა სამინისტროს ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტის, თბილისის, ქვემო ქართლის, აჭარის, იმერეთის და გურიის პოლიციის დეპარტამენტების თანამშრომლებმა, ბოლო პერიოდში ჩატარებული ოპერატიული ღონისძიებებისა და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, ნარკოდანაშაულის ბრალდებით 14 პირი დააკავეს, მათ შორის 7 ნარკორეალიზატორია.
სამართალდამცველების მიერ ნივთმტკიცებად ამოღებულია სხვადასხვა სახის დიდი და განსაკუთრებით დიდი ოდენობით ნარკოტიკული საშუალებები. ნარკოტიკების უკანონო გასაღების ბრალდებით დაკავებული პირებისგან კი მოსამართლის განჩინების საფუძველზე, რამდენჯერმე განხორციელდა ნარკოტიკების საკონტროლო შესყიდვა და აღნიშნული შესყიდვების ფარული აუდიო-ვიდეო ჩაწერა.
დიდი და განსაკუთრებით დიდი ოდენობით ნარკოტიკული საშუალებების უკანონო შეძენა-შენახვის, გასაღების, გასაღების მომზადებისა და გასაღების მცდელობის, ასევე, ნარკოტიკული საშუალება „მარიხუანას“ უკანონო შეძენა-შენახვის, გასაღების და გასაღების მომზადების ფაქტებზე დაკავებულები არიან: 1986 წელს დაბადებული ს.მ., 2006 წელს დაბადებული გ.ხ., 1993 წელს დაბადებული თ.ხ., 1986 წელს დაბადებული ზ.შ. და წარსულში ნასამართლევი პირები: 1999 წელს დაბადებული დ.ე., 1979 წელს დაბადებული მ.მ., 1967 წელს დაბადებული დ.ლ., 1982 წელს დაბადებული დ.ჟ., 1970 წელს დაბადებული პ.ჯ. ასევე, უცხო ქვეყნის მოქალაქეები: 2003 წელს დაბადებული ბ.შ., 2002 წელს დაბადებული დ.ხ. და 1985 წელს დაბადებული მ.ე., 1966 წელს დაბადებული ს.თ. და 2003 წელს დაბადებული კ.პ.
ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტის თანამშრომლების მიერ ჩატარებული კომპლექსური საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, განსაკუთრებით დიდი ოდენობით ნარკოტიკული საშუალების არაერთგზის უკანონო შეძენა-შენახვის და გასაღების ფაქტზე, ასევე, დიდი ოდენობით მარიხუანის უკანონო შეძენა - შენახვის და გასაღების ფაქტზე დაკავებულია დ.ე. ამოღებულია მის მიერ უკანონოდ გასაღებული ნარკოტიკული საშუალება „მარიხუანა“ „მდმა“ და „ჰაშიში“.
ამავე დეპარტამენტის თანამშრომლებმა ნარკოტიკული საშუალება „მარიხუანას“ უკანონო შეძენა, შენახვისა და გასაღების ფაქტზე დაკავებული ს.მ.-სგან და მ.მ.-სგან, მოსამართლის განჩინების საფუძველზე, რამდენჯერმე განახორციელეს ნარკოტიკული საშუალება „მარიხუანას“ საკონტროლო შესყიდვა და აღნიშნული შესყიდვის ფარული აუდიო-ვიდეო გადაღება. ბრალდებულების პირადი და საცხოვრებელი სახლების ჩხრეკისას კი სამართალდამცველების მიერ, ნივთმტკიცებად, „მარიხუანა“ და ელექტრო სასწორია ამოღებული.
ასევე, ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტის თანამშრომლების მიერ სხვადასხვა დროს ჩატარებული საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, დაკავებულები არიან დ.ჟ. და თ.ხ. გამოძიებით დადგინდა, რომ თ.ხ.-მ რეალიზაციის მიზნით შეიძინა ნარკოტიკული საშუალება „ალფა პვპ“. ხოლო, დ.ჟ.-ს პირადი და კუთვნილი ავტომობილის ჩხრეკისას, სამართალდამცველებმა ნივთმტკიცებად ნარკოტიკული საშუალება „მეტადონი“ ამოიღეს.
თბილისის პოლიციის დეპარტამენტის დიდუბე-ჩუღურეთის მთავარი სამმართველოს თანამშრომლებმა, სხვადასხვა დროს ჩატარებული საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, უცხო ქვეყნის სამი მოქალაქე - ბ.შ., დ.ხ. და მ.ე. დააკავეს. ბრალდებულების პირადი, საცხოვრებელი ბინის და ავტომანქანის ჩხრეკისას, ასევე, მათ მიერ მითითებული სხვადასხვა ლოკაციიდან, სარეალიზაციოდ გამზადებული ნარკოტიკული საშუალებები - 62 შეკვრა ,,მარიხუანა”, 65 შეკვრა ,,ალფა პვპ” და მცირე ზომის ელექტრო სასწორი ნივთმტკიცებად ამოიღეს.
თბილისის პოლიციის დეპარტამენტის ვაკე-საბურთალოს მთავარი სამმართველოს თანამშრომლებმა, მოსამართლის განჩინების საფუძველზე, უცხო ქვეყნის მოქალაქე კ.პ.-სთან განხორციელებული საკონტროლო შესყიდვების, ასევე პირადი და საცხოვრებელი ბინის ჩხრეკისას ამოიღეს „მარიხუანა“.
ხოლო, ამავე მთავარი სამმართველოს თანამშრომლებმა ბრალდებული გ.ხ.-ს მიერ მითითებული სხვადასხვა ლოკაციიდან სარეალიზაციოდ განთავსებული ნარკოტიკული საშუალება „ალფა პვპ“ ნივთმტკიცებად ამოიღეს.
ქვემო ქართლის პოლიციის დეპარტამენტის რუსთავის საქალაქო სამმართველოს თანამშრომლებმა ზ.შ. მოსამართლის განჩინების საფუძველზე ნარკორეალიზაციის ბრალდებით დააკავეს. სამართალდამცველებმა ზ.შ.-სგან მოსამართლის განჩინების საფუძველზე, სხვადასხვა დროს, განახორციელეს ნარკოტიკული საშუალება „ჰეროინის“ საკონტროლო შესყიდვა და აღნიშნული შესყიდვის ფარული აუდიო-ვიდეო გადაღება.
აჭარის პოლიციის დეპარტამენტის ბათუმის საქალაქო სამმართველოს თანამშრომლებმა, უცხო ქვეყნის მოქალაქის ს.თ.-ს პირადი და დროებითი საცხოვრებელი სახლის ჩხრეკის შედეგად, ნივთმტკიცებად ამოიღეს ნარკოტიკული საშუალება „ჰეროინი“.
იმერეთის პოლიციის დეპარტამენტის თანამშრომლებმა, პ.ჯ.-სთან განახორციელეს საკონტროლო შესყიდვა და აღნიშნული შესყიდვის ფარული აუდიო-ვიდეო გადაღება. ნივთმტკიცებად ამოღებულია ნარკოტიკული საშუალება „ბუპრენორფინი“.
გურიის პოლიციის დეპარტამენტის თანამშრომლებმა კი, ოზურგეთის მუნიციპალიტეტში, ბრალდებულ დ.ლ.-ს ავტომანქანის და საცხოვრებელი სახლის ჩხრეკის შედეგად, ნივთმტკიცებად ნარკოტიკული საშუალებები „მეტადონი“ „სუბოტექსი“ და „მარიხუანა" ამოიღეს. ასევე, ნივთმტკიცებად ამოღებულია პისტოლეტი, მჭიდი და 3 ვაზნა.
ფაქტებზე გამოძიება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 260-ე, 18-260-ე, 19-260-ე, 273-ე პრიმა, 18-273-ე პრიმა და 236-ე მუხლებით მიმდინარეობს.

The employees of the Central Criminal Police Department of the Ministry of Internal Affairs, Tbilisi, Kvemo Kartli, Ajara, Imereti and Guria police departments, as a result of the operative measures and investigative actions conducted in recent period, arrested 14 people on charges of drug crimes, including 7 drug dealers.
Various types of large and particularly large amounts of narcotic drugs were seized as evidence by the law enforcement officers. On the basis of the judge's decision, the control purchase of drugs were performed several times from the persons arrested on the charge of illegal possession of drugs, and the mentioned process was secretly audio-video recorded.
The following persons are arrested for illegal purchase and storage, selling of large and especially large amounts of narcotic drugs, preparation of sale, attempted selling, as well as illegal purchase and storage of narcotic drug "Marijuana", selling and and preparation of the sale: S.M. (DoB 1986), G. Kh. (DoB 2000) T. Kh (DoB 1993), Z. Sh (DoB 1986) and persons convicted in the past: D.E. (DoB 1999), M.M. (DoB 1979), D.L. (DoB 1967), D.J. (DoB 1982), P.J. (DoB 1970). Also, citizens of foreign countries: B.S. (DoB 2003), D.Kh. (DoB 2002) and M.E. (DoB 1985), S.T. (DoB 1966) and K.P. (DoB 2003).
As a result of the complex investigative actions carried out by the employees of the Central Criminal Police Department, detained D.E. for the repeated illegal acquisition, possession and selling of a large amount of narcotic drugs and on the fact of illegal acquisition, selling and possession of a large amount of marijuana. Police have seized "Marijuana", "Mdma" and "Hashish" from the detainee.
The employees of the same department, on the basis of the judge's ruling, detained S.M. and M.M., for the illegal purchase, storage and selling of the narcotic drug "Marijuana", made a control purchase of the narcotic drug "Marijuana" several times and performed a covert audio-video recording of the mentioned purchase. During the personal search and search activities held in residential houses of the defendants, "marijuana" and an electric scale were seized as evidence.
As a result of the investigative activities conducted by the employees of the Central Criminal Police Department at different times, D.J. and T.Kh. were detained. The investigation established that T.K. purchased the narcotic drug "Alpha PVP" for sale. and, during D.J.'s personal search and vehicle, the law enforcement officers seized the narcotic drug "methadone" as evidence.
The employees of Didube-Chugureti Police Main Division of Tbilisi Police Department, as a result of investigative actions conducted at different times, three foreign citizens - B.S., D.Kh. and I. were arrested. During the search of the defendants' apartment and vehicle, as well as from different locations indicated by them, narcotics prepared for sale - 62 packs of "marijuana", 65 packs of "Alpha PVP" and a small electric scale were seized as evidence.
Employees of Vake-Saburtalo Main Division of Tbilisi Police Department, on the basis of the judge's ruling, seized "marijuana" during the control purchases made with the foreign citizen K.P., as well as after the personal search and search held in residential apartment.
Meanwhile, the employees of the same main division seized narcotic drug "Alpha PVP" placed for sale from various locations indicated by the accused G. Kh.
Employees of Rustavi City Division of Kvemo Kartli Police Department, based on the judge's decision seized marijuana from Z.sh., as a result of personal search and search held in residential house and through control purchases. Meanwhile, the employees of the same main division removed the narcotic drug "Alpha PVP" placed for sale from various locations indicated by the G. Kh.
As a result of personal search and search held in temporary residence of the foreign citizen S.T. the employees of Batumi City Division of Adjara Police Department seized the narcotic drug "Heroin" as evidence.
The employees of Imereti Police Department carried out a control purchase with P.J. and performed a covert audio-video recording of the process. Narcotic drug "buprenorphine" was seized as evidence.
As a result of the search of the vehicle and house of the accused D.L. in Ozurgeti Municipality, the employees of Guria Police Department seized the narcotic drugs "Methadone", "Subotex" and "Marijuana" as evidence. Also, a pistol, cartridge and 3 magazines as evidence.