• პოლიციამ თაღლითობის და უცხო ქვეყანაში უკანონოდ დარჩენისთვის შესაბამისი პირობების...
პოლიციამ თაღლითობის და უცხო ქვეყანაში უკანონოდ დარჩენისთვის შესაბამისი პირობების შექმნის ბრალდებით 4 პირი დააკავა
შინაგან საქმეთა სამინისტროს ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტის ორგანიზებულ დანაშაულთან ბრძოლის მთავარი სამმართველოს კიბერდანაშაულთან ბრძოლის სამმართველოს და ტრეფიკინგის და უკანონო მიგრაციის წინააღმდეგ ბრძოლის სამმართველოს თანამშრომლებმა, სხვადასხვა დროს ჩატარებული ოპერატიულ-სამძებრო ღონისძიებებისა და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, თბილისში 4 პირი დააკავეს.
2000 წელს დაბადებულ ნ.მ.-ს და 1997 წელს დაბადებულ ს.ჩ.-ს ბრალად ედებათ წინასწარი შეთანხმებით ჯგუფის მიერ ჩადენილი თაღლითობა, რამაც დიდი ოდენობით მატერიალური ზიანი გამოიწვია.
რაც შეეხება მოსამართლის განჩინებით დაკავებულ დებს - 1980 წელს დაბადებულ ი.ს.-ს და 1990 წელს დაბადებულ თ.ს.-ს, მათ ბრალად ედებათ ორი ან მეტი პირის უცხო ქვეყანაში წინასწარი შეცნობით უკანონოდ დარჩენისთვის შესაბამისი პირობების შექმნა და ორგანიზების გაწევა.
კიბერდანაშაულთან ბრძოლის სამმართველოს მიერ ჩატარებული გამოძიებით დადგინდა, რომ ბრალდებულები - ნ.მ. და ს.ჩ. სოციალურ ქსელ „Facebook“-ში, მათ მიერვე შექმნილ სხვადასხვა ჯგუფში, დაინტერესებულ პირებს, მომსახურების ანაზღაურების წინსწრებით გადახდის სანაცვლოდ, ყალბი საბუთების დამზადების გზით, მექსიკის გავლით, ამერიკის შეერთებული შტატების ტერიტორიაზე არალეგალურად გადაყვანას სთავაზობდნენ. ამერიკის შეერთებულ შტატებში არალეგალურად გადაყვანის მსურველი პირები წინასწარ, საფასურის სახით, გარკვეულ თანხებს საქართველოში მოქმედ სხვადასხვა კომერციულ ბანკში გახსნილ ანგარიშებზე რიცხავდნენ. მას შემდეგ, რაც ბრალდებულები თანხებს თაღლითურად ეუფლებოდნენ, დაზარალებულებთან კომუნიკაციას წყვეტდნენ.
გამოძიებით დადგენილია, რომ დაკავებულების დანაშაულებრივი საქმიანობით გამოწვეული მატერიალური ზიანი, დღეის მდგომარეობით შეადგენს 69080 აშშ დოლარს, 4830 ევროს და 6290 ლარს.
პოლიციამ, ბრალდებულების საცხოვრებელი ბინების ჩხრეკისას, ნივთმტკიცებად ამოიღო კომპიუტერული ტექნიკა, მობილური ტელეფონები და საბანკო პლასტიკური ბარათები. მოსამართლის განჩინების საფუძველზე, ყადაღა დაედო დაკავებულების უძრავ ქონებას, ავტომანქანებსა და საბანკო ანგარიშებს.
რაც შეეხება ტრეფიკინგის და უკანონო მიგრაციის წინააღმდეგ ბრძოლის სამმართველოს მიერ დაკავებულ დებს, ჩატარებული გამოძიებით დადგინდა, რომ ბრალდებულები, გარკვეული ანაზღაურების სანაცვლოდ, საქართველოს მოქალაქეებს ირლანდიის ყალბ ტრანზიტულ ვიზას უმზადებდნენ, თითქოს დუბლინის საერთაშორისო აეროპორტში ტრანზიტული მიზნით მიემგზავრებოდნენ, აეროპორტში ჩაფრენის შემდგომ კი საქართველოს მოქალაქეები ირლანდიის სახელმწიფოს ტერიტორიაზე შედიოდნენ.
გამოძიება მიმდინარეობს საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 180-ე მუხლის მე-2 ნაწილის ,,ა“ ქვეპუნქტით და მე-3 ნაწილის "ბ" ქვეპუნქტით, რაც გულისხმობს წინასწარი შეთანხმებით ჯგუფის მიერ ჩადენილ თაღლითობას, რამაც დიდი ოდენობის მატერიალური ზიანი გამოიწვია, ასევე, საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 344-ე სეკუნდა მუხლით, რაც ორი ან მეტი პირის უცხო ქვეყანაში წინასწარი შეცნობით უკანონოდ დარჩენისთვის შესაბამისი პირობების შექმნას და ორგანიზების გაწევას გულისხმობს.

• Police arrested 4 people for fraud and creating conditions for illegal stay in a...
As a result of operative-search measures and investigative actions conducted at different times, the employees of the cybercrime division under the Main Division for the fight against trafficking of the Central Criminal Police Department of the Ministry of Internal Affairs detained 4 people in Tbilisi for illegal migration.
N.M. (DoB 2000), and S.C. (DoB 1997) are accused of conspiracy to commit fraud in group, which caused a large amount of material damage.
As for the sisters arrested on the basis of the judge's decision - I.S. (DoB 1980) and TS. (DoB 1990) - they are accused of creating and organizing conditions for illegal stay of two or more persons in a foreign country.
The committed crime envisions from 4 to 9 years of imprisonment.
The investigation carried out by the Cybercrime Division determined that the defendants - N.M. and S.C. through various groups created by them in the social network “Facebook” offered interested persons to be illegally transported through Mexico to the territory of the United States, through the production of false documents, in exchange for payment in advance. Persons wishing to illegally cross United States border used to pay certain amounts of cash in advance, as a fee, to the accounts opened in various commercial banks operating in Georgia. After the defendants took possession of the funds fraudulently, they stopped communicating with the victims.
The investigation established that the material damage caused by the criminal activities of the detainees, as of today, amounts to 69080 USD, 4830 EUR and 6290 GEL.
Police, during the search of the residential apartments of the defendants, police seized computer equipment, mobile phones and bank cards as evidence. Based on the judge's ruling, the real estate, cars and bank accounts of the detainees were seized.
As for the sisters arrested by the Main Division for the Fight against Trafficking and Illegal Migration Division, the investigation revealed that the defendants, in exchange for certain compensation, prepared fake transit visas for Georgian citizens, as if they were traveling to Dublin International Airport for transit purposes, and after landing at the airport, Georgian citizens entered the state border of Ireland.
The investigation is being conducted under Article 180, Part II, Sub-paragraph "A" and Part III, Sub-paragraph "B" of the Criminal Code of Georgia, which refers to the fraud committed by the group with prior agreement, which caused a large amount of material damage, as well as under Article 344(2), which implies creating and organizing conditions for illegal stay of two or more persons in a foreign country.