• პოლიციამ ქვემო ქართლში შვილის ქორწინების იძულებისა და თვითმკვლელობის ცდამდე ...
პოლიციამ ქვემო ქართლში შვილის ქორწინების იძულებისა და თვითმკვლელობის ცდამდე მიყვანის ბრალდებით ერთი პირი დააკავა
შინაგან საქმეთა სამინისტროს ქვემო ქართლის პოლიციის დეპარტამენტის დმანისის რაიონული სამმართველოს თანამშრომლებმა, ცხელ კვალზე ჩატარებული ოპერატიული ღონისძიებებისა და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, 1980 წელს დაბადებული შ.ა. ოჯახის წევრის ქორწინების იძულებისა და თვითმკვლელობის ცდამდე მიყვანის ბრალდებით დააკავეს.
გამოძიებით დადგინდა, რომ ბრალდებულმა 2002 წელს დაბადებულ შვილს - ს.ა.-ს, მისი ნების საწინააღმდეგოდ, ქორწინება აიძულა, რის გამოც გოგონამ თვითმკვლელობა სცადა. ს.ა.-ს შესაბამისი სამედიცინო დახმარება გაეწია და მის სიცოცხლეს საფრთხე არ ემუქრება.
სამართალდამცველებმა შესაბამისი საგამოძიებო, ასევე, საპროცესო მოქმედებების შედეგად, შ. ა. შეტყობინების მიღების დღესვე, ბრალდებულის სახით დააკავეს.
ოჯახის წევრის ქორწინების იძულებისა და გენდერის ნიშნით თვითმკვლელობის ცდამდე მიყვანის ფაქტზე გამოძიება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 11 პრიმა-150-ე პრიმა მუხლითა და 11 პრიმა 115-ე მუხლის მე-2 ნაწილის „ა“ ქვეპუნქტით მიმდინარეობს.

• Police arrested one person in Kvemo Kartli for forced marriage and incitement to...
The employees of Dmanisi District Division of Kvemo Kartli Police Department of the Ministry of Internal Affairs, as a result of immediate operative measures and investigative activities, arrested Sh.A. (DoB 1980) for forcing a family member to marriage and incitement to commit suicide.
The investigation established that the accused person forced his daughter – S.A. (DoB 2002), to marry against her will, due to which the young woman tried to commit suicide. S.A. was given appropriate medical care and her life is not in danger.
Law enforcement officers, as a result of relevant investigative and procedural activities, detained Sh. A. upon receiving the notification.
The investigation into the fact of forcing a family member to marry and incitement to commit suicide based on gender is being investigated under Article 11(1) -150 and 11 (1)-115, Part II, Sub-paragraph "A" of the Criminal Code of Georgia.