• პოლიციამ ქვემო ქართლში არასრულწლოვანი გოგონას ქორწინების იძულების ბრალდებით 1 პ...
შინაგან საქმეთა სამინისტროს ქვემო ქართლის პოლიციის დეპარტამენტის თანამშრომლებმა, ჩატარებული ოპერატიულ ღონისძიებებისა და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, 1981 წელს დაბადებული ა.გ. არასრულწლოვანი შვილის ქორწინების იძულების ბრალდებით დააკავეს.
გამოძიებით დადგინდა, რომ ბრალდებული 2004 წელს დაბადებულ არასრულწლოვან შვილს, მისი ნების საწინააღმდეგოდ, ფსიქოლოგიური ზემოქმედების გზით, ქორწინებას აიძულებდა.
გოგონამ აღნიშნულის შესახებ პოლიციას აცნობა. სამართალდამცველებმა მიღებული შეტყობინებისთანავე შესაბამისი საგამოძიებო, ასევე საპროცესო მოქმედებები ჩაატარეს და ა.გ. იმავე დღეს, ბრალდებულის სახით დააკავეს.
გოგონა ამჟამად გადაყვანილია თავშესაფარში, მისი ოჯახის სხვა წევრების მიმართ კი, გამოცემულია შემაკავებელი ორდერები.
ოჯახის წევრის მიერ წინასწარი შეცნობით არასრულწლოვნის ქორწინების იძულების ფაქტზე გამოძიება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 11 პრიმა-150-ე პრიმა მუხლის მე-2 ნაწილის „ა“ ქვეპუნქტით მიმდინარეობს.

• Police arrested one person in Kvemo Kartli for forceful marriage
The officers of Kvemo Kartli Police Department of the Ministry of Internal Affairs detained A.G. (DoB 1981), as a result of operative measures and investigative activities for forcing a minor to a child marriage.
The committed crime envisions from 2 to 4 years in prison.
The investigation established that the accused person was forcing a minor, born in 2004 to marry him against her will, through psychological influence.
The under-aged girl informed the police regarding the issue. As soon as the information was received, the law enforcers carried out relevant investigative as well as procedural activities. A.G. was detained on the same day as a defendant.
The girl is currently placed at shelter, while restraining orders are being issued against other members of her family.
An investigation is underway into the fact of forced marriage of a minor by a family member with prior knowledge, under Article 11-150 Part II, Subparagraph "A" of the Criminal Code of Georgia.