• პოლიციამ ”ქურდულ სამყაროსთან” კავშირში მყოფი 8 პირი დააკავა - 3 პირს ბრალი დაუს...
პოლიციამ ”ქურდულ სამყაროსთან” კავშირში მყოფი 8 პირი დააკავა - 3 პირს ბრალი დაუსწრებლად წარედგინა, მათ შორის 2 ”კანონიერი ქურდია”
შინაგან საქმეთა სამინისტროს ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტის, ორგანიზებულ დანაშაულთან ბრძოლის მთავარი სამმართველოს თანამშრომლებმა, გენერალურ პროკურატურასთან ერთად ჩატარებული ოპერატიული ღონისძიებებისა და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, მოსამართლის განჩინების საფუძველზე, თბილისში, ქვემო ქართლში და სამეგრელოში 8 პირი დააკავეს, ხოლო - 3 პირს ბრალი დაუსწრებლად წარედგინა, მათ შორის 2 „კანონიერი ქურდია“.
„ქურდული სამყაროს" წევრობის, "ქურდული სამყაროს" წევრისთვის მიმართვის და „ქურდული სამყაროს" საქმიანობის მხარდაჭერის ფაქტზე დაკავებული არიან: 1982 წელს დაბადებული გ.ს., 1989 წელს დაბადებული ა.ქ., 1982 წელს დაბადებული ვ.ს. მეტსახელად „პოვერა“, 1991 წელს დაბადებული გ.რ., 1980 წელს დაბადებული ო.მ. მეტსახელად „გეგე“, და წარსულში სხვადასხვა მძიმე დანაშაულისთვის ნასამართლევი პირები: 1978 წელს დაბადებული მ.ჩ., 1985 წელს დაბადებული ბ.შ. და 1978 წელს დაბადებული ლ.ც.
რაც შეეხება საზღვარგარეთ მცხოვრებ, 1982 წელს დაბადებულ ბაჩანა ნადარეიშვილს, მეტსახელად „ბაჩო ტბილისკის“ და 1979 წელს დაბადებულ მანუჩარ გასვიანს „კანონიერი ქურდობისთვის” წარედგინა ბრალი, ხოლო 1978 წელს დაბადებულ თ.რ.-ს „ქურდული სამყაროს" საქმიანობის მხარდაჭერისთვის.
სამართალდამცველების მიერ, მოსამართლის განჩინების საფუძველზე ინტენსიურ რეჟიმში ჩატარებული ფარული საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად დადგინდა, რომ დაკავებული "ქურდული სამყაროს" წევრები და „ქურდული სამყაროს“ საქმიანობის მხარდამჭერები, პირადი სარგებლის მიღების მიზნით, მოქალაქეებს შორის არსებული ფინანსური დავების მოგვარებაში ერთვებოდნენ.
ბრალდებულები საზღვარგარეთ მყოფ „კანონიერ ქურდებს“ უკავშირდებოდნენ და ე.წ. ქურდული ტრადიციების შესაბამისად შეკრებებს აწყობდნენ.
გამოძიების მიერ მოპოვებული მტკიცებულებებით ასევე დადგინდა, რომ ბრალდებულები ე.წ. ქურდული ტრადიციების შესაბამისად, გადაწყვეტილებებს იღებდნენ და ერთ-ერთ მოდავე მხარეს მეორის, ასევე, თავიანთ სასარგებლოდ თანხის გადახდას აკისრებდნენ.
გამოძიება სისხლის სამართლის კოდექსის 223-ე პრიმა მუხლის 1-ლი ნაწილით, 223-ე პრიმა მუხლის მე-2 ნაწილით, 223-ე კვარტა მუხლის პირველი ნაწილით და 223-ე ტერცია მუხლის მე-2 ნაწილით მიმდინარეობს.

• Police arrested 8 people connected to the “Thieves World” - 3 people were charge...
Police arrested 8 people connected to the “Thieves World” - 3 people were charged in absentia, including 2 “thieves in law”
As a result of operational measures and investigative actions carried out together with the Prosecutor General’s Office, officers of the Central Criminal Police Department of the Ministry of Internal Affairs, the Main Division for Combating Organized Crime, arrested 8 people in Tbilisi, Kvemo Kartli and Samegrelo regions based on a judge’s ruling - 3 people were charged in absentia, including 2 “thieves in law”.
The following individuals are detained on charges of “membership of the Criminal World”, “appealing to a member of the Criminal World” and supporting their activities: G.S., born in 1982, A.Q., born in 1989, V.S., born in 1982 nicknamed “Povera”, born in 1991 G.R., born in 1980 O.M. nicknamed “Gege”, and persons convicted of various serious crimes in the past: M.Ch. born in 1978, B.Sh. born in 1985 and L.Ts. born in 1978.
As for Bachana Nadareishvili, born in 1982, nicknamed “Bacho Tbiliski”, and Manuchar Gasviani, born in 1979, who reside abroad, were charged for being a “thief in Law” and T.R. born in 1978 for “supporting the activities of the criminal world”.
As a result of intensive undercover investigative actions conducted by law enforcement officers based on a judge's ruling, it was established that the detained members of the "thieves' world" and supporters of the "thieves' world" were involved in resolving financial disputes between citizens for personal gain.
The defendants were in contact with "thieves in law" abroad and organized gatherings in accordance with the so-called thieves' traditions.
The evidence obtained by the investigation also established that the defendants were making decisions in accordance with the so-called thieves' traditions and were imposing payments on one of the disputing parties to the other, as well as in their own favor.
As a result of the personal search and search activities held in residential homes, the police seized computer equipment and mobile phones as evidence, through which they communicated with each other and with "thieves in law" abroad.
The investigation is ongoing under Article 223 (1), Part I, Article 223 (1), Part II, Article 223 (4), Part I, and Article 223 (3), Part II of the Criminal Code of Georgia.