• პოლიციამ ქობულეთის მუნიციპალიტეტში მომხდარი დაჭრის ფაქტი ცხელ კვალზე გახსნა - დ...
შინაგან საქმეთა სამინისტროს აჭარის პოლიციის დეპარტამენტის ქობულეთის რაიონული სამმართველოს თანამშრომლებმა, ცხელ კვალზე ჩატარებული ოპერატიულ-სამძებრო და საგამოძიებო ღონისძიებების შედეგად, 1984 წელს დაბადებული გ.გ. ჯანმრთელობის განზრახ მძიმე დაზიანების ბრალდებით დააკავეს.
გამოძიებით დადგინდა, რომ ალკოჰოლის ზემოქმედების ქვეშ მყოფმა ბრალდებულმა ასევე ალკოჰოლის ზემოქმედების ქვეშ მყოფი ნაცნობი - 1996 წელს დაბადებული ბ.მ. ურთიერთშელაპარაკებისას ცივი იარაღით დაჭრა და შემთხვევის ადგილიდან მიიმალა. დაჭრილ მამაკაცს შესაბამისი სამედიცინო დახმარება ჩაუტარდა.

• Police immediately opens fact of wounding in Kobuleti Municipality - 1 person ar...
Officers of the Kobuleti District Division of the Adjara Police Department of the Ministry of Internal Affairs, as a result of immediate operative-investigative measures, detained G.G. – date of birth 1984 on charges of intentional grievous bodily injury.
The sentence for the offense envisages the term of imprisonment from 3 to 6 years.
The investigation established that the accused, being under the influence of alcohol, during a confrontation, wounded with cold steel his acquaintance - B.M., date of birth: 1996 -also being under the influence of alcohol and fled the scene. The wounded man received appropriate medical care.
Police arrested the accused in Kobuleti a few hours after the incident.
Investigation is in progress on the fact of intentional serious damage to health under the first part of the article 117 of the Criminal Code of Georgia.