• პოლიციამ ორგანიზებული დანაშაულებრივი ჯგუფის 6 წევრი დააკავა, რომლებიც „მეტრომანი...
პოლიციამ ორგანიზებული დანაშაულებრივი ჯგუფის 6 წევრი დააკავა, რომლებიც „მეტრომანის“ ბარათების მეშვეობით თანხებს უკანონოდ ითვისებდნენ
შინაგან საქმეთა სამინისტროს ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტის დირექტორის მოვალეობის შემსრულებელის - მამუკა ჭელიძის ბრიფინგი
შინაგან საქმეთა სამინისტროს ერთ-ერთი უმთავრესი პრიორიტეტია ორგანიზებულ დანაშულთან ეფექტიანი ბრძოლა. ამჯერად, სამინისტრომ გამოავლინა ორგანიზებული დანაშაულებრივი ჯგუფი, რომელმაც ერთ-ერთი კომპანია 136 ათასი ლარით დააზარალა.
შინაგან საქმეთა სამინისტროს ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტის თანამშრომლებისა და სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის ანტიკორუფციული სააგენტოს მიერ ერთობლივად ჩატარებული ოპერატიულ-საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად და თბილისის სატრანსპორტო კომპანიასთან თანამშრომლობით, დაკავებულია ორგანიზებული დანაშაულებრივი ჯგუფის 6 წევრი: 1986 წელს დაბადებული რ.ა., 1975 წელს დაბადებული გ.ხ., 1988 წელს დაბადებული ნ.ჩ., 1992 წელს დაბადებული ი.მ., 1989 წელს დაბადებული გ.მ. და 1960 წელს დაბადებული დ.ს.
დაკავებულებს ბრალად ედებათ ორგანიზებული ჯგუფის მიერ მოტყუებით ქონებრივი დაზიანება, რამაც დიდი ოდენობით ზიანი გამოიწვია, ასევე, ჯგუფის მიერ, წინასწარი შეთანხმებით კომპიუტერულ სისტემაში უნებართვო შეღწევა და კომპიუტერული მონაცემების უნებართვო შეცვლა.
გამოძიებით დადგინდა, რომ დანაშაულებრივი ჯგუფი მიმდინარე წლის დასაწყისიდან მოქმედებდა და კომპანია "მეტრო სერვის +"-ს ქონებრივ ზიანს აყენებდა.
აღსანიშნავია, რომ "მეტრო სერვის +" მოქალაქეებს სთავაზობს სამგზავრო-სატრანსპორტო მომსახურებით სარგებლობისთვის განკუთვნილ "მეტრომანის" ბარათებს და ახდენს მათ მიერ გადახდილი თანხების შესაბამისი სატრანსპორტო კომპანიებისთვის გადარიცხვას.
სამართალდამცველების მიერ ჩატარებული ინტენსიური საგამოძიებო მოქმედებებით დადგინდა, რომ დაკავებულები აღნიშნული კომპანიის კომპიუტერულ სისტემაში უნებართვოდ აღწევდნენ და "მეტრომანის" ბარათებზე თანხებს ვირტუალურად ასახავდნენ. შემდგომ, გარკვეული თანხის სანაცვლოდ, ბარათს დროებით სარგებლობაში გადასცემდნენ სხვადასხვა პირს - ძირითადად ტურისტებს, რომლითაც ისინი მგზავრობის ღირებულებას იხდიდნენ.
აღსანიშნავია, რომ ჯგუფის წევრებს დანაშაულებრივი ფუნქციები გადანაწილებული ჰქონდათ. კერძოდ, ჯგუფის ორგანიზატორები - დ.ს. და რ.ა. დანაშაულის მთელ პროცესს ხელმძღვანელობდნენ და ჯგუფის წევრებს შორის თანხებს ანაწილებდნენ; გ.მ., გ.ხ. და ნ.ჩ. რიყე-ნარიყალას საბაგირო გზის მიმდებარე ტერიტორიაზე კლიენტებს იზიდავდნენ და მათგან თანხებს იღებდნენ; ი.მ. კი, რ.ა.-სთან ერთად, მობილურ ტელეფონში ჩაწერილი შესაბამისი კომპიუტერული პროგრამის მეშვეობით, ბარათებზე თანხის ვირტუალურად ასახვას ახდენდა.
აღნიშნული კანონსაწინააღმდეგო ქმედებით, დანაშაულებრივი ჯგუფის წევრები ყოველდღიურად, მხოლოდ ერთი ბარათის გამოყენებით, დაახლოებით, 200-დან 300 ლარამდე უკანონო შემოსავალს იღებდნენ. საერთო ჯამში, ბარათებზე ხელოვნურად ასახული თანხების ოდენობამ, 2019 წლის დასაწყისიდან დაკავების მომენტამდე, 136 ათასი ლარი შეადგინა.
სამართალდამცველებმა, ბრალდებულების პირადი და საცხოვრებელი ბინების ჩხრეკისას, ნივთმტკიცებად ამოიღეს დიდი ოდენობით „მეტრომანის“ ბარათები, რომლებზეც უკანონოდ იყო ასახული თანხა. ასევე, ამოღებულია კომპიუტერული მოწყობილობა, რითაც ბარათებზე თანხის ასახვა ვირტუალურად ხდებოდა.
გამოძიება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 185-ე მუხლის 1-ლი ნაწილით და მე-3 ნაწილის "ა" და "ბ" ქვეპუნქტებით, 284-მუხლის მე-2 ნაწილის "ა" ქვეპუნქტით და 286-ე მუხლის მე-3 ნაწილის "ა" ქვეპუნქტით მიმდინარეობს.

Briefing of Mr. Mamuka Chelidze, the Acting Director of the Central Criminal Police Department of the Ministry of Internal Affairs
One of the main priorities of the Ministry of Internal Affairs is the effective fight against organized crime. This time, the Ministry has disclosed an organized criminal group, which inflicted 136 000 GEL loss to one of the companies.
As a result of joint operative-investigative measures carried out by the officers of the MIA Central Criminal Police Department and the Anti-Corruption Agency of the State Security Service, in cooperation with Tbilisi Transport Company six members of the organized criminal group have been detained: R.A. (DoB: 1986). G. Kh (DoB: 1975). N. Ch. (DoB: 1988), I. M. (DoB: 1992), G.M (DoB: 1989) and D.S. (DoB: 1960).
The detainees are accused of property damage through deception that has caused a substantial damage, also illegal access to the computer system by a group’s conspiracy and unauthorized modification of computer data.
The sentence for the mentioned crime is the term of imprisonment for 6 years.
Investigation revealed that the criminal group had been operating since the beginning of this year and caused property damage to the company “Metro Service +”.
It should be noted that the "Metro Service +" offers the citizens "Metromoney" cards for transport services and transfers money paid by the cards` users to the respective transport companies.
Intensive investigative actions conducted by the law enforcers revealed that the detainees managed to get unauthorized access to the computer system of the mentioned company and virtually reflected the money on "Metromoney" cards. Subsequently, in exchange for a certain amount of money they delivered cards for the temporary use to various individuals - mostly tourists, who used them to pay travel costs.
It should be noted that the members of the group had distributed criminal functions among each other. In particular, the organizers of the group - D. S. and R.A. guided the entire process of crime and distributed money among the group members; G.M, G. Kh. and N. Ch. attracted clients in the surrounding area of ​​Rike-Narikala cableway and received money from them, while I.M. along with R.A. virtually reflected money on the cards via the relevant computer software downloaded on the mobile phone.
With this illegal action, members of the criminal group, by using only one card a day misappropriated approximately 200-300 GEL; in total, the amount of money artificially reflected on the cards since the beginning of 2019 until their detention has reached 136 000 GEL.
During the personal search of detainees and of their apartments large number of “Metromoney” cards with the money illegally deposited on them have been seized. Also, the computer device used for virtual deposition of money has been seized.
The investigation is in progress under the I part of the sub-paragraphs "a" and "b" of the III part of the Article 185, the sub-paragraph "a" of the II part of the Article 284 and the sub-paragraph "a" of the III part of the Article 286 of the Criminal Code of Georgia.