• პოლიციამ ოჯახის წევრის განზრახ მკვლელობის ბრალდებით 1 პირი ცხელ კვალზე დააკავა
შინაგან საქმეთა სამინისტროს რაჭა-ლეჩხუმისა და ქვემო სვანეთის პოლიციის დეპარტამენტის ცაგერის რაიონული სამმართველოს თანამშრომლებმა ცხელ კვალზე ჩატარებული ოპერატიულ-სამძებრო ღონისძიებებისა და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, 1977 წელს დაბადებული წარსულში ნასამართლევი ბ.ს. ოჯახის წევრის მიმართ დამამძიმებელ გარემოებებში ჩადენილი განზრახ მკვლელობის ბრალდებით დააკავეს.
გამოძიებით დადგინდა, რომ ბრალდებულმა, ცაგერის მუნიციპალიტეტში, ძმას - 1988 წელს დაბადებულ ვ.ს.-ს ნაჯახის გამოყენებით სასიკვდილო დაზიანებები მიაყენა და შემთხვევის ადგილიდან მიიმალა. მიღებული დაზიანებების შედეგად ვ.ს. შემთხვევის ადგილზე გარდაიცვალა.
სამართალდამცველებმა ჩატარებული საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად ბრალდებული ბ.ს. ცხელ კვალზე დააკავეს.

• POLICE ARRESTED ONE PERSON ON HOT TRAIL ON CHARGE OF PREMEDIATED MURDER OF FAMIL...
As a result of operative-search measures and investigative actions conducted on a hot trail, employees of Racha-Lechkhumi and Kvemo Svaneti Police Department of Tsageri District Division of Ministry of Internal Affairs, arrested B.S. on charge of premeditated murder against a family member under aggravating circumstances, born in 1977 and convicted in the past.
Crime committed envisions 16 to 20 years or life imprisonment.
The investigation established that the accused inflicted fatal injuries on his brother V.S., born in 1988, in Tsageri municipality, using an ax and fled from the scene. As a result of the injuries received, V.S. died at the scene.
As a result of investigative actions conducted by law enforcement officers, the accused B.S. was arrested on hot trail.
Police seized an ax used to committ crime as evidence from the crime scene.
Investigation of premeditated murder committed against a family member under aggravating circumstances is being conducted under Article 11 Prima 109 Sub-Clause "K" of the Criminal Code of Georgia.