• პოლიციამ კიბერდანაშაულისთვის 3 პირი დააკავა, 1 არასრულწლოვანი კი ამხილა - ბრალდე...
პოლიციამ კიბერდანაშაულისთვის 3 პირი დააკავა, 1 არასრულწლოვანი კი ამხილა - ბრალდებულები მოქალაქეების საბანკო ანგარიშებიდან ფარულად დაეუფლნენ 72 500 ლარს
შინაგან საქმეთა სამინისტროს თბილისის პოლიციის დეპარტამენტის საგამოძიებო მთავარი სამმართველოს თანამშრომლებმა, ჩატარებული ოპერატიულ-სამძებრო და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, ანგარებით ჩადენილი კერძო კომუნიკაციის საიდუმლოების დარღვევის, წინასწარი შეთანხმებით ჯგუფის მიერ კომპიუტერულ სისტემაში უნებართვო შეღწევისა და დიდი ოდენობით ქურდობის ბრალდებით, 3 პირი: 1991 წელს დაბადებული გ.ა., 1996 წელს დაბადებული ო.ა. და 1995 წელს დაბადებული ბ.ა. დააკავეს. პოლიციამ ამავე ფაქტებზე 2003 წელს დაბადებული რ.ნ. ამხილა.
გამოძიებით დადგინდა, რომ არასრულწლოვანმა რ.ნ.-მ შექმნა ერთ-ერთი ბანკის ინტერნეტბანკის მსგავსი - ე.წ. ფიშერული გვერდი, რომელიც ბმულის სახით გაავრცელა სოციალურ ქსელ „ფეისბუქზე“. იგი ინტერნეტმომხმარებლებს გათამაშებაში მონაწილეობას სთავაზობდა. მოქალაქეები ტყუვდებოდნენ და ფიშერულ გვერდზე, შესაბამის ველში შეჰყავდათ საკუთარი ინტერნეტბანკის პირადი მონაცემები, რომლებიც ავტომატურად ცნობილი ხდებოდა რ.ნ.-სთვის. აღნიშნული მონაცემების საშუალებით, რ.ნ. მოტყუებული მოქალაქეების ანგარიშებზე არსებულ თანხებს მართლსაწინააღმდეგოდ ეუფლებოდა, რის შემდეგაც ფულს თანამზრახველების საბანკო ანგარიშებზე, ასევე, ციფრული ვალუტის ანგარიშებზე რიცხავდა.
ბრალდებულმა გ.ა.-მ, აღნიშნულ დანაშაულში ასევე სხვა ბრალდებულ პირებს - ო. ა.-ს და ბ. ა.-ს, გარკვეული სარგებლის დაპირების სანაცვლოდ, ე.წ. ელექტრონული საფულეები დაარეგისტრირებინა, საიდანაც შემდეგ დანაშაულებრივი ჯგუფის წევრებმა ფარულად დაუფლებული თანხები გაანაღდეს.
ბრალდებულები 8 მოქალაქის საბანკო ანგარიშებიდან მართლსაწინააღმდეგოდ დაეუფლნენ, ჯამში, 72 500 ლარს.
ბრალდებულები ჩადენილ დანაშაულს აღიარებენ.
გამოძიება ანგარებით ჩადენილ კერძო კომუნიკაციის საიდუმლოების დარღვევის, წინასწარი შეთანხმებით ჯგუფის მიერ კომპიუტერულ სისტემაში უნებართვო შეღწევისა და დიდი ოდენობით ქურდობის ფაქტებზე, საქართველოს სსკ-ის 158-ე მუხლის მე-3 და მე-4 ნაწილების „ა“ ქვეპუნქტებით, 284-ე მუხლის მე-2 ნაწილის „ა“ და „დ“ ქვეპუნქტებით, ასევე, 177-ე მუხლის მე-3 ნაწილის „ა“ ქვეპუნქტით და მე-4 ნაწილის „ბ“ ქვეპუნქტით მიმდინარეობს.

• Police detained three persons and exposed one for illegal appropriation of 72 50...
Police detained three persons and exposed one for illegal appropriation of 72 500 GEL from citizens’ accounts
The officers of the Main Division of Investigation under Tbilisi Police Department of the Ministry of Internal Affairs, as a result of operative-search and investigative activities detained three persons: G.A. (DoB 1991) O.A (1996) B.A. (DoB 1995) and exposed R.N. (DoB 2003) for violation of private company secret for personal gain, illegal access to computer systems by the group with a previous consent and theft in large quantities.
Committed crime envisaged from 6 to 10 years of imprisonment.
Investigation established that under-aged R.N. created the so called fisher web-site resembling to the interface of one of the bank’s internet bank web page and spread the link through the social media, proposing users to participate in lottery. Citizens were deceived and typed their bank information, which was automatically sent to R.N. With the mentioned information, R.N. illegally appropriated sums from various bank accounts and transacted them on the accounts of his accomplices or converted into crypto currency.
The accused person had his accomplices register the so called electronic wallets in return for certain personal gain by means of which, accomplices were able to cash the appropriated sums.
The accused persons managed to steal 72 500 GEL from 8 accounts belonging to various citizens.
Investigation is in progress on the fact of violation of private company secret for personal gain, illegal access to computer systems by the group with a previous consent and theft in large quantities, article 158, III and IV parts, sub-paragraph “A”, article 284, II part, sub-paragraph “a” and “D”, article 177 III part, sub-paragraph “A” and part IV, sub-paragraph “B” of the Criminal Code of Georgia.