• პოლიციამ ინტერნეტით ნარკოტიკების რეალიზაციის დანაშაულებრივი სქემა გამოავლინა - ა...
პოლიციამ ინტერნეტით ნარკოტიკების რეალიზაციის დანაშაულებრივი სქემა გამოავლინა - ამოღებული ნარკოტიკული საშუალებების ღირებულება ე.წ. შავ ბაზარზე 1 200 000 ლარს შეადგენს
ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტის თანამშრომლებმა საქართველოში ნარკოტიკული საშუალებების უკანონო დამზადება-შეძენა-შენახვისა და რეალიზაციის უპრეცედენტოდ მასშტაბური სქემა გამოავლინეს. მოსამართლის განჩინების საფუძველზე დაკავებულია უცხო ქვეყნის მოქალაქე.
ნარკოტიკების უკანონო ბრუნვის წინააღმდეგ ბრძოლის მთავარი სამმართველოს თანამშრომლებმა, ოპერატიული ინფორმაციის საფუძველზე, თბილისსა და ბათუმში ჩატარებული ინტენსიური კომპლექსური სამძებრო და საგამოძიებო ღონისძიებების შედეგად, ყაზახეთის რესპუბლიკის მოქალაქე - 1993 წელს დაბადებული ა.ა. თბილისში დააკავეს.
გამოძიებით დადგინდა, რომ დაკავებული წარმოადგენდა ნარკორეალიზატორთა ჯგუფს და ჩართული იყო ინტერნეტნარკორეალიზაციისა და ნარკოტიკული საშუალება „მეფედრონის“ დამზადების სქემაში. ა.ა. დროებით საცხოვრებელ სახლში, სხვადასხვა ქიმიური საშუალებისა და პრეკურსორებისგან ლაბორატორიული ინვენტარის გამოყენებით ამზადებდა ნარკოტიკულ საშუალება „მეფედრონს“ და შემდეგ მის რეალიზაციას ინტერნეტით ახდენდა.
სამართალდამცველებმა, მოსამართლის განჩინების საფუძველზე, რამდენჯერმე განახორციელეს ბრალდებულისგან ნარკოტიკული საშუალება „მეფედრონის“ საკონტროლო შესყიდვა და აღნიშნული შესყიდვების ფარული აუდიო-ვიდეოჩაწერა. ასევე, პოლიციამ მოსამართლის განჩინების საფუძველზე განახორციელა ე.წ. ნარკოლაბორატორიაში ნარკოტიკული საშუალება „მეფედრონის“ დამზადების პროცესის ფარული აუდიო-ვიდეოჩაწერა.
სამართალდამცველებმა, ა.ა.-ს პირადი და დროებითი საცხოვრებელი სახლის ჩხრეკისას, ასევე, სხვადასხვა ადგილას მდებარე სამალავებიდან, სულ ამოიღეს 2 კილოგრამი და 300 გრამი ნარკოტიკული საშუალება „მეფედრონი“. საცხოვრებელი სახლის ჩხრეკისას, აგრეთვე, ამოღებულია ნარკოტიკული საშუალება „მეფედრონის“ დამზადებისთვის საჭირო ქიმიური ნივთიერებები, პრეკურსორები და შესაბამისი ლაბორატორიული ინვენტარი. ამოღებული ნარკოტიკული საშუალებების ღირებულება შავ ბაზარზე 1 200 000 ლარს შეადგენს.
გამოძიება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 260-ე მუხლის პირველი და მეოთხე ნაწილებით და 266-ე მუხლის პირველი ნაწილით მიმდინარეობს.

• Police uncovered criminal scheme of selling drugs through Internet - the cost of...
Police uncovered criminal scheme of selling drugs through Internet - the cost of seized drugs amounts to 1,200,000 GEL on the so called black market
The Ministry of Internal Affairs continues uncompromising fight against drug-related crime, including the selling drugs through internet.
The officers of the Central Criminal Police Department of the Ministry of Internal Affairs exposed an unprecedented large-scale scheme of illegal production-purchase-keeping and realization of drugs in Georgia. Foreign citizen is detained on the basis of the respective Court decision.
The officers of the Main Division for the Fight against Illegal Circulation of Drugs, as a result of complex search and investigative activities held in Batumi and Tbilisi, detained the citizen of Kazakhstan – A.A (born in 1993) in Tbilisi on the basis of operative information.
The investigation established that the detainee belonged to a group of drug dealers and was involved in the scheme of internet drug dealership and drug production of "Mephedrone". By means of special lab equipment and with various chemicals as well as precursors, A.A. manufactured "Mephedrone" drug at his place of temporary residence and sold them through internet
On the basis of the relevant court decision, law enforcers made several purchases of “Mephedrone” drug under cover from the detainee and videotaped the process. Law enforcement officers also managed to depict the process of drug production at the laboratory under the relevant Court decision as well.
Police seized up to 2 kg. and 300 Gr. of “Mephedrone” drug as a result of search activities held in detainee’s place of temporary residence and caches located in various locations. During the search activities of A.A.’s place of temporary residence, policemen also seized special chemicals and precursors as well as laboratory inventory aimed for drug production. The cost of the seized drugs on the black market amounts to 1,200,000 GEL.
Investigation is in progress under the article 260, I and IV parts and article 266 I part of the Criminal Code of Georgia.