• იმერეთის პოლიციამ ოჯახის წევრის განზრახ მკვლელობის ბრალდებით 1 პირი ცხელ კვალზე...
შინაგან საქმეთა სამინისტროს იმერეთის პოლიციის დეპარტამენტის და სამტრედიის რაიონული სამმართველოს თანამშრომლებმა, ცხელ კვალზე ჩატარებული ოპერატიული ღონისძიებებისა და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, 1995 წელს დაბადებული ნ.ხ. ოჯახის წევრის მიმართ დამამძიმებელ გარემოებაში ჩადენილი განზრახ მკვლელობის ბრალდებით დააკავეს.
გამოძიებით დადგინდა, რომ ბრალდებულმა მიმდინარე წლის 2 აპრილს, სამტრედიის მუნიციპალიტეტში, ყოფით ნიადაგზე არსებული კონფლიქტის შედეგად, მეუღლე - 1987 წელს დაბადებულ მ.გ. ცივი იარაღის გამოყენებით დაჭრა. დაჭრილი მამაკაცი მიყენებული დაზიანებების შედეგად ადგილზე გარდაიცვალა.
საქმეზე ჩატარებული საგამოძიებო მოქმედებებისა და ოპერატიული ღონისძიებების შედეგად, პოლიციამ ნ.ხ. ცხელ კვალზე დააკავა.

• Imereti police arrested 1 person for premeditated murder of a family member
The employees of Imereti Police Department and Samtredia Police Division of the Ministry of Internal Affairs, as a result of immediate operative measures and investigative actions detained N.Kh. (DoB 1995) for premeditated murder committed against a family member under aggravating circumstances.
The investigation established that on April 2 of the current year, in Samtredia Municipality, as a result of conflict on the ground of altercation, detainee wounded her husband - M.G. (DoB 1987) with a cold steel. The wounded man died on the spot as a result of sustained injuries.
As a result of investigative activities and operational measures conducted in the course of investigation, police detained N.Kh. shortly after the incident.
The law enforcement officers seized the weapon of crime - a knife as evidence.
The investigation is being conducted under Article 11(1) 109 of the Criminal Code of Georgia, sub-paragraph "K", which refers to the premeditated murder of a family member under aggravating circumstances.