• პოლიციამ იმერეთში „ქურდული სამყაროს“ საქმიანობის მხარდაჭერის ბრალდებით ერთი პირი...
შინაგან საქმეთა სამინისტრომ მიმდინარე წლის 12 მარტს ჭიათურაში გამართული „ქურდული შეკრების“ და "ქურდული სამყაროს" წევრებისთვის ფინანსური სარგებლის მიღების მიზნით ერთ-ერთი კომპანიის წარმომადგენლისთვის საწარმოს მოგების 30%-ის გადახდის იძულების ფაქტთან დაკავშირებით კიდევ ერთი პირი დააკავა.
იმერეთის, რაჭა-ლეჩხუმისა და ქვემო სვანეთის პოლიციის დეპარტამენტის ჭიათურის რაიონული სამმართველოს და განსაკუთრებულ დავალებათა დეპარტამენტის იმერეთის სამხარეო სამმართველოს თანამშრომლებმა, ერთობლივად ჩატარებული ოპერატიულ-საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, 1968 წელს დაბადებული მ.გ. „ქურდული სამყაროს“ საქმიანობის მხარდაჭერის ბრალდებით დააკავეს.
გამოძიებით დადგინდა, რომ ბრალდებული მონაწილეობდა მიმდინარე წლის 12 მარტს, "ქურდული სამყაროს" წევრების, ამჟამად პატიმრობაში მყოფი ჯ.ი.-სა და გ.წ.-ს ორგანიზებით მოწყობილ „ქურდულ შეკრებაში“, რომლის გადაწყვეტილების თანახმად, ერთ-ერთი კომპანიის წარმომადგენელს საწარმოს მოგების 30%-ის გადახდა დაეკისრა.
სამართალდამცველებმა, ჩატარებული სპეციალური ოპერატიული ღონისძიების შედეგად, მ.გ. მოსამართლის განჩინების საფუძველზე, ჭიათურაში, საკუთარ საცხოვრებელ სახლში დააკავეს.
აღსანიშნავია, რომ პოლიციამ ხსენებული "ქურდული გარჩევის" ორგანიზატორები, წარსულში ნასამართლევი პირები: 1973 წელს დაბადებული ჯ.ი. და 1986 წელს დაბადებული გ.წ. მიმდინარე წლის აპრილში, მოსამართლის განჩინების საფუძველზე, „ქურდულ შეკრებაში“ მონაწილეობისა და „ქურდული სამყაროს“ წევრობის ბრალდებით დააკავა.
მ.გ.-ს მიმართ გამოძიება საქართველოს სსკ-ის 223-ე მე-3 პრიმა მუხლის მე-2 ნაწილით მიმდინარეობს, რაც გულისხმობს ,,ქურდული სამყაროს“ საქმიანობის მხარდაჭერას იმ პირის მიერ, რომლისთვისაც ცნობილია „ქურდული სამყაროს“ საქმიანობის შესახებ და რომელიც აქტიური ქმედებით ხელს უწყობს „ქურდული სამყაროს“ საქმიანობის განხორციელებას.

• One person detained by police in Imereti for supporting “Criminal World”
Ministry of Internal Affairs detained another person in connection with the “Criminal Gathering” held in march 12 of the current year in Tchiatura as a result of which, one of the company representatives was forced to pay 30% of the company profit in favor of the members of the “Thieves World”
The officers of Imereti, Racha-Lechkhumi afnd Kvemo Svaneti Police Department along with Imereti regional division of The Special Tasks Department detained M.G. (DoB 1968) as a result operative and investigative activities for supporting “Thieves World”
Investigation established that on March 12 of the current year, detainee participated in “Criminal Skirmish” with participation of the members of the “Thieves World” organized by J.I. and G.W. (currently in detention). According to the decision made in the course of the “criminal skirmish”, one of the company representatives was obliged to pay 30% of the company profit.
As a result of special operative activities, law enforcers took M.G. under arrest in his own house located in Chiatura, on the basis of respective court order.
It is notable that organizers of the “Criminal Skirmish” have a history of previous detentions: J.I. (DoB 1973) and G.Ts. (DoB 1986) were detained on the basis of the court decision in April of the current year and charged with participation in “Criminal Skirmish” and membership of the “Thieves World”.
Investigation against M.G. is in progress on the fact of supporting the “Thieves World” committed by a person who is well aware of the activities of the “Thieves World” and actively supports it- crime envisaged under the article 2233 , II part of the Criminal Code of Georgia.