• პოლიციამ იმერეთში „ქურდული სამყაროს“ წევრობისა და „ქურდულ შეკრებაში“ მონაწილეობი...
პოლიციამ იმერეთში „ქურდული სამყაროს“ წევრობისა და „ქურდულ შეკრებაში“ მონაწილეობის ბრალდებით 2 პირი დააკავა
შინაგან საქმეთა სამინისტროს იმერეთის, რაჭა-ლეჩხუმისა და ქვემო სვანეთის პოლიციის დეპარტამენტის და განსაკუთრებულ დავალებათა დეპარტამენტის იმერეთის სამხარეო სამმართველოს თანამშრომლებმა, გენერალურ პროკურატურასთან ერთად ჭიათურაში ჩატარებული სპეციალური ოპერატიული ღონისძიებების შედეგად, 2 პირი დააკავეს.
მოსამართლის განჩინების საფუძველზე დაკავებული არიან წარსულში ნასამართლევი პირები: 1973 წელს დაბადებული ჯ.ი. და 1986 წელს დაბადებული გ.წ. მათ ბრალი „ქურდულ შეკრებაში“ მონაწილეობასა და „ქურდული სამყაროს“ წევრობაში ედებათ.
გამოძიებით დადგინდა, რომ ბრალდებულებმა მიმდინარე წლის 12 მარტს, ჭიათურაში მოაწყვეს „ქურდული შეკრება“ და მანგანუმის მადნის მომპოვებელი ერთ-ერთი შპს-ს წარმომადგენელს აიძულებდნენ საწარმოს მოგების 30%-ის გადახდას.
გამოძიებით, ასევე, დადგინდა, რომ ბრალდებულები ზეწოლის შედეგად მისაღები თანხის ნაწილის კრიმინალური ავტორიტეტებისთვის განაწილებას აპირებდნენ.
სამართალდამცველებმა, მოსამართლის განჩინების საფუძველზე ჩატარებული ჩხრეკის შედეგად, დაკავებულების საცხოვრებელი სახლებიდან ნივთმტკიცებად ამოიღეს მობილური ტელეფონები და კომპიუტერული ტექნიკა, რომელთა მეშვეობითაც ბრალდებულები დანაშაულებრივ კავშირში მყოფ პირებს უკავშირდებოდნენ.
შინაგან საქმეთა სამინისტროს გენერალური ინსპექციისა და გენერალური პროკურატურის თანამშრომლებმა, ამავე საქმეზე ერთობლივად ჩატარებული ოპერატიულ-საგამოძიებო ღონისძიებების შედეგად, მოსამართლის განჩინების საფუძველზე, ჭიათურის რაიონული სამმართველოს ინსპექტორ-გამომძიებელი დააკავეს.
მ.ბ.-ს ბრალი ედება საქართველოს სსკ-ის 332-ე მუხლის 1-ლი ნაწილით გათვალისწინებულ დანაშაულში, რაც სამსახურებრივი უფლებამოსილების ბოროტად გამოყენებას გულისხმობს.

• 2 persons detained in Imereti for membership of the “Criminal World” and partici...
2 persons detained in Imereti for membership of the “Criminal World” and participation in “criminal skirmishes”
The officers of Imereti, Racha-Lechkhumi afnd Kvemo Svaneti Police Department along with Imereti regional division of The Special Tasks Department and Prosecutor’s office, detained two persons as a result of special operative activities.
Based on the decision of the court, law enforcers detained: J.I. (DoB 1973) and G.Ts. (DoB 1986) for membership of the “Criminal World” and participation in “criminal skirmishes”.
Investigation established that on March 12, detainees held the so called criminal skirmish with one of the company owners extracting manganese ore to force him pay 30% of the company's profit.
Investigation also established that detainees planned to send part of the extorted cash to the criminal authorities.
As a result of the search activities held on the basis of the respective court decision, law enforcers seized mobile phones and computer software by mans of which detainees contacted others involved in the mentioned crime.
Investigation is in progress on the fact of participation in criminal skirmish and membership of the “thieves’ world” article 2231 and article 2232 envisaged by the Criminal Code of Georgia.
As a result of the joint operative-investigative activities held by General Inspection of the Ministry of Internal Affairs and General Prosecutor’s office, inspector-investigator of Tchiatura regional division was also detained on the basis of the court decision.
M.B. is accused of the power abuse under the article 3321 envisaged by the Criminal Code of Georgia.