• პოლიციამ იმერეთსა და სამეგრელოში ავტომობილების გაქურდვის ფაქტები გახსნა
შინაგან საქმეთა სამინისტრომ ფოთში სატვირთო ავტომობილების გაქურდვის ფაქტებზე 3 პირი დააკავა, ქუთაისში კი ავტომანქანების გაქურდვის ფაქტზე 3 არასრულწლოვანი ამხილა.
სამეგრელო-ზემო სვანეთის პოლიციის დეპარტამენტის თანამშრომლებმა, ჩატარებული ოპერატიული და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, ქურდობის ბრალდებით, 3 პირი: 2000 წელს დაბადებული ზ.ჩ., 2000 წელს დაბადებული დ.ჭ. და 2001 წელს დაბადებული დ.ღ. ფოთში დააკავეს.
გამოძიებით დადგინდა, რომ ბრალდებულებმა მიმდინარე წლის 31 იანვარს, ფოთში, სხვადასხვა ქუჩაზე გაჩერებული ავტომობილები გაქურდეს და მიიმალნენ.
სამართალდამცველებმა სამივე მათგანი ცხელ კვალზე დააკავეს.
რაც შეეხება მხილებულ პირებს, იმერეთის, რაჭა-ლეჩხუმისა და ქვემო სვანეთის პოლიციის დეპარტამენტის ქუთაისის საქალაქო სამმართველოს თანამშრომლებმა, ჩატარებული ოპერატიულ-სამძებრო და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, ქურდობის ფაქტზე 3 არასრულწლოვანი - 2007 წელს დაბადებული გ.მ., 2007 წელს დაბადებული ლ.მ. და 2008 წელს დაბადებული ს.მ. ამხილეს.
გამოძიებით დადგინდა, რომ არასრულწლოვნებმა მიმდინარე წლის 29 იანვარს, ქუთაისში, ხარებავას ქუჩაზე, 5 ავტომანქანა გაქურდეს და შემთხვევის ადგილიდან მიიმალნენ.
სამართალდამცველებმა სამივე არასრულწლოვანი მომხდარი ფაქტიდან მეორე დღეს ამხილეს. პოლიციამ მოპარული ნივთების ნაწილი ნივთმტკიცების სახით ამოიღო. მხილებული არასრულწლოვნები დანაშაულს აღიარებენ.
ფოთში მომხდარ ფაქტებზე გამოძიება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 177-ე მუხლის მე-3 ნაწილის „ა“ და „დ“ ქვეპუნქტებით მიმდინარეობს, რაც წინასწარი შეთანხმებით ჯგუფის მიერ სატრანსპორტო საშუალების წინააღმდეგ ჩადენილ ქურდობას გულისხმობს, ხოლო ქუთაისში მომხდარ ფაქტებზე გამოძიება გრძელდება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 177-ე მუხლის მე-3 ნაწილის „დ“ ქვეპუნქტით, რაც სატრანსპორტო საშუალების წინააღმდეგ ჩადენილ ქურდობას გულისხმობს.

• Police solved the facts of car theft in Imereti and Samegrelo
The Ministry of Internal Affairs detained 3 people for truck robberies in Poti and exposed 3 minors in Kutaisi for committing the same crime.
The officers of Samegrelo-Zemo Svaneti Police Department, as a result of operative and investigative activities, charged 3 persons with theft: Z.Ch. (DoB 2000), D.Ch. (DoB 2000) and D.G. (DoB 2001) and arrested in Poti.
The investigation revealed that on January 31 of the current year, the accused persons robbed the cars parked on different streets in Poti and fled the crime scene.
Law enforcement officers arrested all three of them as a result of immediate police activities.
As for the exposed persons, the officers of Kutaisi City Division of Imereti, Racha-Lechkhumi and Kvemo Svaneti Police Department, as a result of operative-investigative activities, exposed 3 juveniles - G.M. (DoB2007), L.M. (DoB 2007) and S.M. (DoB 2008).
The investigation established that the juveniles robbed 5 vehicles on Kharebava Street in Kutaisi on January 29 of the current year and fled the scene.
Law enforcers exposed all three juveniles the day after the incident. Police seized some of the stolen items as evidence. Exposed juveniles have already pleaded guilty.
Investigation into the events in Poti is underway under Article 177, Part III, Subparagraphs “A” and “D” of the Criminal Code of Georgia, which stipulates theft committed by a group by prior agreement, while the investigation into the events in Kutaisi is underway under Article 177, part III, sub-paragraph “D” of the Criminal Code of Georgia.