• პოლიციამ ღამის კლუბებში დიდი ოდენობით თანხის დაუფლების თაღლითური სქემა გახსნა - ...
შინაგან საქმეთა სამინისტროს ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტის ორგანიზებულ დანაშაულთან ბრძოლის მთავარი სამმართველოს ტრეფიკინგის და უკანონო მიგრაციის წინააღმდეგ ბრძოლის სამმართველოს თანამშრომლებმა, გენერალურ პროკურატურასთან ერთად ჩატარებული ოპერატიული ღონისძიებებისა და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, მოსამართლის განჩინების საფუძველზე, დიდი ოდენობით თანხის დაუფლების თაღლითური სქემა გახსნეს, დაკავებულია 15 პირი.
ორგანიზებული ჯგუფის მიერ თაღლითობისა და გამოძალვის ბრალდებით დაკავებულები არიან: 2001 წელს დაბადებული ნ.უ.; 1986 წელს დაბადებული გ.ფ.; 1988 წელს დაბადებული გ.ლ.; 1996 წელს დაბადებული ვ.გ.; 1990 წელს დაბადებული ბ.ღ.; 2002 წელს დაბადებული გ.ე.; 2001 წელს დაბადებული ე.მ.; 1978 წელს დაბადებული ა.ხ.; 2000 წელს დაბადებული ლ.კ.; 1989 წელს დაბადებული მ.მ.; 1992 წელს დაბადებული ო.ა. და წარსულში ნასამართლები პირები: 1990 წელს დაბადებული ბ.თ.; 1997 წელს დაბადებული ა.წ.; 1974 წელს დაბადებული ი.გ. და 1999 წელს დაბადებული დ.ბ.
ინტენსიურ რეჟიმში ჩატარებული გამოძიებით, მათ შორის მოსამართლის განჩინების საფუძველზე განხორციელებული ფარული საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად დადგინდა, რომ თბილისში, რამდენიმე ღამის კლუბის მენეჯერებსა და მომსახურე პერსონალს შემუშავებული ჰქონდათ თაღლითობის გეგმა, გადანაწილებული ჰქონდათ როლები და მათ დაწესებულებაში შესულ უცხო ქვეყნის მოქალაქეებს მომსახურებასთან და შეკვეთილ პროდუქციასთან შეუსაბამო თანხებს სძალავდნენ.
იმ შემთხვევაში თუ სტუმარი უარს აცხადებდა თანხის გადახდაზე, თანამშრომლები მათზე ფსიქოლოგიური ზეწოლას და მუქარას ახორციელებდნენ და ამ გზით ცდილობდნენ მოთხოვნილი თანხის მიღებას. ხოლო, თუ დაზარალებულები მაინც უარს აცხადებდნენ თაღლითურად დაკისრებული თანხის გადახდაზე მათ ფიზიკურად უსწორდებოდნენ.

• Police solved a fraud scheme of appropriating a large amount of money in night c...
Police solved a fraud scheme of appropriating a large amount of money in night clubs - 15 people arrested
As a result of operational measures and investigative actions conducted together with the General Prosecutor's Office, the employees of the main division for combating organized crime of Central Criminal Police Department under the Ministry of Internal Affairs, opened a fraudulent scheme of embezzlement of a large amount of money, 15 people were arrested.
The following persons were detained for fraud and extortion committed by an organized group: N.U. (DoB 2001), G.F. (DoB 1986), G.L. (DoB 1988), V.G. (DoB 1996), B.G. (DoB 1990), G.E. (DoB 2002), E.M. (DoB 2001), A. Kh. (DoB 1978), L.K. (DoB 2000), M.M. (DoB 1989), O.A. (DoB 1992), and persons convicted in the past: B.T. (DoB 1990), A. T. (DoB 1997), I.G (DoB 1974) and D.B. (DoB 1999).
The committed crime envisions up to 10 years in prison.
As a result of an intensive investigation, including covert investigative actions based on a judge's ruling, it was established that managers and service staff of several nightclubs in Tbilisi had developed a fraud plan, redistributed roles and extorted cash from foreign citizens who entered their facility for services and products ordered.
If the guest refused to pay the amount, the employees put psychological pressure and threats on their victims and in this way tried to receive the requested amount. In case if the victims still refused to pay the fraudulently charged amount of money, they were physically assaulted.
As a result of the investigative actions conducted by the police, the perpetrators were arrested in Tbilisi based on the judge's decision.