• პოლიციამ ფინანსური სარგებლის მიღების მიზნით კომპიუტერულ სისტემაში უნებართვო შეღწ...
პოლიციამ ფინანსური სარგებლის მიღების მიზნით კომპიუტერულ სისტემაში უნებართვო შეღწევის და დიდი ოდენობით ქურდობის ბრალდებით 4 პირი დააკავა
შინაგან საქმეთა სამინისტროს თბილისის პოლიციის დეპარტამენტის საგამოძიებო მთავარი სამმართველოს თანამშრომლებმა, ჩატარებული ოპერატიული ღონისძიებებისა და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, მოსამართლის განჩინების საფუძველზე, 4 პირი - 1971 წელს დაბადებული მ.ი., 1984 წელს დაბადებული ლ.ჭ., 1983 წელს დაბადებული მ.გ. და 2002 წელს დაბადებული ს.გ. დააკავეს.
მათ ფინანსური სარგებლის მიღების მიზნით კომპიუტერულ სისტემაში უნებართვო შეღწევა და დიდი ოდენობით ჩადენილი ქურდობა ედებათ ბრალად.
გამოძიებით დადგინდა, რომ ბრალდებულებმა ფინანსური სარგებლის მიღების მიზნით, მოქალაქეების მოტყუების გზით, მათივე მობილური ტელეფონების საშუალებით, უნებართვოდ შეაღწიეს საბანკო ანგარიშებზე, საიდანაც დიდი ოდენობით თანხები საკუთარ ანგარიშებზე გადარიცხეს.
გამოძიების ამ ეტაპზე დადგენილია, რომ დაზარალებულებისთვის მიყენებულმა ზარალმა 100 000 ლარს გადააჭარბა.
ფინანსური სარგებლის მიღების მიზნით კომპიუტერულ სისტემაში უნებართვო შეღწევის და დიდი ოდენობით ჩადენილი ქურდობის ფაქტზე გამოძიება მიმდინარეობს საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 286-ე პრიმა მუხლის მე-2 ნაწილის "ა" და "ბ" ქვეპუნქტებით, 284-ე მუხლის 1-ლი ნაწილით და 177-ე მუხლის მე-4 ნაწილის „ბ“ ქვეპუნქტით.

• Police arrested 4 people for unauthorized entry to computer system and theft in ...
Police arrested 4 people for unauthorized entry to computer system and theft in large amount in order to obtain financial benefits
The employees of the main investigative division under Tbilisi Police Department of the Ministry of Internal Affairs, as a result of operational measures and investigative activities, detained 4 persons based on the judge's decision - M.I. (DoB 1971), L.Ch. (DoB 1984), M.G. (DoB 1983) and S.G. (DoB 2002).
The mentioned persons are charged with hacking into a computer system for financial gain and theft committed in large quantities.
The investigation established that the defendants, in order to obtain financial benefits, by deceiving citizens, accessed their bank accounts without permission through their own mobile phones, from which they transferred a large amount of money to their own accounts.
At this stage of the investigation, it is established that the damage caused to the victims exceeded 100,000 GEL.
The investigation into the fact of unauthorized access to the computer system for the purpose of receiving financial benefits and theft in large quantities is being carried out in accordance with articles 286(1), sub-paragraph "A" and "B" Article 284, Part I and Article 177, IV part, sub-paragraph “B” of the Criminal Code of Georgia.