• პოლიციამ აჭარაში ჯგუფურად ჩადენილი გამოძალვისა და იძულების ბრალდებით 2 პირი დააკ...
შინაგან საქმეთა სამინისტროს აჭარის პოლიციის დეპარტამენტის ბათუმის საქალაქო სამმართველოს თანამშრომლებმა, ცხელ კვალზე, კომპლექსურად ჩატარებული ოპერატიულ-სამძებრო ღონისძიებებისა და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, უკრაინის მოქალაქე - 1981 წელს დაბადებული მ.ზ და 1987 წელს დაბადებული წარსულში ნასამართლევი შ.ყ. დიდი ოდენობით ქონების მიღების მიზნით ჯგუფურად ჩადენილი გამოძალვისა და იძულების ბრალდებით დააკავეს.
გამოძიებით დადგინდა, რომ ბრალდებულებმა ბათუმში, უკრაინის მოქალაქეს 1994 წელს დაბადებულ მ.ჰ. -ს, უკრაინაში ერთ-ერთ სისხლის სამართლის საქმესთან დაკავშირებით გასამართ სასამართლო პროცესზე ჩვენების შეცვლა და აღნიშნულ სისხლის სამართლის საქმის ფარგლებში დაკავებული პირების სასარგებლოდ 180 000 აშშ დოლარის ჩარიცხვა მოსთხოვეს. წინააღმდეგ შემთხვევაში ბრალდებულები მ.ჰ. - ს მისი და მისი მეუღლის სიცოცხლის მოსპობით დაემუქრნენ.
სამართალდამცველებმა ცხელ კვალზე ჩატარებული ოპერატიულ-სამძებრო ღონისძიებებისა და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, იძულების განმახორციელებელი პირების ვინაობა დაადგინეს. პოლიციამ შ.ყ. ბათუმში, ხოლო მ.ზ. სარფის სასაზღვრო გამშვები პუნქტის ტერიტორიაზე საქართველოს დატოვების მცდელობისას დააკავეს.

As a result of immediate pursuit, complex operational-search measures and investigative actions, officers of Batumi City Police Division of Adjara Police Department under the Ministry of Internal Affairs, arrested a citizen of Ukraine - M.Z., born in 1981, and a previously convicted person Sh.K., born in 1987, on charges of extortion and coercion committed in group for the purpose of obtaining a large amount of property.
The investigation established that the defendants in Batumi demanded from a citizen of Ukraine, M.H., born in 1994, to change his testimony at a trial in Ukraine regarding a criminal case and to transfer 180,000 USD in favor of the persons detained within the framework of the mentioned criminal case. Otherwise, the defendants threatened M.H. with death and his spouse.
As a result of immediate pursuit and investigative actions, law enforcement officers identified the persons carrying out the coercion. The police detained Sh.K. in Batumi, and M.Z. at Sarpi border checkpoint in an attempt to leave Georgia.
The investigation into the fact is underway under Articles 181 and 150, II part of the Criminal Code of Georgia.