შინაგან საქმეთა სამინისტროს აჭარის პოლიციის დეპარტამენტის დეტექტივების სამმართველოს თანამშრომლებმა, ჩატარებული ოპერატიული ღონისძიებების და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, სამი პირი: 1989 წელს დაბადებული გ.ი., წარსულში ნასამართლევები: 1998 წელს დაბადებული გ.ბ. და 2001 წელს დაბადებული ნ. ბ. ჯგუფურად ჩადენილი გამოძალვის ბრალდებით დააკავეს.
გამოძიებით დადგინდა, რომ ბრალდებულები, ფინანსური სარგებლის მიღების მიზნით, უცხო ქვეყნის მოქალაქეს 1988 წელს დაბადებულ ე.მ.-ს თანხას სძალავდნენ.
ე.მ. ხელვაჩაურის მუნიციპალიტეტში პარაპლანების გაქირავებით კომერციულ საქმიანობას ეწეოდა, ბრალდებულებმა ძალადობის გამოყენებით, ასევე, სიცოცხლის მოსპობისა და პარაპლანების წართმევის მუქარით მას მიღებული შემოსავლის გაყოფას სთხოვდნენ.
სამართალდამცველების მიერ, მოსამართლის განჩინების საფუძველზე, ფარული საგამოძიებო მოქმედებები, ასევე, კომპლექსური საგამოძიებო-საპროცესო მოქმედებები ჩატარდა, რის შედეგადაც დადასტურდა დანაშაულებრივი ჯგუფის მიერ ე.მ. -ის მიმართ განხორციელებული უკანონო ქმედებები.
პოლიციამ სამივე პირი სპეციალური ოპერატიული ღონისძიების შედეგად, აჭარაში, მოსამართლის განჩინების საფუძველზე დააკავა.
ჯგუფურად ჩადენილ გამოძალვის ფაქტზე გამოძიება სისხლის სამართლის კოდექსის 181-ე მუხლის მე-2 ნაწილის "ა" ქვეპუნქტით მიმდინარეობს.

The officers of the Detectives Division under Adjara Police Department of the Ministry of Internal Affairs, as a result of operative measures and investigative activities arrested three persons: G.I. (DoB 1989) previously convicted: G.B. (DoB 1998) and N.B. (DoB 2001) for extortion committed in group.
The investigation established that defendants extorted money from the foreign citizen E.M. (DoB 1988) for their own financial benefits.
In Khelvachauri municipality, E.M. was engaged in commercial activities by renting paragliders. The defendants used violence and under the threats of liquidation as well as seizure of his paragliders extorted the income for their own benefits.
Based on the relevant court decision, the law enforcers carried out covert investigative measures as well as complex investigative-procedural activities, as a result of which illegal actions perpetrated against E.M. was confirmed.
Police detained all three persons in Adjara as a result of special operative measures, based on a judge's ruling.
The fact of gang extortion is being investigated under Article 181, Part II, Subparagraph "A" of the Criminal Code of Georgia.