შინაგან საქმეთა სამინისტროს თანამშრომლებმა, ოპერატიულ-სამძებრო და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, სხვადასხვა დროს, აჭარასა და გურიაში უკანონო ცეცხლსასროლი იარაღები და საბრძოლო მასალა ამოიღეს.
აჭარის პოლიციის დეპარტამენტის ხელვაჩაურის რაიონული სამმართველოს და ფინანსთა სამინისტროს შემოსავლების სამსახურის საბაჟო დეპარტამენტის თანამშრომლებმა, ერთობლივად ჩატარებული ოპერატიული და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, ცეცხლსასროლი იარაღის მართლსაწინააღმდეგო შეძენა-შენახვა-ტარების და წესის დარღვევით საქართველოში შემოტანის ფაქტი გამოავლინეს. პოლიციამ ორი პირი - 1985 წელს დაბადებული ვ.ი. და 1989 წელს დაბადებული ს.ი. დააკავა. სამართალდამცველებმა, საბაჟო გამშვები პუნქტი ,,სარფის“ ტერიტორიაზე, ბრალდებულების შემოწმებისას, ნივთმტკიცების სახით ამოიღეს: 3 ცეცხლსასროლი პისტოლეტი, 3 მჭიდი და 1 ვაზნა.
გურიის პოლიციის დეპარტამენტის ოზურგეთის რაიონული სამმართველოს თანამშრომლებმა, ჩატარებული ოპერატიულ-სამძებრო და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, 1988 წელს დაბადებული, წარსულში ნასამართლევი და ამჟამად პირობითი მსჯავრის ქვეშ მყოფი ზ.ხ. ოზურგეთში დააკავეს. მას ბრალად ცეცხლსასროლი იარაღისა და საბრძოლო მასალის მართლსაწინააღმდეგო შეძენა-შენახვა ედება.
სამართალდამცველებმა, დაკავებულის საცხოვრებელი სახლის ჩხრეკისას, ნივთმტკიცების სახით ამოიღეს "BLOW MINI MOD 2003"-ის მოდელის პისტოლეტი, მჭიდი და 8 საბრძოლო ვაზნა.
ცეცხლსასროლი იარაღის და საბრძოლო მასალის მართლსაწინააღმდეგო შეძენა-შენახვა-ტარებისა და საქართველოს საბაჟო საზღვარზე წესის დარღვევით შემოტანის ფაქტებზე გამოძიება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 236-ე მუხლის მე-3 და მე-4 ნაწილებით, ასევე, 214-ე მუხლის მე-4 ნაწილით მიმდინარეობს.

As a result of operative-investigative activities, the officers of the Ministry of Internal Affairs seized illegal firearms and ammunition in Adjara and Guria regions at different times.
The officers of Khelvachauri District Division of Adjara Police Department and the Customs Department of the Revenue Service under the Ministry of Finance, as a result of joint operative and investigative activities, exposed the fact of illegal purchase, storage and carrying of firearms and smuggling on the territory of Georgia. Police arrested two persons - V.I. (DoB 1985) and S.I. (DoB1989). During the inspection of the accused persons at the Sarpi customs checkpoint, the law enforcers seized: 3 pistols, 3 magazines and1 cartridge.
The officers of Ozurgeti District Division under Guria Police Department detained preiously convicted and currently on probation - Z.Kh. (DoB1988), as a result of operative-investigative activities in Ozurgeti. The detainee is accused of illegal purchase and storage of firearms and ammunition.
During the search of the detainee's house, the law enforcement officers seized "BLOW MINI MOD 2003" pistol, a magazine and 8 ammunition cartridges as evidence.
The committed crime envisions from 3 to 8 years of imprisonment.
Investigation is underway on the facts of illegal purchase-storage-carrying of firearms and ammunition and smuggling firearms through the state border of Georgia under Article 236, Parts III and IV, as well as Article 214, Part IV of the Criminal Code of Georgia.