შინაგან საქმეთა სამინისტროს თბილისის პოლიციის დეპარტამენტის ვაკე-საბურთალოს მთავარი სამმართველოს თანამშრომლებმა, სამცხე-ჯავახეთის პოლიციის დეპარტამენტთან ერთად ჩატარებული ოპერატიულ-სამძებრო და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, 2020 წლის დეკემბერში თბილისში მომხდარ დაჭრის ფაქტზე ძებნილი ორი პირი ადიგენის მუნიციპალიტეტის დაბა აბასთუმანში დააკავეს.
1978 წელს დაბადებულ, წარსულში მძიმე დანაშაულებისთვის ნასამართლევ ა.დ.-ს განზრახ მკვლელობის მცდელობა და ცეცხლსასროლი იარაღის მართლსაწინააღმდეგო შეძენა-შენახვა-ტარება ედება ბრალად, რაც 7-დან 15 წლამდე ვადით თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს. 1978 წელს დაბადებულ გ.ღ.-ს კი ბრალი ედება განსაკუთრებით მძიმე დანაშაულის შეუტყობინებლობაში, რაც 3-დან 7 წლამდე ვადით თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს.
სამართალდამცველებმა, დაკავებულების პირადი ჩხრეკისას, ნივთმტკიცების სახით ამოიღეს 2 პისტოლეტი.
გამოძიებით დადგინდა, რომ ბრალდებულმა ა.დ.-მ 2020 წლის 29 დეკემბერს, თბილისში, სოფელ დიღმის ახლოს მდებარე სასაფლაოზე, 1988 წელს დაბადებულ, წარსულში ნასამართლევ და იმ დროისთვის პირობითი მსჯავრის ქვეშ მყოფ თ.ჩ.-ს, ურთიერთშელაპარაკების ნიადაგზე, ცეცხლსასროლი იარაღიდან გასროლით სხეულზე ჭრილობები მიაყენა, რის შემდეგაც შემთხვევის ადგილიდან, ბრალდებულ გ.ღ.-სთან ერთად, მისივე ავტომობილით მიიმალა.
ა.დ.-სა და გ.ღ.-ს 2021 წლის 15 იანვარს დაუსწრებლად წარედგინათ ბრალდება და აღკვეთის ღონისძიების სახით პატიმრობა შეეფარდათ. ამავე დღეს გამოტანილ იქნა დადგენილება მათ მიმართ ძებნის გამოცხადების შესახებ.
გამოძიება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 19-108-ე მუხლით, 236-ე მუხლის მე-3 და მე-4 ნაწილებით, ასევე, 376-ე მუხლის მე-2 ნაწილით მიმდინარეობს.

The officers of Vake-Saburtalo Police Division of Tbilisi Police Department under the Ministry of Internal Affairs along with Samtskhe-Javakheti Police Department, as a result of jointly held operative-search and investigative activities, detained 2 persons in Abastumani, Adigheni municipality, wanted for wounding in Tbilisi, which took place in December 2020
Previously convicted for grave crimes – A.D. (DoB 1978) is accused of the attempted premeditated murder and illegal purchase-keeping and carrying of a firearm, envisaging from 7 to 15 years of imprisonment, while G.Gh. (DoB 1978) is accused of non-reporting of grave crime, envisaging the term of imprisonment from 3 to 7 years.
During the personal search of the detainees, law enforcement officers seized 2 pistols as evidence.
The investigation established that on December 29, 2020 A.D. in vicinities of Dighomi village cemetery, detainee inflicted several body injuries with a firearm to several times convicted in past and currently on probation - T.Ch (DoB 1988) on the basis of conflict and fled from the place of crime by the vehicle owned by G.Gh.
A.D. and G.Gh. were charged in absentia on January 15, 2021, and sentenced to imprisonment. On the same day, the mentioned persons were announced as wanted.
The investigation is in progress under the article 19-108, 236, III and IV parts and article 376, II part of the Criminal Code of Georgia.