• პარლამენტმა შინაგან საქმეთა სამინისტროს სასაზღვრო პოლიციის სანაპირო დაცვის დეპარ...
პარლამენტმა შინაგან საქმეთა სამინისტროს სასაზღვრო პოლიციის სანაპირო დაცვის დეპარტამენტის წარმომადგენლების NATO-ს საზღვაო უსაფრთხოების ოპერაციაში „ზღვის მცველი“ მონაწილეობასთან დაკავშირებული შეთანხმების რატიფიცირება მოახდინა
საქართველოს პარლამენტმა შინაგან საქმეთა სამინისტროს სასაზღვრო პოლიციის სანაპირო დაცვის დეპარტამენტის მოსამსახურეების NATO-ს საზღვაო უსაფრთხოების ოპერაციაში „ზღვის მცველი“ მონაწილეობისას საბერძნეთის სამხედრო-საზღვაო ძალების ხომალდებზე განთავსებასთან დაკავშირებით“ უწყებათაშორისი საერთაშორისო შეთანხმების რატიფიცირება მოახდინა.
აღნიშნული შეთანხმება წარმოადგენს ოპერაციაში „ზღვის მცველი“ სანაპირო დაცვის კანონაღსრულების ტაქტიკური ქვედანაყოფების ჩართულობის და საბერძნეთის სამხედრო-საზღვაო ძალების ხომალდებზე განთავსების წინაპირობას, რაც ამავდროულად, NATO-ს საზღვაო კომპონენტებთან ურთიერთთავსებადობის ამაღლებისა და ევრო-ატლანტიკური სივრცის უსაფრთხოებაში საქართველოს ღირსეული წვლილის შეტანას ემსახურება.
სანაპირო დაცვის კანონაღსრულების ტაქტიკურმა ჯგუფებმა წარმატებით გაიარეს ნატოს შეფასების ოთხწლიანი პროგრამა, რის შედეგადაც ალიანსმა საქართველოს NATO-ს საზღვაო უსაფრთხოების ოპერაციის - ,,ზღვის მცველის“ ოპერაციული პარტნიორის სტატუსი მიანიჭა.
NATO-ს არაწევრი ქვეყნებიდან საქართველო პირველი ქვეყანაა, რომელსაც შესაბამისი ქვედანაყოფების მიერ სათანადო სერტიფიცირების დასრულების შედეგად აღნიშნული სტატუსი მიენიჭა.
საბერძნეთი იყო პირველი სახელმწიფო რომელმაც, მზაობა გამოთქვა NATO-ს ოპერაციის ფარგლებში, საკუთარი საზღვაო ძალების ხომალდებზე საქართველოს სასაზღვრო პოლიციის სანაპირო დაცვის ტაქტიკური ქვედანაყოფი განეთავსებინა.
მიმდინარე წელს, 16 სექტემბრიდან 29 სექტემბრამდე, სანაპირო დაცვის 12 მოსამსახურის შემადგენლობით, დაგეგმილია ნატოს ოპერაციაში ,,ზღვის მცველი“ მონაწილეობა.
„ზღვის მცველი“ წარმოადგენს, NATO-ს ეგიდით მოქმედ, დღეისათვის, ერთადერთ ოპერაციას, რომლის მთავარი ამოცანაა ტერორიზმთან ბრძოლა, თავისუფალი მიმოსვლის ხელშეწყობა, საზღვაო უსაფრთხოების შესაძლებლობების გაზრდა, უკანონო ეკონომიკური საქმიანობის აღკვეთა და საოპერაციო არეალში არსებული საზღვაო ვითარების შესახებ ცნობიერების ამაღლება.

• PARLIAMENT OF GEORGIA RATIFIED AGREEMENT REGARDING THE PARTICIPATION IN NATO MAR...
PARLIAMENT OF GEORGIA RATIFIED AGREEMENT REGARDING THE PARTICIPATION IN NATO MARITIME SECURITY OPERATION “SEA GUARDIAN” OF OFFICERS OF THE COAST GUARD DEPARTMENT OF THE BORDER POLICE OF THE MINISTRY OF INTERNAL AFFAIRS
Parliament of Georgia has ratified an international, interagency agreement – “Technical Agreement between the Ministry of Internal Affairs of Georgia and Ministry of the National Defense of the Hellenic Republic, regarding the Participation of Coast Guard Personnel of Ministry of Internal Affairs State Subordinate Entity - Border Police of Georgia on Board Hellenic Navy Ships during Maritime Operation “SEA GUARDIAN”.
Aforementioned agreement represents a precondition for the deployment of the Coast Guard Boarding Teams on board of Hellenic Navy vessels participating in the NATO-led Maritime Security Operation (MSO) “SEA GUARDIAN”. At the same time, the agreement will be instrumental in enhancing interoperability with NATO Maritime components as well as a serve as Georgia’s significant contribution to Euro-Atlantic security.
The Boarding Teams have successfully completed four-year NATO evaluation process, upon completion of which the Alliance has granted Georgia, the Operational Partner status for the Operation “SEA GUARDIAN”. Georgia is the first partner country which was granted an Operational Partner status after the completion of the appropriate certification process.
Greece is the first country to express readiness to host the members of the Georgian tactical units on its naval vessels. Thus, from 16th to 29th of September 2023, twelve members of the Boarding Team will participate in the Operation “SEA GUARDIAN”.
Currently the “SEA GUARDIAN” represents the only NATO-led Operation, which aims at fighting against terrorism, supports freedom of navigation, increased maritime security, fight against illicit economical activities and supports increased maritime domain awareness in the Area of Responsibility (AOR).