• პარლამენტმა შინაგან საქმეთა სამინისტროს ავტორობით მომზადებული ორი კანონპროექტი დ...
პარლამენტმა შინაგან საქმეთა სამინისტროს ავტორობით მომზადებული ორი კანონპროექტი დაამტკიცა - მკაცრდება სასჯელი ნარკორეალიზატორების მიმართ
საქართველოს პარლამენტმა შინაგან საქმეთა სამინისტროს ავტორობით მომზადებული კანონპროექტები დაამტკიცა. საკანონმდებლო ცვლილების შედეგად, მნიშვნელოვნად გამკაცრდა სასჯელის ზომები ნარკოტიკული საშუალებების გამსაღებელი პირების მიმართ.
ცვლილების თანახმად, ნარკოტიკული საშუალების გასაღებისთვის მინიმალურ სასჯელად 10 წლიდან თავისუფლების აღკვეთა განისაზღვრა. ნარკოტიკული საშუალების დიდი ოდენობით გასაღების შემთხვევაში, ქმედების ჩამდენი პირის მიმართ, სასჯელის სახით 12-დან 17 წლამდე თავისუფლების აღკვეთა, ხოლო განსაკუთრებით დიდი ოდენობის შემთხვევაში - 14-დან 20 წლამდე ან უვადო თავისუფლების აღკვეთა განისაზღვრა.
ასევე, საკანონმდებლო ცვლილებების შედეგად გამკაცრდა სასჯელი ფსიქოტროპული ნივთიერების, მისი ანალოგის ან ძლიერმოქმედი ნივთიერების უკანონო გასაღებისათვის.
ცვლილების თანახმად, ფსიქოტროპული ნივთიერების გასაღებისთვის სასჯელად განისაზღვრა თავისუფლების აღკვეთა 3-დან 6 წლამდე ვადით. აღნიშნული ნივთიერების დიდი ოდენობით გასაღების შემთხვევაში - 5-დან 9 წლამდე, ხოლო განსაკუთრებით დიდი ოდენობის შემთხვევაში - 10-დან 14 წლამდე თავისუფლების აღკვეთა განისაღვრა.
სისხლის სამართლის კოდექსის გარდა, ცვლილებები განხორციელდება „პოლიციის შესახებ“ საქართველოს კანონში, რომლის მიზანს პოლიციის საქმიანობის ეფექტურობის გაზრდა წარმოადგენს. ცვლილების თანახმად, სპეციალური ელექტრონული პროგრამის მეშვეობით, პოლიციას მიეცემა შესაძლებლობა, პირის იდენტიფიცირება ადგილზევე მოახდინოს და მისი მონაცემები გადაამოწმოს სამინისტროს ერთიან საინფორმაციო-ანალიტიკურ ბაზებში. აღნიშნული ელექტრონული პროგრამა უზრუნველყოფს მონაცემთა უსაფრთხო შენახვას და მათ დაცვას უკანონო გამოყენებისაგან.

• Parliament approved two draft laws prepared by the Ministry of Internal Affairs ...
Parliament approved two draft laws prepared by the Ministry of Internal Affairs – on toughening the punishment for drug dealers
The Parliament of Georgia approved the draft laws prepared by the Ministry of Internal Affairs. As a result of the legislative changes, the punishment measures for drug dealers have become significantly strict.
Under the legislative changes, the minimum sentence for selling drugs was defined by 10- year imprisonment. In case of selling drugs in large quantities, the perpetrator will be sentenced from 12 to 17 years in prison, while in case of selling drugs in especially large quantities the term of imprisonment has been defined by 14 - 20 years or lifetime imprisonment.
It is also notable that as a result of legislative changes, the punishment for the illicit sale of a psychotropic substances, its analogues or a potent substance has also become significantly strict.
Under the legislative changes, the term of imprisonment for selling a psychotropic substance has also become tougher and perpetrators will face from 3 to 6 years of imprisonment. In case of selling the mentioned substance in large quantities, the term of imprisonment was defined from 5 to 9 years, and in case of selling the same substance in especially large quantities - from 10 to 14 years.
In parallel with amendments made in the Criminal Code of Georgia, amendments will also be made to the Law of Georgia on Police, which aims to increase the efficiency of police work. According to changes, the police will be able to identify an individual on the spot and verify his data in the unified information-analytical database of the Ministry by means of special electronic program which ensures the secure storage of data and their protection against illegal use.