• პარლამენტმა „საქართველოსა და ბელგიის სამეფოს შორის სამართალდაცვით სფეროში თანამშ...
პარლამენტმა „საქართველოსა და ბელგიის სამეფოს შორის სამართალდაცვით სფეროში თანამშრომლობის შესახებ“ შეთანხმების რატიფიცირება მოახდინა
საქართველოს პარლამენტმა „საქართველოსა და ბელგიის სამეფოს შორის სამართალდაცვით სფეროში თანამშრომლობის შესახებ“ შეთანხმების რატიფიცირება მოახდინა.
დოკუმენტი საქართველოსა და ბელგიის სამეფოს სამართალდამცავ უწყებებს შორის სხვადასხვა მიმართულებით თანამშრომლობის გაღრმავებას ითვალისწინებს.
შეთანხმება რატიფიცირებისთვის დეპუტატებს შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილემ ალექსანდრე დარახველიძემ პლენარულ სხდომაზე წარუდგინა.
შეთანხმება მოიცავს თანამშრომლობას ისეთი მნიშვნელოვანი დანაშაულების წინააღმდეგ როგორიცაა ორგანიზებული დანაშაული, ტერორიზმი, პირის სიცოცხლის, ჯანმრთელობისა და სხეულის წინააღმდეგ მიმართული სისხლის სამართლის დანაშაულები, ნარკოდანაშაული, ადამიანებით ვაჭრობა და ბავშვთა სექსუალური ექსპლუატაცია, ფულის გათეთრება, კორუფცია, კიბერდანაშაული და სხვა.
„საქართველოსა და ბელგიის სამეფოს შორის სამართალდაცვით სფეროში თანამშრომლობის შესახებ“ შეთანხმებას ხელი 2024 წლის 2 მაისს ბრიუსელში მოეწერა.
შეთანხმება ძალაში ორივე მხარის მიერ შესაბამისი შიდასახელმწიფოებრივი პროცედურების დასრულების შემდეგ შევა.
აღსანიშნავია, რომ საქართველოს მსგავსი ტიპის შეთანხმებები და მემორანდუმები უკვე 35 სახელმწიფოსთან აქვს გაფორმებული.

• The Parliament of Georgia ratified “The Agreement between Georgia and the Kingdo...
The Parliament of Georgia ratified “The Agreement between Georgia and the Kingdom of Belgium on Law Enforcement Cooperation”
The Parliament of Georgia ratified “The Agreement between Georgia and the Kingdom of Belgium on Law Enforcement Cooperation".
The document envisages the deepening of cooperation between the law enforcement agencies of Georgia and the Kingdom of Belgium in various directions.
Deputy Minister of Internal Affairs - Aleksandre Darakhvelidze presented the agreement to the PM-s for the ratification at the plenary session of Parliament.
The agreement provides for the cooperation in the areas of combating such important crimes, as: organized crime, terrorism, criminal offenses against a person's life, health and body, drugs related crime, human trafficking and sexual exploitation of children, money laundering, corruption, cybercrime and other.
“The Agreement between Georgia and the Kingdom of Belgium on Law Enforcement Cooperation" was signed on 2nd of May 2024, in Brussels.
The agreement shall enter into force after the completion of the necessary domestic legislative procedures by the both contracting parties.
It should be noted that Georgia has already signed similar types of agreements and memoranda with 35 countries.