• ნარკოტიკების და ფსიქოტროპული საშუალებების რეალიზაციისთვის სასჯელი მკაცრდება - შს...
ნარკოტიკების და ფსიქოტროპული საშუალებების რეალიზაციისთვის სასჯელი მკაცრდება - შსს-ს მომზადებული საკანონმდებლო ცვლილებების პაკეტს საქართველოს მთავრობამ მხარი დაუჭირა
საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიერ მომზადდა საკანონმდებლო ცვლილების პროექტი, რომელიც მთავრობას წარედგინა. კანონპროექტის მიხედვით მკაცრდება ნარკოტიკული საშუალების, ახალი ფსიქოაქტიური, ფსიქოტროპული და ძლიერმოქმედი ნივთიერებების გასაღებისთვის საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსით დადგენილი სასჯელები.
ბოლო პერიოდის პრაქტიკის ანალიზი ცხადყოფს, რომ ნარკოტიკული საშუალების გასაღებისათვის საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსით დღეს მოქმედი სანქცია სათანადოდ ვერ უზრუნველყოფს შემაკავებელი ფუნქციის შესრულებას. ნარკოტიკული საშუალების გასაღებით მიღებული მნიშვნელოვანი ფულადი სარგებელი, უმეტესად ხელს უწყობს ახალი დანაშაულის ჩადენას და ამ სფეროში არაერთი პირის ჩართვასაც.
სწორედ ამ ფაქტორებითაა ნაკარნახევი სახელმწიფოს მხრიდან პოლიტიკის გამკაცრება ნარკოტიკების გამსაღებლების მიმართ.
წარდგენილი კანონპროექტით ნარკოტიკული საშუალების გასაღებისთვის სასჯელის სახით თავისუფლების აღკვეთის მინიმალური ოდენობა 6-დან 10 წლამდე გაიზრდება.
ასევე, 12-დან 17 წლამდე თავისუფლების აღკვეთით დაისჯება ის პირი, ვინც დიდი ოდენობით გაასაღებს ნარკოტიკულ საშუალებას.
გარდა ამისა, მნიშვნელოვნად იზრდება განსაკუთრებით დიდი ოდენობით ნარკოტიკული საშუალების გასაღებისთვის დადგენილი სასჯელი. კერძოდ თუ დღეს მოქმედი რედაქციით აღნიშნული ქმედების ჩამდენი პირისთვის გათვალისწინებულია 8-დან 20 წლამდე ან უვადო თავისუფლების აღკვეთა, პროექტის თანახმად ეს ვადა 14-დან 20 წლამდე ან უვადო თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს.
შემუშავებული ცვლილებების პროექტით ასევე მკაცრდება სანქციები ფსიქოტროპული ნივთიერების, მისი ანალოგის ან ძლიერმოქმედი ნივთიერების უკანონო გასაღებისათვის.
წარმოდგენილი ცვლილებები სრულად იზიარებს საუკეთესი ევროპულ გამოცდილებას, მათ შორის ისეთი ქვეყნების, როგორიცაა გერმანია, ავსტრია, პორტუგალია, ესპანეთი, შვედეთი და ა.შ.
საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიერ მომზადებულ საკანონმდებლო ცვლილებების პაკეტს საქართველოს მთავრობამ მხარი დაუჭირა და უახლოეს დღეებში საქართველოს პარლამენტს წარედგინება.

• Punishment for selling drugs and psychotropic substances will become tougher - G...
Punishment for selling drugs and psychotropic substances will become tougher - Georgian government supported package of legislative changes prepared by MIA
The Ministry of Internal Affairs of Georgia prepared draft legislative change and submitted to the government. According to the draft law, the punishment established by the Criminal Code of Georgia for selling drugs, new psychoactive, psychotropic and potent substances will be toughened.
Analysis of recent practice shows that the current sanction for selling drug under the Criminal Code of Georgia does not adequately ensure the performance of a restraining function. Financial benefits obtained through the sale of drugs, significantly contribute to committing new crimes and the involvement of a number of individuals in the mentioned field.
The aforesaid factors became the main cause for tightening policies by the state against drug dealers.
The proposed legislative changes will define the minimum amount of imprisonment for the sale of drugs from 6 to 10 years.
Herewith, a person selling drugs in large quantities will be sentenced to 12 to 17 years of imprisonment.
In addition to the mentioned, the sentence imposed for selling drugs in especially large quantities will be increased significantly. In particular, if the current version provides 8 to 20 years or life imprisonment for the perpetrator, according to the draft, the mentioned term provides for 14 to 20 years or life imprisonment.
The draft amendments also tighten sanctions for the illegal selling of psychotropic substance, its analogue or a potent substance.
The presented changes fully share the best European experience, including countries such as Germany, Austria, Portugal, Spain, Sweden and etc.
The package of legislative changes prepared by the Ministry of Internal Affairs has been supported by the Government of Georgia and will be submitted to the Parliament in the upcoming days.