• მომსახურების სააგენტომ ახალი დიზაინის სანომრე ნიშნების გაცემა დაიწყო
სსიპ - საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს მომსახურების სააგენტომ 1 სექტემბერს ახალი დიზაინის სანორე ნიშნების გაცემა დაიწყო. პირველი ნომერი სიმბოლურად შინაგან საქმეთა მინისტრმა ალექსანდრე ჭიკაიძემ დაბეჭდა, სადაც დღევანდელი რიცხვია გამოსახული. მინისტრის მიერ ხელმოწერილი ნომერი მომსახურების სააგენტოში დარჩება.
ახალი დიზაინის სანომრე ნიშნები სრულად აკმაყოფილებს ევრო სტანდარტებს, როგორც ფორმით და დაიზაინით, ისე დამცავი მექანიზმებით, რომელიც გათვალისწინებული იყო ასოცირიების ხელშეკრულებით და ევრო დირექტივის მიხედვით.
სანომრე ნიშნის მარცხენა ზედა კუთხეში საქართველოს სახელმწიფო დროშა, ხოლო მარჯვენა ქვედა კუთხეში ქვეყნის საიდენტიფიკაციო კოდი (GE) არის გამოსახული. შეცვლილია ციფრებისა და ლათინური სიმბოლოების წყობაც: მარჯვნივ და მარცხნივ განთავსებულ წყვილ ლათინურ სიმბოლოებს შორის განლაგებულია სამი ციფრი. სანომრე ნიშნის დაცულობის მიზნით, ახალ სანომრე ნიშნებს აქვთ ფალსიფიცირების საწინააღმდეგო ჰოლოგრამა - სახელმწიფო გერბის გამოსახულებით. საქართველოს ავტოპარკის მოთხოვნების გათვალისწინებით, ამერიკის შეერთებული შტატებიდან და იაპონიიდან იმპორტირებული ავტომობილებისთვის მომხმარებელს საშუალება ექნება, აიღოს და ავტომობილზე განათავსოს შესაბამისი ზომის კვადრატული სანომრე ნიშნები.
ამასთან, მომსახურების სააგენტო სიახლეს სთავაზობს მოტო მოყვარულებსაც, 1 სექტემბრიდან მსურველებს საშუალება ექნებათ მოტოციკლეტისთვის შეარჩიონ მისთვის სასურველი სახელმწიფო სანომრე ნიშანი.
სანომრე ნიშნებს მიღება შესაძლებელია მომსახურების სააგენტოს ყველა სტრუქტურული ერთეულში, ხოლო დაინტერესებული პირის მოთხოვნით სანომრე ნიშნების დამზადება (ფასიანი სანომრე ნიშანი) შესაძლებელია რუსთავში, ქუთაისში და ბათუმში მდებარე სტრუქტურულ ერთეულებში, რაც შეეხება სხვა ერთეულებს - სანომრე ნიშნების მიღება შესაძლებელია მისი შეკვეთიდან რამდენიმე დღეში.
შეგახსენებთ, რომ ძველი დიზაინის სანომრე ნიშნების შეცვლა სავალდებულო არ არის 2020 წლის 1 სექტემბრამდე.

Beginning from September 1 LEPL Service Agency of the Ministry of Internal Affairs started issuing number plates of new design. First number plate was symbolically issued by the Minister of Internal Affairs Aleksandre Tchikaidze, where the present date was imprinted. The mentioned number plate with the Minister’s signature will stay at MIA Service Agency.
Number plates of new design were made in full compliance with European standards with its shape and design, security signs as provided by Association Agreement reqquirements and Euro Directives.
On the upper left corner of the numper plate Georgian national flag is imprinted, while in the upper right corner code of the country-GE is depicted. Structure of letters and numerals has also been altered. In order to have more protected number plate, and to prevent faking, hologram has also been added. Taking into consideration necessities of Georgian auto park citizens will be able to have rightly shaped number plates to fit on vehicles imported from Japan and the United States.
Georgian moto lovers can also enjoy novelties presented by MIA Service Agency, which implies that motorcycle owners can also have number plates with new design.
New number plates are available at all operational branches of MIA Service Agency, however costly number plates can only be designed in Service Agency located in Rustavi, Kutaisi and Batumi. Citizens can receive number plates in several days after ordering.
Ministry of Internal Affairs would like to inform you that it is not obligatory to change number plates with old design; they will be valid till September 1, 2020.