• მიგრაციის დეპარტამენტის და სასაზღვრო პოლიციის თანამშრომლებმა საქართველოში სამართ...
მიგრაციის დეპარტამენტის და სასაზღვრო პოლიციის თანამშრომლებმა საქართველოში სამართლებრივი საფუძვლის გარეშე მყოფი უცხო ქვეყნის 5 მოქალაქე დააკავეს
შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიგრაციის დეპარტამენტის და სასაზღვრო პოლიციის თანამშრომლებმა, ერთობლივად ჩატარებული ღონისძიების შედეგად, ბანგლადეშის, ნიგერიის და ირანის, ჯამში 5 მოქალაქე დააკავეს.
დადგინდა, რომ დაკავებული პირები „უცხოელთა და მოქალაქეობის არმქონე პირთა სამართლებრივი მდგომარეობის შესახებ“ საქართველოს კანონის გათვალისწინებით, ქვეყანაში იმყოფებოდნენ სამართლებრივი საფუძვლის გარეშე. ისინი ბოროტად სარგებლობდნენ თავშესაფრის პროცედურით გათვალისწინებული ვადებით და ქვეყანაში წლების მანძილზე იმყოფებოდნენ სამართლებრივი საფუძვლის გარეშე.
დაკავებულებმა არ ისარგებლეს გაძევების გადაწყვეტილებით განსაზღვრული ვადებით, რაც ქვეყნის ნებაყოფლობით დატოვებას გულისხმობს, რის შედეგადაც შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიგრაციის დეპარტამენტის მიერ მიღებული იქნა გადაწყვეტილება აღნიშნული პირების დაკავების თაობაზე.
გადაწყვეტილების აღსრულების მიზნით, ამ დროისთვის დაკავებული პირები მოთავსებული არიან მიგრაციის დეპარტამენტის დროებითი განთავსების ცენტრში შემდგომში მათი წარმოშობის ქვეყანაში დაბრუნების მიზნით.

As a result of a joint operation, the Migration Department of the Ministry of Internal Affairs and the Border Police detained 5 citizens of Bangladesh, Nigeria and Iran.
It was established that the detained persons resided in the country without a legal basis, according to the law "On the Legal Status of Foreigners and Stateless Persons". They abused the deadlines set by the asylum procedure and stayed in the country for years without legal grounds.
Detainees failed to meet deadlines set by the deportation decision, which implies leaving the country voluntarily, as a result of which the decision was made by the Migration Department of the Ministry of Internal Affairs to detain the mentioned persons.
In order to enforce the decision, the detainees are currently placed in temporary accommodation center of the Migration Department with the purpose of returning them to their country of origin.