• მართლწესრიგის ოფიცრის ინსტიტუტი მთელი თბილისის მასშტაბით ამოქმედდა
შინაგან საქმეთა სამინისტროში მიმდინარე კრიმინალური პოლიციის რეფორმის ფარგლებში, მართლწესრიგის ოფიცრის ინსტიტუტი დედაქალაქის მასშტაბით სრულად ამოქმედდა. 50 მართლწესრიგის ოფიცერი გლდანი-ნაძალადევის მთავარ სამმართველოში დაგეგმილზე ადრე შეუდგა მუშაობას.
ახლადდანიშნულ მართლწესრიგის ოფიცრებს პირველი სამუშაო დღის დაწყება შინაგან საქმეთა მინისტრის პირველმა მოადგილემ - შალვა ბედოიძემ, თბილისის პოლიციის დეპარტამენტის დირექტორმა - სულხან თამაზაშვილმა, მისმა მოადგილემ - თეიმურაზ კუპატაძემ და გლდანი-ნაძალადევის მთავარი სამმართველოს უფროსმა - მირიან ქავთარაძემ მიულოცეს.
მინისტრის პირველმა მოადგილემ, შალვა ბედოიძემ მართლწესრიგის ოფიცრებს სიტყვით მიმართა და მათი სამსახურის მნიშვნელობაზე ესაუბრა. „თბილისის პოლიციის დეპარტამენტში მართლწესრიგის რეფორმა სრულად განხორციელდა. ყველა რაიონში, თბილისის მთავარ სამმართველოებში სრულად იქნა შეყვანილი მართლწესრიგის ოფიცრები. ძალიან მნიშვნელოვანია მართლწესრიგის როლი საპოლიციო საქმიანობის განხორციელებაში. ასევე, მინდა გაცნობოთ, რომ სრულად გაიმიჯნა თბილისის პოლიციის დეპარტამენტში გამოძიებისა და ოპერატიული საქმიანობის ფუნქცია-მოვალეობები, რაც კიდევ უფრო ეფექტურს გახდის ჩვენს საპოლიციო საქმიანობას", - განაცხადა შალვა ბედოიძემ.
საზოგადოებაზე ორიენტირებული საპოლიციო საქმიანობის მოდელი, რომლის ფარგლებშიც შეიქმნა მართლწესრიგის ოფიცრის ინსტიტუტი, მიზნად ისახავს პოლიციის პრევენციული საქმიანობის გაძლიერებას.
მართლწესრიგის ოფიცრის კომპეტენცია მოიცავს ისეთი მნიშვნელოვან საკითხებს, როგორიცაა: არასრულწლოვნებთან, ოჯახში ძალადობასთან, სამეზობლო დავებთან, უკანონო მიგრაციასთან, მოწყვლად ჯგუფებთან დაკავშირებულ პრობლემებსა და გამოწვევებზე რეაგირება. მართლწესრიგის ოფიცრების ფუნქცია-მოვალეობებში ასევე შედის: დანაშაულის პრევენციაზე ორიენტირებული ღონისძიებების დაგეგმვა და განხორციელება; ინფორმაციის შეგროვება, სისტემატიზაცია და პირველადი დამუშავება; ადმინისტრაციული სამართალდარღვევების საქმეთა წარმოება; შესწრებულ დანაშაულზე რეაგირება.
მართლწესრიგის ოფიცრების შერჩევა ხდება კონკურსის წესით. კონკურსის შედეგად შერჩეული პირები შინაგან საქმეთა სამინისტროს აკადემიაში რამდენიმეთვიან ინტენსიურ პროფესიულ სწავლებას გადიან და სასწავლო კურსის გავლის შემდეგ იწყებენ მუშაობას.
სულ, თბილისის ყველა რაიონში, 365 მართლწესრიგის ოფიცერი იმუშავებს. მთელი ქვეყნის მასშტაბით საზოგადოებაზე ორიენტირებული საპოლიციო კონცეფციის სრულყოფილად დანერგვისათვის იგეგმება მართლწესრიგის ოფიცერთა რაოდენობის ეტაპობრივად გაზრდა და ყველა მსხვილ ქალაქში ამოქმედება.

• The Institute of Community Officers has been launched throughout Tbilisi
Within the frames of the ongoing criminal police reform at the Ministry of Internal Affairs, the institute of community officers has been launched throughout the capital. 50 community officers will start working in Gldani-Nadzaladevi Police Main Division prior to the scheduled date.
The First Deputy Minister of Internal Affairs - Shalva Bedoidze, the Director of Tbilisi Police Department - Sulkhan Tamazashvili, his Deputy - Teimuraz Kupatadze and the Head of Gldani-Nadzaladevi Police Main Division congratulated the newly appointed community officers with the first day at work.
The First Deputy Minister, Shalva Bedoidze, addressed the community officers with e speech and stressed the importance of their service. "The reform at Tbilisi Police Department has been fully implemented. Community officers are deployed in all police main divisions of Tbilisi. The role of comunity policing is very important. I would also like to inform you that the functions and responsibilities of the investigation and operative activities of Tbilisi Police Department have been completely separated, which will make our police activities even more effective," – stated Shalva Bedoidze.
The model of community-oriented policing, within the frames of which the institute of community officers was established, aims at strengthening the preventive activities of the police.
The competence of community officers covers such important issues as: responding to problems and challenges related to minors, domestic violence, neighborhood disputes, illegal migration, vulnerable groups. The duties and responsibilities of community officers also include: planning and implementing crime prevention activities; Information collection, systematization and priliminary processing; Proceedings of administrative violations; Responding to witnessed crimes.
Community officers are selected through a competition. Individuals selected as a result of the competition will undergo several months of intensive professional training at the Academy of the Ministry of Internal Affairs and start working after completing the training course.
In total, 365 community officers will work in all districts of Tbilisi. In order to fully implement the community-oriented policing concept across the country, it is planned to gradually increase the number of community officers and deploy them in all major cities of the country.