• კახეთის პოლიციამ სახელმწიფო საზღვრის უკანონოდ გადაკვეთისა და ცეცხლსასროლი იარაღი...
კახეთის პოლიციამ სახელმწიფო საზღვრის უკანონოდ გადაკვეთისა და ცეცხლსასროლი იარაღის მართლსაწინააღმდეგო შეძენა-შენახვის ფაქტებზე უცხო ქვეყნის 5 მოქალაქე დააკავა
შინაგან საქმეთა სამინისტროს კახეთის პოლიციის დეპარტამენტის საგამოძიებო და დეტექტივების სამმართველოების, ასევე ამავე დეპარტამენტის გურჯაანის რაიონული სამმართველოს თანამშრომლებმა, ჩატარებული ოპერატიული ღონისძიებებისა და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, საქართველოს სახელმწიფო საზღვრის ჯგუფურად, უკანონოდ კვეთის და ცეცხლსასროლი იარაღის მართლსაწინააღმდეგო შეძენა-შენახვის ბრალდებით, სხვადასხვა მძიმე დანაშაულისთვის ძებნილი თურქეთის რესპუბლიკის 5 მოქალაქე - 1997 წელს დაბადებულმა ქ.გ. -მ, 1998 წელს დაბადებულმა ე.ბ.-მ, 2001 წელს დაბადებულმა ბ.ე.-მ, 2004 წელს დაბადებულმა ბ.კ.-მ და 1998 წელს დაბადებულმა მ.ს.-მ დააკავეს.
დანაშაულები 6 წლამდე ვადით თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს.
სამართალდამცველების მიერ ჩატარებული საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად დადგინდა, რომ ბრალდებულებმა სატვირთო ავტომანქანებში არსებული სპეციალური სამალავის მეშვეობით, სასაზღვრო კონტროლის გვერდის ავლით საქართველოს საზღვარი გადმოკვეთეს.
მოსამართლის განჩინებების საფუძველზე, კომპლექსურად ჩატარებული ფარული საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად დადგინდა, რომ უცხო ქვეყნის მოქალაქეები მძიმე დანაშაულის ჩადენის მიზნით, საქართველოში ცეცხლსასროლი იარაღის უკანონოდ შეძენას გეგმავდნენ. ასევე, დგინდება, რომ ბრალდებულები, ფინანსური სარგებლის მიღების მიზნით, სხვადასხვა გზით ნარკოტიკული საშუალებების შეძენას ცდილობდნენ, რათა შემდგომში მისი რეალიზაცია მოეხდინათ.
სამართალდამცველებმა ბრალდებული პირების პირადი, ავტომობილის და დროებითი საცხოვრებელი სახლების ჩხრეკისას მობილური ტელეფონები, ელექტრონული საკომუნიკაციო საშუალებები, საბრძოლო მასალა და დიდი ოდენობით თანხა ნივთმტკიცებად ამოიღეს.

As a result of operational measures and investigative actions, officers of the Investigation and Detectives Divisions under Kakheti Police Department of the Ministry of Internal Affairs, as well as Gurjaani Police Division, arrested 5 citizens of the Republic of Turkey, wanted for various grave crimes, on charges of illegal crossing of the Georgian state border and illegal purchase and storage of firearms - K.G., born in 1997. -, E.B. born in 1998, B.E. born in 2001, B.K. born in 2004 and M.S. born in 1998.
The committed crimes envision up to 6 years in prison.
As a result of the investigative actions conducted by law enforcement officers, it was established that the defendants crossed the Georgian border by avoiding border control through a special hiding place in trucks.
Based on the judge's rulings, as a result of the complex undercover investigative actions, it was established that the foreign citizens were planning to illegally purchase firearms in Georgia in order to commit a serious crime. It is also established that the defendants, in order to obtain financial benefits, attempted to purchase narcotics in various ways in order to sell them afterwards.
Law enforcement officers seized mobile phones, electronic communication devices, ammunition and a large amount of money as evidence during the personal search and search activities of their personal belongings, vehicles and temporary residences.