ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის მორიგ შეხვედრაზე ქართულმა მხარემ 15 აპრილს, სოფ. აძვის მიმდებარე ტერიტორიაზე "ტვ 3"-ის ჟურნალისტების უკანონო დაკავება გააპროტესტა და რუსეთის საოკუპაციო ძალებისა და დე ფაქტო ცხინვალის ხელისუფლების წარმომადგენლებს სამომავლოდ მსგავსი ტიპის ქმედებებისგან თავის შეკავებისკენ მოუწოდა.
შეხვედრაზე ასევე განიხილეს ოკუპირებული ცხინვალის ციხეში პატიმრობაში მყოფი საქართველოს მოქალაქეების, მათ შორის, რომან შიტიკოვის დაკავებისა და ციხეში ყოფნის საკითხი. ოკუპირებული ცხინვალის დე ფაქტო ხელისუფლების წარმომადგენლებმა შიტიკოვის ცხინვალის ციხეში ყოფნის ფაქტი არ დაადასტურეს.
საუბარი ასევე შეეხო სოფ. ღოღეთში მავთულხლართების მონტაჟით გამოწვეულ პრობლემებს, რის გამოც ადგილობრივი მოსახლეობა კვლავ ვერ ახერხებს საკუთარ ნაკვეთებში საგაზაფხულო სასოფლო-სამეურნეო სამუშაოების ჩატარებას.
შეხვედრაზე ქართულმა მხარემ ოკუპირებული ცხინვალის დე ფაქტო ხელისუფლების წარმომადგენლებს ცხინვალის რეგიონის ადგილობრივი მოსახლეობისათვის განკუთვნილი საფოსტო გზავნილების მიწოდების კონკრეტული მექანიზმი შესთავაზა. ქართული მხარის მიერ აღნიშნულ კონსტრუქციულ შეთავაზებას ცხინვალის დე ფაქტო ხელისუფლების მხრიდან პოზიტიური გამოხმაურება არ მოჰყოლია.

• 44th meeting of incident prevention and reaction mechanisms was held
At the meeting of the Incident Prevention and Reaction Mechanism the Georgian party protested against the illegal detention of the journalist of TV 3 in the vicinity of the village Adzvi on April 15 and urged the Russian occupational forces and Tskhinvali de facto government to refrain from such actions in the future.
The issue of arrest of the citizens of Georgia, including the arrest and detention of Roman Shitikov currently placed in the prison of occupied Tskhinvali was also discussed at the meeting. The representatives of occupied Tskhinvali government did not admit the fact of imprisonment of Shitikov in Tskhinvali.
The meeting also focused on the problems related to “borderization” in Ghogheti village preventing the local population in fulfillment of spring agricultural works on their plots.
Georgian party offered the specific mechanism for mail delivery for Tskhinvali region local population to the representatives of occupied Tskhinvali de facto government at the meeting. This constructional suggestion offered by the Georgian party did not have positive response from Tskhinvali de facto government.