• ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის რიგგარეშე შეხვედრა გაიმა...
შსს-ს საინფორმაციო-ანალიტიკური დეპარტამენტის დირექტორი შალვა ენუქიძე და დეპარტამენტის წარმომადგენლები ერგნეთში, ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის რიგგარეშე შეხვედრას დაესწრნენ.
ქართულმა მხარემ შეხვედრაზე ე.წ. ბანერებითა და რკინის ღობეებით გამოწეული პრობლემები დააყენა. ასევე ხაზი გაესვა აღნიშნულ მონაკვეთზე შეიარაღებული პირების გამოჩენას. საქართველოს ცენტრალური ხელისუფლება მოწადინებულია, რომ ოკუპაციის ხაზის მიმდებარე ტერიტორიაზე შენარჩუნებული იყოს უსაფრთხოება. ამ მიზნით შეხვედრაზე დე-ფაქტო ხელისუფლების წარმომადგენლებს კიდევ ერთხელ შეახსენეს, რომ რეგიონში უსაფრთხოების შენარჩუნების თვალსაზრისით, მიზანშეწონილი იქნება, შეიარაღებულმა პირებმა გადაადგილებისგან შეიკავონ თავი. შეხვედრაზე ქართულმა მხარემ ხაზი გაუსვა იმ საკითხს, რომ იზღუდება ადგილობრივი მოქალაქეების გადაადგილება. აღნიშნული ბანერების აღმართვა არის ხელისშემშლელი და ეწინააღმდეგება საერთაშორისო სამართლის პრინციპებს.
შსს-ს საინფორმაციო-ანალიტიკრი დეპარტამენტის წარმომადგენლებმა შეხვედრაზე ადგილობრივი მოსახლებისთვის მოსავლის ყოველგვარი პრობლემების გარეშე აღების საკითხი დააყენეს. დროშის გადმოცემასთან დაკავშირებით, დე-ფაქტო ხელისუფლების წარმომადგენლებმა განაცხადეს, რომ რამდენიმე დღეში ცხელი ხაზის საშუალებით ქართულ მხარეს დაუკავშირდებიან და დროშას გადასცემენ.
რაც შეეხება უკანონოდ დაკავებულ კნოლევის მკვიდრს, იგი გათავისუფოლებული იქნება და დაუბრუნდება თავის საცხოვრებელს.

The head of Information-analytical department under MIA Shalva Enukidze and other representatives of the department attended the extraordinary meeting under the Incident Prevention and Response Mechanism.
The Georgian side highlighted the problems caused by so-called banners and iron fences. Special attention was drown to the fact that armed people appeared along the abovementioned area several times. It’s worth noting, that Central Government of Georgia wants to provide safety along the vicinities of the occupation line. Due to that purpose, the members of DE facto government, were once again reminded, that, in terms of maintaining safety, armed people should refrain from travelling. During the meeting, the Georgian side also underlined issue concerning the restriction in travelling for local citizens. Signposts placement is hampering and Contrary to the principles of international law.
The representatives of Information-Analytical Department under MIA also spoke on the issue of harvesting by local residents that should be carried out without any problems. As regards the issue of handing the flag, the representatives of the de facto government stated, that they will contact Georgian side through hot line and hand out the flag.