• ინტერპოლის ეროვნული ცენტრალური ბიუროს თანამშრომლებმა უკრაინის სამართალდამცავი ორ...
ინტერპოლის ეროვნული ცენტრალური ბიუროს თანამშრომლებმა უკრაინის სამართალდამცავი ორგანოების მიერ ძებნილი პირი დააკავეს
საქართველოში ინტერპოლის ეროვნული ცენტრალური ბიუროს თანამშრომლებმა 18 იანვარს სასაზღვრო სამიგრაციო კონტროლის განყოფილება „დარიალში“, რუსეთის ფედერაციიდან საქართველოს სახელმწიფო საზღვრის კვეთის დროს, უკრაინის სამართალდამცავი ორგანოების მიერ ძებნილი სომხეთის რესპუბლიკის მოქალაქე, 1971 წელს დაბადებული არტაკ მკრტუმიანი დააკავეს.
კიევის ინტერპოლის მიერ არტაკ მკრტუმიანი, დაკავების და შემდგომი ექსტრადიციის მიზნით, საერთაშორისო ძებნაში 2014 წლის 10 მაისს გამოცხადდა. მას ბრალად ედება უკრაინის სისხლის სამართლის კოდექსის 121-ე მუხლის 1-ლი ნაწილით გათვალისწინებული დანაშაულის ჩადენა, რაც სხეულის განზრახ მძიმე დაზიანებას გულისხმობს. არტაკ მკრტუმიანმა 2014 წლის 10 მაისს ქალაქ კრივოი როგში, ჩხუბის დროს ზურგში დანა ჩაარტყა მოქალაქე ი. რუდიაკს, რითიც მას სხეულის მძიმე დაზიანება მიაყენა.
ამჟამად არტაკ მკრტუმიანი დაკავებული და გადაყვანილია თბილისის N1 დროებითი მოთავსების იზოლატორში. მის მიმართ კანონით გათვალისწინებული წინა საექსტრადიციო პროცედურები მიმდინარეობს.

• Central National Bureau of Interpol detained person wanted by Ukrainian law enfo...
The officers of Central National Bureau of Interpol detained person wanted by Ukrainian law enforcers, citizen of Armenia Artak Mkrtumian (Dob 1971) when he entered Georgian state border at the port of entry “Dariali” from the Russian Federation.
The mentioned person was wanted by Kiev Interpol worldwide from 10 May, 2014 with the aim of his detention and further extradition.
He was accused under the article 121 part 1 of the Criminal Code of Ukraine which implies serious health injuries. Artak Mkrtumian inflicted serious heallth injuries in back area to I. Rudiak with knife on the basis of conflict.
At this stage Artak Mkrtumian is placed at Tbilisi N1 temporary detention facility while pre-extradition proceeding are underway.