• ინტერპოლის ეროვნული ცენტრალური ბიუროს თანამშრომლებმა სტოკჰოლმის ინტერპოლის მიერ...
ინტერპოლის ეროვნული ცენტრალური ბიუროს თანამშრომლებმა სტოკჰოლმის ინტერპოლის მიერ ძებნილი პირი დააკავეს
ინტერპოლის ეროვნული ცენტრალური ბიუროს თანამშრომლებმა 16 იანვარს თბილისის საერთაშორისო აეროპორტში, რუსეთის ფედერაციის, კერძოდ, ქალაქ მოსკოვის მიმართულებით საქართველოს სახელმწიფო საზღვრის კვეთის დროს, შვედეთის სამეფოს სამართალდამცავი ორგანოების მიერ ძებნილი, შვედეთის სამეფოს მოქალაქე, 1982 წელს დაბადებული ნოდარ ზ. დააკავეს.
ნოდარ ზ. დაკავების და შემდგომი ექსტრადიციის მიზნით სტოკჰოლმის ინტერპოლის მიერ საერთაშორისო ძებნაში გამოცხადდა 2015 წლის 13 იანვარს. მას ბრალად ედება შვედეთის სამეფოს სისხლის სამართლის კოდექსის მე-8 თავის მე-4 მუხლით გათვალისწინებული დანაშაულის ჩადენა, რაც დამამძიმებელ გარემოებებში ჩადენილ ქურდობას გულისხმობს.
2014 წლის 4-6 თებერვალს ნოდარ ზ-მ შვედეთის სამეფოში ჩაიდინა რამდენიმე, შეღწევით ქურდობა, უკანონოდ დაეუფლა დიდი ოდენობით საიუველირო ნაკეთობებს და iPhone-ის სისტემის მობილურ ტელეფონებს. აღნიშნული დანაშაულისთვის დაკავებულს შვედეთის კანონმდებლობის მიხედვით 6 წლით თავისუფლების აღკვეთა ემუქრება.
ამჟამად ნოდარ ზ. გადაყვანილია ქალაქ თბილისის N1 დროებითი მოთავსების იზოლატორში. მის მიმართ მიმდინარეობს კანონით გათვალისწინებული წინასაექსტრადიციო პროცედურები.

• Central National Bureau of Interpol detained person wanted by Stokholm Interpol
The officers of Central National Bureau of Interpol detained person wanted by Swedish law enforcers, citizen of Sweden Nodar Z. (Dob 1982) while he attempted to cross Georgian state border at the port of entry of Tbilisi International Airport to the direction of Moscow, Russian Federation.
The mentioned person was wanted by Stokholm Interpol worldwide from January, 2015 with the aim of his detention and further extradition. He was accused under the article IV part of chapter 8 of the Criminal Code of Sweden which implies robbery under the aggravating sircumstances.
4-6 February, 2014 Nodar Z. commited several robberies in Sweden and appropriated large numbers of jewelry and iPhones. According to the recent information detainee may face the term of imprisonment up to 6 years.
At this stage Nodar Z. is placed at Tbilisi N1 temporary detention facility while pre-extradition proceeding are underway.