• გურიის პოლიციამ წარსულში ნასამართლევი 4 პირი „ქურდული სამყაროს“ წევრობის ბრალდე...
შინაგან საქმეთა სამინისტროს გურიის პოლიციის დეპარტამენტის თანამშრომლებმა, ოზურგეთის რაიონულ პროკურატურასთან ერთად ჩატარებული ოპერატიულ-საგამოძიებო ღონისძიებების შედეგად, მოსამართლის განჩინების საფუძველზე, ფოთსა და ოზურგეთში დააკავეს წარსულში ნასამართლევი 4 პირი: 1989 წელს დაბადებულ ვ. კ., 1991 წელს დაბადებული ლ. ქ., 1985 წელს დაბადებული ვ. ბ. და 1985 წელს დაბადებული ზ. მ.
დაკავებულებს ბრალი „ქურდული სამყაროს“ წევრობაში ედებათ.
საქმეზე ჩატარებული გამოძიებით დადგინდა, რომ 2020 წლის 10 თებერვალს, ოზურგეთის მუნიციპალიტეტის სოფელ შრომაში მცხოვრებ მ.ხ.-ს „ქურდული სამყაროს“ წევრები - ლ. ქ., ვ. ბ. და ზ. მ. საზღვარგარეთ საპატიმრო დაწესებულებაში მყოფი „კანონიერი ქურდის“ - გ.კ.-სთვის და ე.წ. „ქურდულ საერთოში“ თანხის ჩარიცხვას აიძულებდნენ.
ბრალდებულებმა დაზარალებულ მოქალაქეს, "ქურდული სამყაროს" საქმიანობის მხარდასაჭერად, ე.წ. „ქურდულ საერთოში“ ჩასარიცხად, 18 000 ლარის გადახდა დააკისრეს.
ბრალდებულებმა სისტემატური ზეწოლისა და ქურდული გარჩევის გზით დაზარალებულ მოქალაქეს - „ქურდული სამყაროს“ საქმიანობის მხარდასაჭერად 10 000 ლარი გამოსძალეს.
სამართალდამცველებმა, დაკავებულების საცხოვრებელ სახლებში ჩატარებული ჩხრეკის შედეგად, ნივთმტკიცებად ამოიღეს მობილური ტელეფონები და კომპიუტერული ტექნიკა, რომელთა მეშვეობითაც ბრალდებულები მათთან დანაშაულებრივ კავშირში მყოფ სხვა პირებს უკავშირდებოდნენ.
გამოძიება მიმდინარეობს საქართველოს სსკ-ის 223-ე პრიმა მუხლის 1-ლი ნაწილით, რაც „ქურდული სამყაროს“ წევრობას გულისხმობს.
შინაგან საქმეთა სამინისტრო აგრძელებს ოპერატიულ-საგამოძიებო მოქმედებებს დანაშაულთან შემხებლობაში მყოფი სხვა პირების დადგენა-დაკავების მიზნით.

• 4 persons detained by Guria police for membership of the “Thieves’ World”
Officers of Guria police department of the Ministry of Internal Affairs along with Ozurgeti Prosecutor’s office, as a result of operative-investigative activities detained four previously convicted persons on the basis of the respective court decision- V.K. (DoB 1989), L.K. (DoB 1991), V.B. (DoB 1985) and Z.M. (DoB 1985) for membership of the “Thieves’ World”.
Investigation established that on February 10, 2020 resident of Shroma village- M.Kh. was forced by the members of the “Thieves’ World” to pay certain amount of cash in favor of the “Thief in Law” –G.K. (currently in prison).
Detainees demanded from the victim to transact cash in the amount of 18 000 GEL in support of criminal activities
As a result of persistent pressure against the victim and criminal skirmishes the citizen was finally forced to transact 10 000 GEL in favor of the “Criminal World”.
In the course of the search activities held in apartments of the detained persons, police officers seized mobile phones and computer technic by means of which communicated with others.
Investigation is in progress on the fact of membership of the “Thieves’ World”- article 2231 I part.
Ministry of Internal Affairs continues operative-investigative activities in order to identify and detain other individuals involved in the mentioned case.